TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Hybrydowe Volvo przyjadą do Leszna. Akcja-akceptacja
INFOBUS.PL - Opublikowano: 09.10.2018 17:20:10
fot. Paweł_K, phototrans.pl

To była formalność. Wczoraj, 8 października Urząd Miasta w Lesznie rozstrzygnął przetarg na dostawę 8 autobusów hybrydowych klasy MAXI. Magistrat zaakceptował jedyną ofertę, która wpłynęła w postępowaniu.

To była formalność. Wczoraj, 8 października Urząd Miasta w Lesznie rozstrzygnął przetarg na dostawę 8 autobusów hybrydowych klasy MAXI. Magistrat zaakceptował jedyną ofertę, która wpłynęła w postępowaniu. Volvo może już dopisywać kolejne polskie miasto do swojej "hybrydowej listy".

Przypomnijmy, że początkowo wielkopolskie miasto chciało kupić 8 elektrobusów wraz z osprzętem do ładowania szybkiego i wolnego. Stąd przetarg, który ogłoszono w listopadzie ubiegłego roku. Jednak pod koniec marca postępowanie unieważniono. Leszno zdecydowało się nie szukać dodatkowych środków i nie przystało na "elektryczną" ofertę Solarisa.

Doszło do rewizji planów i miasto postawiło na tańsze w zakupie hybrydy. Stąd ogłoszony na początku lipca przetarg na zakup tego typu autobusów. Magistrat interesowały konstrukcje z nadwoziami o długości 11,5 - 12,5 m, szerokości do 2,55 m i nie wyższe niż 3,4 m. Każdy z pojazdów musiał umożliwiać podróż min. 82 pasażerom, w tym nie mniej niż 28 na miejscach siedzących. Dostęp na pokład miał być zapewniony przez trzy wejścia w układzie 2-2-2.

Miasto nie wskazywało na konkretny typ napędu hybrydowego, jednak dosyć mocno premiowano sterowanie równolegle. Urzędnicy wymagali aby sercem układu napędowego był silnik diesla Euro 6 o pojemności 4 - 7 l i nie słabszy niż 150 kW. Część elektryczna napędu ma się opierać na silniku trakcyjnym o mocy min. 110 kW. Tak skompletowane hybrydy mają zostać dostarczone do Leszna do końca czerwca 2019 r.

30 sierpnia upłynął termin składania ofert. Miasto zaplanowało na spalinowo-elektryczne zakupy budżet w wysokości 15 301 200 PLN brutto. Wedle tych szacunków za jedną hybrydę urzędnicy są gotowi zapłacić 1 555 000 PLN netto. To wycena w zasadzie w pełni odzwierciedlająca aktualną wartość dwunastometrowych hybryd.

Jedyna oferta, którą tego dnia otwarto zmieściła się w tych szacunkach. Przedstawiło ją Volvo. Producent wyraził gotowość wykonania leszczyńskiego zamówienie za 14 740 320 PLN brutto. Jeden hybrydowy 7900 został więc wyceniony na 1 498 000 PLN netto. Cena jak widać można rzec wręcz katalogowa.

Rozstrzygnięcie od początku było więc formalnością, ale trochę na nie musieliśmy poczekać. Formalności trwały niespełna półtora miesiąc. Wczoraj miasto poinformowało o zaakceptowaniu oferty Volvo. A to oznacza, że możemy już odliczać czas do debiutu hybryd z fabryki we Wrocławiu w kolejnym polskim mieście. "Hybrydowa lista" Volvo w Polsce powoli staje się coraz dłuższa.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Leszno
UM
MZK Leszno
Volvo
hybryda
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.