TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Idzie ciepło. Co z klimatyzacją w autobusach?
WIRUS, BEZPIECZEŃSTWO, RZĄD, KLIMA, IGKM InfoBus.pl - Opublikowano: 22.05.2020 14:00:22
Idzie ciepło. Co z klimatyzacją w autobusach?

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o rekomendacje dotyczące stosowania klimatyzacji w środkach transportu publicznego.

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o rekomendacje dotyczące stosowania klimatyzacji w środkach transportu publicznego.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia w polskich miastach masowo wyłączono klimatyzacje we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej. Do tej pory nie ma jasnych wytycznych w tej sprawie. GIS dał wskazówki nawet odnośnie ... fontann, natomiast kompletnie zapomniał o miejskiej komunikacji. Nie pierwszy raz zresztą.

Dmuchać na zimne

W tej sytuacji większość miast woli "dmuchać na zimne" i cały czas zaleca wyłączenie klimatyzacji w pojazdach. Przykładowo w Warszawie przewoźnicy zostali zobowiązani przez ZTM, by w pojazdach, w których jest to technicznie możliwe, wyłączyć układy wentylacji, ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji, w przypadku, gdy ich działanie wymusza cyrkulację powietrza. Jednocześnie odblokowane zostały okna w przestrzeni pasażerskiej.

-"Działanie to jest częścią profilaktyki w walce z epidemią koronawirusa w przestrzeniach publicznych. Nie ma co prawda jednoznacznych badań potwierdzających, że klimatyzacja wzmaga rozprzestrzenianie się wirusa, choć pojawiają się już takie sygnały. Ale też nie ma dowodów na to, że tak nie jest. Wolimy więc "dmuchać na zimne" i zapobiegawczo wyłączyć klimatyzację w komunikacji miejskiej – powiedziała Karolina Gałecka, rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy.

Sytuacja się zmienia

To co w kwietniu i maju nie było wielkim problemem dla pasażerów, teraz wraz z odmrożeniem transportu i nadchodzącymi ciepłymi dniami zupełnie zmienia obraz sytuacji. Oczami wyobraźni już widzimy skargi pasażerów na upał w taborze. Co więc robić?

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o rekomendacje dotyczące stosowania klimatyzacji w środkach transportu publicznego. Z informacji i znanych nam badań zagranicznych wynika, że mechaniczne nawiewy powietrza działające w systemach obiegu zamkniętego i półzamkniętego mogą prowadzić do niekontrolowanego przemieszczania się wirusów w przestrzeni pomieszczeń czy pojazdów. Dowodzą temu przypadki rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19 kanałami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi na statkach wycieczkowych i w hotelach, które miały miejsce w marcu i kwietniu bieżącego roku.

-"Jako IGKM rekomendujemy, żeby zamkniętą klimatyzację członkowie naszej Izby wyłączali. Natomiast bardzo pomogłyby nam wytyczne i rekomendacje z GIS, bo zdania epidemiologów i wirusologów są podzielone w tym temacie. Cały czas czekamy na odpowiedź w tej sprawie z Ministerstwa – mówi Dorota Kacprzyk, prezes Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej i dodaje:

-"Wielu członków naszej Izby – operatorów i organizatorów transportu publicznego na terenie całego kraju podjęło decyzję o niewłączaniu klimatyzacji, ogrzewania i nawiewów pracujących w systemach obiegu zamkniętego i półzamkniętego w pojazdach mając na uwadze bezpieczeństwo naszych pasażerów. Natomiast zalecane jest zwiększenie obiegu powietrza przez naturalną wentylację oknami i przez częste otwierane drzwi. Obawiamy się jednak, że za moment pasażerowie zaczną zarzucać nam, że obniżamy standard świadczonych usług np. poprzez niewłączanie klimatyzacji w ciepłe dni – podkreśla Dorota Kacprzyk.

W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak tylko trzymać kciuki za ... zimny maj i czekać na zalecenia epidemiologiczne ze strony GIS. Naszym zdaniem to skandal, że przy tylu przewożonych przez komunikację miejską osobach, Ministerstwo Zdrowia kompletnie zaniedbało ten temat i nie przygotowało jednoznacznych przepisów w tym zakresie. Ale o fontannach to pamiętali!Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też: