TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ferie i kontrole autokarów trwają
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.01.2019 12:00:50
Ferie i kontrole autokarów trwają

Mamy pierwsze sygnały małopolskiej Inspekcji o pierwszych mandatach nałożonych w tegoroczne ferie na kierowców autobusów. W akcję "Bezpieczny Autokar" zaangażowało się też Ministerstwo Cyfryzacji.

Mamy pierwsze sygnały małopolskiej Inspekcji o pierwszych mandatach nałożonych w tegoroczne ferie na kierowców autobusów. W akcję "Bezpieczny Autokar" zaangażowało się też Ministerstwo Cyfryzacji.

W całej Polsce Inspekcja Transportu Drogowego sprawdza stan techniczny autobusów, ale też trzeźwość i stan kierowców, którzy mają bezpiecznie dowieźć dzieci na zimowy wypoczynek. Akcja "Bezpieczny Autokar" potrwa do końca tegorocznych ferii, czyli do 24 lutego.

Pierwsze wpadki

Uszkodzone lusterko szerokokątne i światła przeciwmgłowe, nadmierne luzy na gałkach drążków kierowniczych miał autokar, który przewoził grupę 55 dzieci na trasie Rzeszów – Kraków. Pojazd zatrzymali do kontroli małopolscy inspektorzy ITD. Stwierdzone usterki były poważne. Inspektorzy uznali, że dalsza jazda tym pojazdem mogłaby zagrażać bezpieczeństwu zarówno dzieci, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Niesprawny autokar wycofano z ruchu. W związku z wykrytymi wadami, ale też za przekroczenie prędkości, kierowca dostał mandat karny.

Autokarowy przechył

Przechylony na prawą stronę autokar z dziećmi przyciągnął uwagę inspektorów w okolicy Parku Wodnego w Krakowie. W trakcie kontroli stanu technicznego autobusu stwierdzono awarię zaworów poziomujących pojazd i brak możliwości regulacji jego zawieszenia.

Niesprawny autokar miał przewieźć grupę 30 dzieci z Krakowa do Tokarni. Ze względu na stan techniczny przewoźnik musiał zapewnić pasażerom zastępczy pojazd. Inspektorzy zatrzymali bowiem dowód rejestracyjny skontrolowanego autobusu i zakazali kierowcy dalszej jazdy.

Na tym jednak nie zakończyła się kontrola ITD. Kierowca został ukarany mandatem. Natomiast wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 2000 złotych.

Jest to trzeci niesprawny autokar wycofany z ruchu przez małopolską ITD w ramach akcji "Bezpieczny autokar" od rozpoczęcia ferii zimowych na terenie tego województwa.

MC zachęca do e-kontroli

Z kolei Ministerstwo Cyfryzacji Numer zachęca do korzystania z usługi "Bezpiecznego Autobusu" w sieci. Tam wystarczy tylko numer rejestracyjny, aby sprawdzić, czy autokar, którym dzieci będą podróżowały na ferie, powinien ruszać w trasę. Dzięki usłudze sprawdzić można m.in. stan licznika i dane techniczne pojazdu.

Według szefa resortu Marka Zagórskiego, "Bezpieczny Autobus" jest jedną z najbardziej popularnych e-usług. "Nic dziwnego. Dzięki niej w kilka chwil sprawdzimy, czy autokar - w którym nasze dziecko jedzie na ferie - powinien ruszać w trasę" - podkreślił.

Dzięki usłudze rodzic może dowiedzieć się, czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, ubezpieczenie OC, czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony, a także sprawdzić dane techniczne autobusu, np. liczbę miejsc, oraz informacje o stanie licznika z badań technicznych, które gromadzone są w bazie od 2014 r.

Jak wyjaśnił Zagórski, dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, czyli rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji.

-"W usłudze udostępniamy dane pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Dzięki niej można sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, czyli nie tylko autobus, ale i autokar lub bus" - zaznaczył.

Jak to działa?

O numer rejestracyjny autokaru możesz poprosić organizatora z wyprzedzeniem. Możesz też skorzystać z e-usługi tuż przed wyjazdem. Jak to zrobić?

  1. Krok 1: Wejdź na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

  2. Krok 2: Wpisz numer rejestracyjny autobusu i kliknij Sprawdź autobus.

Informacje, których szukasz, wyświetlą się od razu. Nic za to nie zapłacisz.

Czego dowiesz się korzystając z naszej e-usługi? Sprawdzisz:

  • - czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,

  • - czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

  • - czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,

  • - dane techniczne autobusu, np. liczbę miejsc,

  • - stany licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika są gromadzone w bazie od 2014 r.).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
ITD
Bezpieczny Autokar
Małopolskie
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.