TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elektryczna trzynastka CUPT: Piątka dla MZK Piła
- Opublikowano: 27.11.2019 15:00:21
Elektryczna trzynastka CUPT: Piątka dla MZK Piła

Miejski Zakład Komunikacji w Pile to kolejny szczęśliwiec, który dzięki decyzji Centrum Unijnych Projektów Transportowych skorzysta z dofinansowania na zakup elektrobusów. Co planuje przewoźnik?

Miejski Zakład Komunikacji w Pile to kolejny szczęśliwiec, który dzięki decyzji Centrum Unijnych Projektów Transportowych skorzysta z dofinansowania na zakup elektrobusów. Co planuje przewoźnik?

MZK Piła w elektrycznej trzynastce !
W styczniu 2019 r. MZK Piła Sp. z o. o. złożył wniosek o dofinansowanie projektu na zakup autobusów elektrycznych z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach Osi Priorytetowej VI - Działanie 6.1 - Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach.

Dofinansowaniu podlegały projekty taborowe obejmujące:

  • zakup pięciu nowych autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania,
  • zakup nowych trolejbusów wyposażonych w niezależne elektrochemiczne źródło zasilania wraz z niezbędną infrastrukturą.

21.11.2019 r. ogłoszono wyniki konkursu, gdzie wśród wielu aplikujących, tylko 13 miast uzyskało dofinansowanie do składanych projektów, w tym Miejski Zakład Komunikacji w Pile. Koszt całkowity projektu to 16.113.000,00 zł, a kwota dofinansowania z UE (85%) - 11.130.750,00 zł

Zalety autobusu elektrycznego:

  • ekologiczność,
  • wygoda i komfort podróży,
  • estetyczność,
  • cisza w czasie podróży,
  • brak drgań w czasie jazdy,
  • niskie koszty eksploatacyjne,
  • klimatyzacja w kabinie kierowcy i w całej przestrzeni pasażerskiej,
  • większa dostępność komunikacji miejskiej - możliwość wjazdu pojazdów komunikacji miejskiej do ścisłego zrewitalizowanego centrum miasta, wyłączonego dla ruchu pojazdów (zmodyfikowana trasa autobusu linii nr 5 ulicą 14 Lutego).

Po zakończeniu projektu w taborze MZK Piła Sp. z o.o. będzie 29 autobusów spełniających najwyższe normy emisji spalin (napęd elektryczny, napęd hybrydowy, EURO 6), co stanowi ponad blisko 75 % taboru obsługującego linie na mieście, natomiast średnia wieku autobusów będzie wynosiła 4-5 lat.

Planowany termin dostaw autobusów elektrycznych do Piły to przełom 2021 i 2022 roku.

Unijny zastrzyk
Gliwice znalazły się w gronie 13 miast, którym Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyznało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 6.1 POIiŚ Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach) dofinansowanie ze środków unijnych na zakup elektrycznych autobusów. Wszystkie te projekty opiewają na 668 mln zł i zostaną dofinansowane w 85 proc. - kwotą 460,16 mln zł. W wyniku ich realizacji zostanie zakupionych 190 pojazdów. 

Jak poinformowano na serwisie Programu Infrastruktura i Środowisko, w wyniku dużego zainteresowania konkursem zwiększono kwotę alokacji w tym konkursie z 300 mln zł do 460 mln zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CUPT
unia
elektrobus
MZK Piła
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.