TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elektryczna trzynastka CUPT: Kędzierzyn-Koźle z 2 elektrobusami
INFOBUS.PL - Opublikowano: 22.11.2019 18:00:12
fot. UM Kędzierzyn-Koźle

W niedalekiej przyszłości na ulice Kędzierzyna-Koźla wyjadą w pełni ekologiczne autobusy elektryczne. Dzięki temu miejski transport będzie jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska.

W niedalekiej przyszłości na ulice Kędzierzyna-Koźla wyjadą w pełni ekologiczne autobusy elektryczne. Dzięki temu miejski transport będzie jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska. Miasto znalazło się w wąskim gronie zaledwie 13 gmin w Polsce, które otrzymają dofinansowanie z POIŚ.

Zakup dwóch elektrycznych autobusów wraz z niezbędną infrastrukturą do ładowania wyniesie blisko 6,8 miliona złotych, z czego ponad 4,6 miliona to dotacja Unii Europejskiej. W ciągu 60 dni zostanie podpisana umowa o przyznaniu dofinansowania.

Inwestycja ta świetnie wpisuje się w aktualnie opracowywaną przez gminę strategię rozwoju elektromobilności.
Należy się spodziewać, że kędzierzyńskie elektryki będą prezentowały identyczny standard jak niedawno pozyskane Solarisy Urbino 12 oraz jeden Volvo 7900 hybrid. Nie zabraknie więc eleganckiego malowania, klimatyzacji, gniazd USB dla pasażerów oraz przyzwoitego systemu informacji pasażerskiej

Unijny zastrzyk
Kędzierzyn-Koźle znalazł się w gronie 13 miast, którym Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyznało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 6.1 POIiŚ Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach) dofinansowanie ze środków unijnych na zakup elektrycznych autobusów. Wszystkie te projekty opiewają na 668 mln zł i zostaną dofinansowane w 85 proc. - kwotą 460,16 mln zł. W wyniku ich realizacji zostanie zakupionych 190 pojazdów.

Jak poinformowano na serwisie Programu Infrastruktura i Środowisko, w wyniku dużego zainteresowania konkursem zwiększono kwotę alokacji w tym konkursie z 300 mln zł do 460 mln zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CUPT
unia
elektrobus
Kędzierzyn-Koźle
UM
MZK Kędzierzyn Koźle