TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gorzów z elektrycznymi autobusami. 22 ebusy do 2028 r.
InfoBus.pl - Opublikowano: 05.02.2019 09:00:09
Gorzów z elektrycznymi autobusami. 22 ebusy do 2028 r.

Po przeprowadzeniu elektromobilnej analizy Gorzów zadecydował, że w przyszłości autobusy elektryczne pojawią się w lubuskim mieście i to na trzech najbardziej obciążonych liniach. Miasto rozpoczęło też konsultacje lokalizacji ładowarek.

Po przeprowadzeniu elektromobilnej analizy Gorzów zadecydował, że w przyszłości autobusy elektryczne pojawią się w lubuskim mieście i to na trzech najbardziej obciążonych liniach. Miasto rozpoczęło też konsultacje lokalizacji ładowarek.

Gorzowskie elektrobusy najpierw pojawią się na liniach 124, 125 i 126, a do 2028 roku po mieście ma jeździć po mieście flota 22 takich pojazdów. Jak wynika z przygotowanej analizy kosztów i korzyści (AKK) autobusy elektryczne pojawią się na trzech najbardziej obciążonych liniach. To trasy:

  • 124 łącząca duże osiedla mieszkaniowe z roczną pracą przewozową ponad 440 tys. wzkm;

  • 125 łącząca dzielnicę Górczyn z centrum miasta z roczną pracą przewozową w graniach 280 - 360 tys. wzkm;

  • i 126 łączy duże osiedla mieszkaniowe z dzielnicą Górczyn z roczną pracą przewozową w granicach 280 - 360 tys. wzkm;

Gorzów zaplanował swoje elektryczne zakupy następująco:

  • do 2020 roku miasto zamówi 8 autobusów elektrycznych oraz wybuduje infrastrukturę do ładowania autobusów na pętlach Dekerta-Szpital, Osiedle Staszica, Śląska-Pole Golfowe oraz na terenie zajezdni przy ul. Kostrzyńskiej. Start eksploatacji liniowej to 2021 roku.

  • w dwóch transzach: do 2024 roku i do 2027 roku miasto dokupi jeszcze 14 ebusów.

Taki harmonogram zakupowy został przyjęty pod zeszłoroczną ustawę o elektromobilności, która nakłada na gminy, których liczba mieszkańców przekracza 50 tys. następujące progi w zakresie pojazdów niskoemisyjnych w miejskich flotach:

· 5% od dnia 1 stycznia 2021 r.

· 10% od dnia 1 stycznia 2023 r.

· 20% od dnia 1 stycznia 2025 r.

· 30% od dnia 1 stycznia 2028 r.

Nowy plan

Równolegle - od 1 lutego - mieszkańcy Gorzowa mają możliwość wglądu do gorzowskiego projektu zmian w "Planie zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego", gdzie znajduje się m.in. analiza linii autobusowych przeznaczonych do elektryfikacji oraz planowaną lokalizację stacji ładowania dla autobusów elektrycznych. Dokument w wersji elektronicznej dostępny jest TUTAJ

Uwagi dotyczące projektu zmian do planu można przekazywać do 21 lutego 2019 r.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
elektromobilność
MZK Gorzów. Wllkp.
ładowarka
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.