TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elektrykiem po buspasie. Tylko w Łodzi
InfoBus.pl - Opublikowano: 09.09.2019 13:00:37
Elektrykiem po buspasie. Tylko w Łodzi ; fot. UM Łódź

Łódź jako pierwsze miasto w Polsce wpuściła samochody elektryczne na buspasy.

Łódź jako pierwsze miasto w Polsce wpuściła samochody elektryczne na buspasy.

W Łodzi na buspasach pojawiło się oznakowanie pozwalające poruszać się po nich samochodami elektrycznymi. Taką możliwość daje ustawa o elektromobilności. Poziome oznakowanie łódzkich buspasów, które zawiera piktogram samochodu elektrycznego i skrót EV zaprezentowano 6 września.

-"Jako pierwsze miasto w Polsce oznaczamy w ten sposób buspasy, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy zyskają świadomość, że auta elektryczne mogą poruszać się tymi specjalnie wyznaczonymi pasami. To bardzo duże udogodnienie, które pozwala przejechać przez miasto, zwłaszcza w godzinach szczytu, nie stojąc w korkach. Cieszę się, że Łódź wyznacza trendy w zakresie ekologii w aglomeracjach" - mówił wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

Z pomocą PSPA

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (organizacja branżowa, integrująca firmy i organizacje związane z rynkiem zeroemisyjnego transportu), które opracowało dla Łodzi system identyfikacji wizualnej elektromobilności, w tym propozycje znaków poziomych i pionowych będzie teraz namawiać kolejne samorządy do takiej promocji transportu zeroemisyjnego.

Dyrektor Zarządzający PSPA Maciej Mazur wskazywał, że "z uwagi na brak kompleksowych rozwiązań prawnych i w większości zamknięty katalog znaków, wprowadzenie szeregu oznaczeń umożliwiających stworzenie systemu informacji dla użytkowników pojazdów elektrycznych w Polsce, jest utrudnione".

-"Dlatego opracowaliśmy gotowe przykłady rozwiązań graficznych, mogące posłużyć jako narzędzie do stworzenia takiego systemu w ramach nowelizacji odpowiednich przepisów. Liczymy, że nasza propozycja otworzy dyskusje? na temat konieczności uregulowania tej ważnej dla rozwoju rynku kwestii" - mówił Mazur.

W całej Polsce

Łukasz Witkowski z PSPA podkreśla z kolei, że inicjatywa Łodzi to duży krok w zakresie popularyzacji elektromobilności w Polsce.

-"Wyobraźmy sobie, że charakterystyczne samochody z wtyczką i akronim EV znajduje się na większości buspasów w naszych miastach. To najlepsza reklama samochodów elektrycznych, która podkreśla walory użytkowe pojazdów zeroemisyjnych. Liczymy, że kolejne samorządy pójdą śladem Łodzi, do czego będziemy namawiać podczas lubelskiego kongresu" - powiedział

Wydarzenie, do którego nawiązywał Witkowski to Kongres Nowej Mobilności w Lublinie - największy kongres poświęcony elektromobilności dla samorządów w Polsce. Swoją premierę 9 września ma tam mieć raport zatytułowany "System identyfikacji wizualnej elektromobilności w Polsce".


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
buspas
Łódź
PSPA
  • Sebbastian Pioro – 09.09.2019

    Przecież ustawowo mają możliwość poruszania się bus pasami 😂😂😂😂 miasto nie robi im łaski 😂😂😂😂

  • Michał Korzyński – 09.09.2019

    Wydaje mnie się że w Poznaniu było to trochę szybciej uregulowane https://www.ztm.poznan.pl/pl/aktualnosci/zarzad-drog-miejskich-standaryzacja-buspasow

  • Miłosz Olesiński – 09.09.2019

    A Warszawa? Kraków? XD

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.