TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdynia wprowadza pasażerskie limity w autobusach!
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.03.2020 13:00:06
Gdynia wprowadza pasażerskie limity w autobusach!; fot. ZKM Gdynia

Od 26 marca gdyńskie krótkie autobusy i trolejbusy będą mogły zabrać na pokład maksymalnie 20 pasażerów, a przegubowe – 40.

Od 26 marca gdyńskie krótkie autobusy i trolejbusy będą mogły zabrać na pokład maksymalnie 20 pasażerów, a przegubowe – 40.

W razie przepełnień kierowcy zgłoszą to drogą radiową, a Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni wyśle natychmiast w to miejsce pojazd w ramach tzw. "kursu bis". Dodatkowo ZKM wprowadzi dodatkowe poranne kursy na niektórych liniach. Wszystko po to, by przy zachowaniu dostępności transportu publicznego dla mieszkańców ograniczyć do niezbędnego minimum ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Dopasować rozkłady

W ubiegły czwartek, 19 marca, ZKM Gdynia wprowadziło sobotnie rozkłady jazdy na większości linii autobusowych i trolejbusowych. Działanie było skoordynowane w skali Trójmiasta – podobne zmiany wprowadziły także Gdańsk i Wejherowo oraz Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Wszystko po to, by w znaczny sposób zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem. Sytuacja z dostosowywaniem komunikacji miejskiej do potrzeb mieszkańców jest jednak bardzo dynamiczna, stąd decyzja, by do obowiązujących sobotnich rozkładów wprowadzić odpowiednie korekty.

-"Po wprowadzeniu w ubiegłym tygodniu sobotnich rozkładów jazdy na liniach komunikacji miejskiej w Gdyni badaliśmy intensywnie jakie jest realne zapotrzebowanie w nowych okolicznościach. W tym samym czasie spływały do nas również głosy mieszkańców, którzy zgłaszali swoje uwagi co do nowego rozkładu. Natychmiast wzmocniliśmy niektóre połączenia, np. obsługujące stocznie. Zebrane dane i głosy pozwoliły nam w krótkim czasie zadecydować o wprowadzeniu kolejnej korekty do obowiązującego rozkładu - – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. –"Z kolei zmiany, które wejdą w życie już w najbliższy czwartek 26 marca, mają zapewnić dodatkowe kursy w dni powszednie w godzinach porannych oraz przede wszystkim wyeliminować sytuacje, w których autobusy lub trolejbusy są zapełnione."

Logistyczna układanka

Od czwartku wszyscy kierowców gdyńskiej sieci mają zgłaszać drogą radiową każdy przypadek przekroczenia progu 20 i 40 pasażerów, odpowiednio dla krótkich i przegubowych pojazdów.

W przypadku gdy będzie miało to miejsce, gdyński ZKM wyśle tzw. "kursy bisowe".

-"Prawdopodobnie to nie ostatnie zmiany. Sytuacja jest dynamiczna, a my będziemy się do niej systematycznie i elastycznie dostosowywać. Priorytetem jest bezpieczeństwo, zarówno pasażerów, jak i kierowców"- dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
linie
kierowca
ZKM Gdynia