TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Głowno z ofertą od Ursusa. Elektrobusy ponad budżetem
INFOBUS.PL - Opublikowano: 10.10.2018 14:00:56
Głowno z ofertą od Ursusa. Ponad budżetem

Do wczoraj, 9 października Gmina Głowno czekała na oferty w przetargu na dostawę dwóch elektrobusów klasy MIDI. Po nieudanym zimowym postępowaniu wreszcie jest szansa, że gminie uda się je kupić. Teoretycznie.

Do wczoraj, 9 października Gmina Głowno czekała na oferty w przetargu na dostawę dwóch elektrobusów klasy MIDI. Po nieudanym zimowym postępowaniu wreszcie jest szansa, że gminie uda się je kupić. Jest tylko jeden problem. Oferta Ursusa przewyższa szacunki urzędników.

Przypomnijmy, że to druga próba zakupu przez Głowno elektrobusów. Pierwsza zakończyła się niepowodzeniem. Gmina nie otrzymała ani jednej oferty, co z resztą nie było zaskoczeniem. Urzędnicy chcieli mieć małe "elektryki" z ładowarkami u siebie w ciągu ok. 6 - 7 miesięcy od podpisania umowy. Nic więc dziwnego, że żadnego producenta to nie zainteresowało.

Nowy przetarg ogłoszono miesiąc temu. W Głownie dalej byli zainteresowani elektrobusami klasy MIDI. Pojazdy muszą posiadać nadwozia o długości 8,5 – 10,5 m, szerokości do 2,55 i wysokości do 3,4 m. Mają umożliwić podróż przynajmniej 64 pasażerom. Dostęp na pokład ma być zapewniony przez dwa wejścia w układzie 1-2-0 lub 2-2-0.

W zakresie napędu Głowno wymagało jednego lub dwóch silników trakcyjnych o mocy min. 120 kW. Pojazdy miały być wyposażone w magazyn energii, który będzie miał pojemność nie mniejszą niż 160 kWh. Mogły być to baterie litowo-jonowe, litowo-tytanowe, litowo-żelazowo-fosforowe lub superkondensatory. Ładowanie miało się odbywać poprzez złącze plug-in. Elektrobusy miały być także przygotowane do szybkiego ładowania o mocy 80 kW oraz wolnego o mocy 40 kW.

Na dostawę tak skompletowanych pojazdów urzędnicy dali tym razem rok od podpisania umowy. To dawało nadzieję, że tym razem uda się pozyskać choć jedną ofertę.

Wczoraj minął termin na ich przedstawienie. Głowno na zakup 2 małych elektrobusów wraz z ładowarkami do nich przygotowało budżet w wysokości 3 739 687 PLN brutto. To oznacza, że koszt pozyskania jednego pojazdu wraz z ładowarką przyjęto na poziomie niespełna 1 520 198 PLN netto. To mimo wszystko bardzo mało.

Nic więc dziwnego, że jedyna otwarta oferta przewyższa te szacunki. Przedstawił ją Ursus. Propozycja producenta z Lublina opiewa na 4 733 040 PLN brutto. To oznacza, że jednego elektrycznego City Smile'a CS10LFE w wersji dla Głowna wraz z ładowarką wyceniono na 1 924 000 PLN netto.

Teraz gmina musi decydować co dalej. Nie da się ukryć, że budżet był zaniżony w stosunku do obecnych realiów rynkowych. Dokładać, nie dokładać? Oto jest pytanie, przed którym ostatnio niejeden zamawiający staje.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Głowno
UG
Ursus
elektrobus
  • Kamil Nowakowski – 10.10.2018

    Barwy takie troche jak Ostrołęka, tylko ze bez pasków i innych pierdół

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.