TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elektryczna trzynastka CUPT: Piątka dla MZK Piła
- Opublikowano: 27.11.2019 15:00:21
Elektryczna trzynastka CUPT: Piątka dla MZK Piła

Miejski Zakład Komunikacji w Pile to kolejny szczęśliwiec, który dzięki decyzji Centrum Unijnych Projektów Transportowych skorzysta z dofinansowania na zakup elektrobusów. Co planuje przewoźnik?

Miejski Zakład Komunikacji w Pile to kolejny szczęśliwiec, który dzięki decyzji Centrum Unijnych Projektów Transportowych skorzysta z dofinansowania na zakup elektrobusów. Co planuje przewoźnik?

MZK Piła w elektrycznej trzynastce !
W styczniu 2019 r. MZK Piła Sp. z o. o. złożył wniosek o dofinansowanie projektu na zakup autobusów elektrycznych z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach Osi Priorytetowej VI - Działanie 6.1 - Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach.

Dofinansowaniu podlegały projekty taborowe obejmujące:

  • zakup pięciu nowych autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania,
  • zakup nowych trolejbusów wyposażonych w niezależne elektrochemiczne źródło zasilania wraz z niezbędną infrastrukturą.

21.11.2019 r. ogłoszono wyniki konkursu, gdzie wśród wielu aplikujących, tylko 13 miast uzyskało dofinansowanie do składanych projektów, w tym Miejski Zakład Komunikacji w Pile. Koszt całkowity projektu to 16.113.000,00 zł, a kwota dofinansowania z UE (85%) - 11.130.750,00 zł

Zalety autobusu elektrycznego:

  • ekologiczność,
  • wygoda i komfort podróży,
  • estetyczność,
  • cisza w czasie podróży,
  • brak drgań w czasie jazdy,
  • niskie koszty eksploatacyjne,
  • klimatyzacja w kabinie kierowcy i w całej przestrzeni pasażerskiej,
  • większa dostępność komunikacji miejskiej - możliwość wjazdu pojazdów komunikacji miejskiej do ścisłego zrewitalizowanego centrum miasta, wyłączonego dla ruchu pojazdów (zmodyfikowana trasa autobusu linii nr 5 ulicą 14 Lutego).

Po zakończeniu projektu w taborze MZK Piła Sp. z o.o. będzie 29 autobusów spełniających najwyższe normy emisji spalin (napęd elektryczny, napęd hybrydowy, EURO 6), co stanowi ponad blisko 75 % taboru obsługującego linie na mieście, natomiast średnia wieku autobusów będzie wynosiła 4-5 lat.

Planowany termin dostaw autobusów elektrycznych do Piły to przełom 2021 i 2022 roku.

Unijny zastrzyk
Gliwice znalazły się w gronie 13 miast, którym Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyznało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 6.1 POIiŚ Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach) dofinansowanie ze środków unijnych na zakup elektrycznych autobusów. Wszystkie te projekty opiewają na 668 mln zł i zostaną dofinansowane w 85 proc. - kwotą 460,16 mln zł. W wyniku ich realizacji zostanie zakupionych 190 pojazdów. 

Jak poinformowano na serwisie Programu Infrastruktura i Środowisko, w wyniku dużego zainteresowania konkursem zwiększono kwotę alokacji w tym konkursie z 300 mln zł do 460 mln zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CUPT
unia
elektrobus
MZK Piła