TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdańsk podsumowuje pierwszy autonomiczny test w Polsce [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 10.12.2019 10:00:23
Gdańsk podsumowuje autonomiczny test [FILM]; fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

6 grudnia goście gdańskiego programu “Wszystkie Strony Miasta" dyskutowali o wynikach pierwszego w Polsce testu autonomicznego autobusu.

6 grudnia goście gdańskiego programu “Wszystkie Strony Miasta" dyskutowali o wynikach pierwszego w Polsce testu autonomicznego autobusu. Czy takie pojazdy są nam potrzebne?

We wrześniu autonomiczny autobus testowany był w Gdańsku przez 30 dni, woził pasażerów na trasie do oliwskiego zoo. Współorganizatorami testów była firma EasyMile, który dostarczyła testowy pojazd EZ10 oraz firma Trapeze, która odpowiada za jego autonomiczną jazdę.

Gdańsk cały czas rozważa możliwość wykorzystania busów autonomicznych w miejskiej komunikacji publicznej. Na ile realne są to zamierzenia? Skąd czerpana jest wiedza i doświadczenie, potrzebne do wprowadzenia nowego typu pojazdów na nasze ulice? Czy to się w ogóle opłaci? Czy tego typu pojazdy - sterowane przez oprogramowanie komputerowe sprzężone z czujnikami, wykrywającymi przeszkody - są na pewno bezpieczne? Jaki sens ma kupowanie ich, jeśli jeżdżą bez kierowcy, ale i tak potrzebny jest pracownik, który w razie potrzeby usunie przeszkodę sprzed kół takiego busa? Odpowiedzi na te pytanie szukali zaproszeni do programu “Wszystkie Strony Miasta" goście:

  • Magdalena Szymańska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, koordynatorka projektu Sohyoa Baltic

  • Sławomir Bucewka, jeden z trzech "opiekunów" autonomicznego busa, który woził pasażerów na trasie do oliwskiego zoo

Zobaczcie ten program tutaj:
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
autonomia
test
Gdańsk
EasyMile
Trapeze