Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

GZM wybiera żółty. Zagłębiowskie autobusy czeka zmiana barw

infobus
15.02.2019 08:00
0 Komentarzy

Żółte autobusy na liniach normalnych, a w kolorze fuksji naliniach specjalnych, czerwone tramwaje i żółto-zielone trolejbusy – tozałożenia ujednolicenia w ciągu kilku lat kolorów pojazdów komunikacjimiejskiej przygotowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Zgodnie z intencją 41 tworzących Metropolię miast i gmin, od2019 r. odpowiada ona – poprzez Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) – zacałość komunikacji miejskiej na swoim obszarze. W czwartek GZM przedstawiłazałożenia ujednolicenia kolorów pojazdów komunikacji miejskiej – dotądkursujących w różnych barwach poszczególnych samorządowych i prywatnychprzewoźników.

Cztery barwy

Jak podała rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska,

  • regularne linieautobusowe mają być żółte,

  • specjalne – fuksjowe,

  • tramwaje pozostaną czerwone,

  • atrolejbusy będą żółto-zielone.

Na pojazdach razem z logo ZTM, pojawią się teżlogo GZM, metropolitalny piktogram danego miasta oraz logo operatora.Ujednolicenie kolorystyki ma zająć kilka lat. Pojazdy nie będą specjalnieprzemalowywane, a barwy będą zmieniane podczas nowych przetargów na obsługędanych linii.

Identyfikacja wizualna

-„Rewolucyjne jest to, że po raz pierwszy pojazdy kursujące waglomeracji będą mieć wspólną i jednolitą identyfikacje wizualną” – powiedziałcytowany przez Rożnowską przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.”Wspólnie postawiliśmy na żółty kolor, który jest klasyczny i uniwersalny” -dodał.

Obecnie w żółtych barwach jeżdżą autobusy samorządowych:Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (PKM) Gliwice i PKM Katowice, jednak ione będą wymagały zmiany, aby odcień był zgodny z identyfikacją wizualną ZTM.Inne kolory mają obecnie pojazdy PKM Sosnowiec (biało-czerwone) i PKM Tychy(żółto-zielone); szczególnie w Zagłębiu Dąbrowskim w ostatnich dniach trwałydyskusje nt. zmiany tej kolorystyki.

Praktycznie nie zmieni się obecne malowanie wozów TramwajówŚląskich (to należący do dwunastu miast regionu jedyny przewoźnik tramwajowy wregionie). Zachowane zostaną też kolory tyskich trolejbusów (zmienić będzie jemusiał tyski przewoźnik autobusowy).

Pozostałe znaki

Dodatkowo na pojazdach pojawią się identyfikacje wizualneMetropolii i ZTM. Logo GZM znajdzie się w przedniej części burty pojazdu, poobu bokach. Na autobusach i trolejbusach będzie ono w kolorze fuksji, natomiastna tramwajach w kolorze żółtym. Logo ZTM będzie tożsame z kolorem pojazdu iumieszczane na bocznych szybach.

Autobusy, będące własnością przedsiębiorstw komunikacjimiejskiej, będą mogły mieć naklejony symbol miasta, umieszczany nad pierwszymidrzwiami. Znak ten będzie musiał być zgodny z piktogramami zamieszczonymi wsystemie identyfikacji wizualnej GZM.

Wszystkie zmiany mają potrwają kilka lat. Metropolia, którakażdego dnia wysyła na swoje ulice ponad tysiąc autobusów, nie planuje ichspecjalnego przemalowywania, ponieważ wiązałoby się to ze zbyt wysokimikosztami. Wspólna identyfikacja pojazdów będzie wprowadzana podczas przetargówna obsługę linii – określona kolorystyka będzie jednym z warunków zamówienia.

Sukcesywne wprowadzanie

Władze GZM przedstawiły swój system identyfikacji wizualneji tzw. księgę znaku w listopadzie ub. roku. Zawierają one m.in. możliwościwykorzystania logotypu Metropolii, jej kolory czy symbole miast.

Logiem Metropolii jest prosta litera M przedstawiona zdodatkowym kształtem mogącym kojarzyć się z sercem czy matematycznym znakiemwiększości. W księdze znaku opisano też m.in. kolory, którymi posługuje sięGZM. To fuksja, żółć i granat, które otrzymały nazwy: Fuksja Metropolii, SłońceMetropolii oraz Metroblue.

W księdze przedstawiono też m.in. przykładowe możliwościwykorzystania i przekształcania logotypu. Znalazły się w niej ikony,symbolizujące poszczególne miasta i gminy Metropolii, ułożone z elementówprzypominających grę tetris, a także różne warianty wykorzystaniametropolitalnej identyfikacji w przestrzeni publicznej.

Pierwsze elementy metropolitalnej identyfikacji wizualnejznalazły się w grafikach umieszczonych na autobusach czterech liniiekspresowych na lotnisko Katowice, które GZM uruchomiła w listopadzie ub. roku.

Od 1 stycznia 2019 r. w GZM pod jednym szyldem funkcjonująwszystkie autobusy, tramwaje i trolejbusy. ZTM przejął wówczas zadaniadotychczasowych organizatorów – Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP,Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach oraz Międzygminnego ZwiązkuKomunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach.(PAP)

Komentarze