TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdańsk unieważnia przetarg na cabrio-busy
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.03.2017 17:42:09
Gdańsk unieważnia przetarg na cabrio-busy

Pomysł z cabrio-busami był świetny, ale niestety będziemy musieli na niego poczekać. O ile w ogóle wróci. Gdańskie Autobusy i Tramwaje unieważniły przetarg na zakup 3 szt. autobusów klasy MINI z odkrytym dachem do obsługi linii turystycznej.

Oficjalny powód unieważnienia to zaplanowane przez miasto remonty i brak szans na dostawę pojazdów przez tegorocznym sezonem.

- "W związku z wystąpieniem istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, Gdańskie Autobusy i Tramwaje unieważniają postępowanie. Zamawiający uznał, że w bieżącym roku, z uwagi na uwarunkowania organizacyjno-finansowe, dostawa trzech autobusów miejskich typu Cabrio będzie niecelowa - czytamy w ogólnikowym komunikacie na stronie GAiT.

- "Unieważnienie przetargu jest spowodowane dwoma względami: po pierwsze nie było możliwości, by autobusy zostały dostarczone wcześniej niż we wrześniu. Po drugie, miasto planuje remonty w obrębie Głównego Miasta, co w znacznym stopniu utrudniałoby funkcjonowanie takiej linii. Na naszą decyzję żadnego wpływu nie miało postępowanie prokuratury w Urzędzie Miejskim ? dodała portalowi trojmiasto.pl Alicja Mongird, rzecznik prasowy spółki GAiT.

Przetargowe spóźnienie

O ile trudno polemizować z remontami, tak argument o zbyt małej ilości czasu wydaje się być przesądzający. Gdańsk zabrał się do tego zadania po prostu za późno ? podobnie  zresztą było z przetargiem na obsługę dwóch pakietów miejskich linii w przypadku ZTM Gdańsk. GAiT próbował ratować sytuację i zmienił międzyczasie kryteria oceny ofert w przetargu z:

1. Cena. Waga 80

2. Warunki Techniczne. Waga 10

3. Ekologia. Waga 10

na:

1. Cena. Waga 60

2. Ekologia. Waga 5

3. Termin realizacji. Waga 30

4. Gwarancja. Waga 5

Dodatkowo wydłużając termin składania ofert do 14. marca. To jednak nie wystarczyło. Produkcja trzech tak skomplikowanych pojazdów w niecałe trzy miesiące jest po prostu mało prawdopodobna. Dlatego decyzja Gdańska jest słuszna, aby projekt bez większego ciśnienia przerzucić na kolejny sezon.Trzymamy kciuki, aby pomysł na zakup pierwszych w Polsce fabrycznie nowych autobusowych kabrioletów gdzieś nie zniknął po drodze.

Przypomnijmy, że trzy nowe minibusy z otwieranym dachem miały obsługiwać od maja 2017 r. turystyczną linię kursującą po Śródmieściu. Bilet miał kosztować 45 zł, a autobusy - dzięki zamykanemu dachowi - miały być wykorzystywane przez cały rok.

Na koniec dodajmy, że w zeszłym tygodniu gdańska prokuratura wszczęła postępowanie ws. tego przetargu i zabezpieczyła dokumentację przetargową. Zawiadomienie złożyła osoba prywatna ? najprawdopodobniej związana z przewoźnikami obwożącymi turystów po gdańskim Śródmieściu tzw. melaxami. Ich na pewno najnowsza decyzja GAiT ucieszyła.


Sprawdź też:
GAiT Gdańsk
cabrio
linia sezonowa

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.