TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdańscy kierowcy nie chcą sprzedawać biletów
InfoBus.pl - Opublikowano: 29.09.2020 17:00:02
Gdańscy kierowcy nie chcą sprzedawać biletów ; fot. GAiT Gdańsk

Gdańscy związkowcy chcą wycofania sprzedaży biletów w autobusach i tramwajach

Kierowcy i motorniczowie GAiT Gdańsk zrzeszeni w Związku Zawodowym Pracowników Komunikacji Miejskiej zwrócili się do wiceprezydenta Piotra Borawskiego z wnioskiem o całkowite zaprzestanie sprzedaży biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w Gdańsku.

Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

Wirusowy precedens

Przypomnijmy, że podczas głębokiej podmieni Gdańsk – jak i inne miasta w Polsce – zastopował sprzedaż biletów w pojazdach komunikacji miejskiej. Od czerwca powrócono ten kanał sprzedaży biletów , wprowadzając jednak karnety w cenie 6 i 12 zł.

Aby je kupić należą wsiąść przednimi drzwiami – kupić karnety, a następnie wysiąść i wejść do pojazdu kolejnymi drzwiami.

Mimo takich utrudnień, sam fakt sprzedawani biletów przez prowadzących pojazdy nie podoba się kierowcom GAiT Gdańsk zrzeszonym w Związku Zawodowym Pracowników Komunikacji Miejskiej. I stąd ich ponowny apel do władz miasta.

-"Końca zakażeń koronawirusem niestety nie widać. W ostatnim czasie w naszym regionie odnotowuje się kolejne rekordy dobowego przyrostu nowych zakażeń. Dynamika przyrostu zakażeń oczywiście bardzo niepokoi naszych pracowników, wykonujących przewozy w komunikacji miejskiej w Gdańsku (...). W tej sytuacji nie możemy dalej ryzykować zdrowiem i życiem naszych kierowców i motorniczych i czekać na jakiś cud - żądamy w związku z pandemią podjęcia decyzji ws. całkowitego zaprzestania sprzedaży biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w Gdańsku - czytamy w uzasadnieniu pisma.

Dodajmy, że do sierpnia kierowcy obu przewoźników (GAiT i BP Tour) rozprowadzili ok. 86 tys. karnetów.

Miasto odpowiada

W odpowiedzi wiceprezydent Borawski, odpowiedzialny w Gdańsku za transport publiczny, tłumaczył, że sprzedaż karnetów przez kierowców jest istotnym źródłem dla budżetu miasta, czyli pośrednio dla ich pensji.

-"W 2019 roku motorniczowie i kierowcy GAiT sprzedawali przeciętnie 287 tys. biletów miesięcznie. Z kolei w okresie od czerwca do sierpnia 2020 roku ten poziom wyniósł 45 tys. karnetów miesięcznie. To oznacza spadek sprzedaży u kierującego pojazdem o 84 proc. - podkreśla Borawski i dodaje: -"Obecnie, przeciętna miesięczna wartość sprzedanych karnetów wynosi 415 tys. zł. W ubiegłym roku przeciętna miesięczna wartość sprzedanych w pojazdach biletów wynosiła 891 tys. zł. Oznacza to, że mimo dużego spadku intensywności sprzedaży biletów w autobusach i tramwajach nadal relatywnie duża część przychodu ze sprzedaży biletów papierowych generowana jest przez sprzedaż karnetów. Udało się więc zminimalizować liczbę operacji sprzedaży, zapewniając jednocześnie wysoki poziom przychodu."

Rok 2023

ZTM Gdańsk planuje, że papierowe bilety znikną z pomorskich autobusów w czerwcu 2023 roku, kiedy wejdzie system wspólnego biletu Fala.

Obecnie to zamówienie trafiło do KIO, ale metropolia liczy, że jeszcze w październiku uda się podpisać umowę z wykonawcą.

Wówczas czerwiec 2023 roku - jako data końca sprzedaży biletów przez kierowców – stanie się realny.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
GAiT Gdańsk