TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

GZM uderzy elektrobusami w smog [FILM]
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 15.04.2019 09:00:03
GZM uderzy elektrobusami w smog [FILM]

Podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie dyskutowano o filarach polityki antysmogowej. O śląskim sposobie na smog mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie dyskutowano o filarach polityki antysmogowej. O śląskim sposobie na smog mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

-"Skuteczna polityka na rzecz czystego powietrza powinna się opierać o trzy filary: po pierwsze efektywne i egzekwowane regulacje, po drugie mądre programy finansowe i wreszcie po trzecie – edukacja. Komunikowanie zmiany społeczeństwu i edukowanie to bardzo istotne elementy polityki antysmogowej – ocenił Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie.

300 elektrobusów

W debacie uczestniczył również Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (woj. śląskie), który zwrócił uwagę na fakt, że w walce ze smogiem w miastach sprawdzają się rozwiązania systemowe.

Zakup nowego taboru autobusów miejskich, zasilanych elektrycznie i rozwój kolei metropolitalnej – oto sposoby zastosowane w GZM.

-"W naszym regionie jest bardzo duży problem z depopulacją spowodowaną właśnie niską jakością powietrza. Stąd intensywne działania służące rozwijaniu sprawnej, ekologicznej komunikacji miejskiej. Transport niskoemisyjny, zeroemisyjny to jest jedno z narzędzi, które może nam pomóc w walce ze smogiem" – oświadczył Karolczak.

Wyjaśnił on, że Metropolia zdecydowała o zakupie m.in. 300 autobusów elektrycznych i przyjęła koncepcję budowy kolei metropolitalnej, czyli najbardziej efektywnego i ekologicznego środka transportu.

Przykładem już zrealizowanych e-inwestycji jest rozwój sieci stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych w Katowicach. Pierwsze trzy ładowarki zamontowane zostały już przy ul. Góreckiego, a do lutego 2020 r. na terenie miasta powstanie łącznie około 115 punktów ładowania.

Dodatkowo podjęta została decyzja, by na czterech budowanych centrach przesiadkowych powstały stacje ultraszybkiego ładowania baterii autobusów. To część programu Bezemisyjny Transport Publiczny, który koordynuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Bierze w nim udział Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Czy zrezygnujemy z samochodów?

Z kolei prof. Marek Brzeżański z Politechniki Krakowskiej mówił on o zanieczyszczeniu powietrza w związku z dużą ilością samochodów w Polsce.

-"Mamy boom gospodarczy, Polacy stają się coraz bogatsi, każdy chce mieć samochód. To pewien element uboczny rozwoju. Musimy się z tym pogodzić. Przyjdzie czas, że dojrzejemy do tego, że samochód nie zawsze jest konieczny i można wybrać transport publiczny. W wielu krajach zachodniej Europy ludzie rezygnują z samochodów" – mówił prof. Brzeżański. Podkreślił, że w Polsce konieczne jest wprowadzenie regulacji dotyczących wycinania ze starych samochodów filtrów cząstek stałych, bo brak tych elementów w samochodach jest dramatycznie szkodliwy dla środowiska, a jest na to przyzwolenie społeczne. "Ten problem jest specjalnością Polski" – mówił.

Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju technologii Pomp Ciepła przypomniał, że Polskę jako kraj UE obowiązują działania w zakresie polityki klimatycznej. Do 2030 r. UE chce zrealizować trzy główne cele: ograniczyć o co najmniej 40 proc. emisję gazów cieplarnianych (w stosunku do poziomu z 1990 r.), zapewnić co najmniej 27-procentowy udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii i zwiększyć o co najmniej 27 proc. efektywność energetyczną.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
smog
GZM
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.