TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdańsk unieważnia przetarg na cabrio-busy
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.03.2017 17:42:09
Gdańsk unieważnia przetarg na cabrio-busy

Pomysł z cabrio-busami był świetny, ale niestety będziemy musieli na niego poczekać. O ile w ogóle wróci. GAiT unieważniły przetarg na zakup 3 szt. autobusów z odkrytym dachem do obsługi linii turystycznej.

Pomysł z cabrio-busami był świetny, ale niestety będziemy musieli na niego poczekać. O ile w ogóle wróci. Gdańskie Autobusy i Tramwaje unieważniły przetarg na zakup 3 szt. autobusów klasy MINI z odkrytym dachem do obsługi linii turystycznej.

Oficjalny powód unieważnienia to zaplanowane przez miasto remonty i brak szans na dostawę pojazdów przez tegorocznym sezonem.

- "W związku z wystąpieniem istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, Gdańskie Autobusy i Tramwaje unieważniają postępowanie. Zamawiający uznał, że w bieżącym roku, z uwagi na uwarunkowania organizacyjno-finansowe, dostawa trzech autobusów miejskich typu Cabrio będzie niecelowa - czytamy w ogólnikowym komunikacie na stronie GAiT.

- "Unieważnienie przetargu jest spowodowane dwoma względami: po pierwsze nie było możliwości, by autobusy zostały dostarczone wcześniej niż we wrześniu. Po drugie, miasto planuje remonty w obrębie Głównego Miasta, co w znacznym stopniu utrudniałoby funkcjonowanie takiej linii. Na naszą decyzję żadnego wpływu nie miało postępowanie prokuratury w Urzędzie Miejskim ? dodała portalowi trojmiasto.pl Alicja Mongird, rzecznik prasowy spółki GAiT.

Przetargowe spóźnienie

O ile trudno polemizować z remontami, tak argument o zbyt małej ilości czasu wydaje się być przesądzający. Gdańsk zabrał się do tego zadania po prostu za późno ? podobnie  zresztą było z przetargiem na obsługę dwóch pakietów miejskich linii w przypadku ZTM Gdańsk. GAiT próbował ratować sytuację i zmienił międzyczasie kryteria oceny ofert w przetargu z:

1. Cena. Waga 80

2. Warunki Techniczne. Waga 10

3. Ekologia. Waga 10

na:

1. Cena. Waga 60

2. Ekologia. Waga 5

3. Termin realizacji. Waga 30

4. Gwarancja. Waga 5

Dodatkowo wydłużając termin składania ofert do 14. marca. To jednak nie wystarczyło. Produkcja trzech tak skomplikowanych pojazdów w niecałe trzy miesiące jest po prostu mało prawdopodobna. Dlatego decyzja Gdańska jest słuszna, aby projekt bez większego ciśnienia przerzucić na kolejny sezon.Trzymamy kciuki, aby pomysł na zakup pierwszych w Polsce fabrycznie nowych autobusowych kabrioletów gdzieś nie zniknął po drodze.

Przypomnijmy, że trzy nowe minibusy z otwieranym dachem miały obsługiwać od maja 2017 r. turystyczną linię kursującą po Śródmieściu. Bilet miał kosztować 45 zł, a autobusy - dzięki zamykanemu dachowi - miały być wykorzystywane przez cały rok.

Na koniec dodajmy, że w zeszłym tygodniu gdańska prokuratura wszczęła postępowanie ws. tego przetargu i zabezpieczyła dokumentację przetargową. Zawiadomienie złożyła osoba prywatna ? najprawdopodobniej związana z przewoźnikami obwożącymi turystów po gdańskim Śródmieściu tzw. melaxami. Ich na pewno najnowsza decyzja GAiT ucieszyła.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
GAiT Gdańsk
cabrio
linia sezonowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.