TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

IGKM i PZPTP do rządu: Gdzie jest wsparcie dla miejskiej komunikacji?
InfoBus.pl - Opublikowano: 12.11.2020 13:00:28
IGKM i PZPTP do rządu: Gdzie jest wsparcie dla miejskiej komunikacji?

Apel o pomoc dla sektora komunikacji miejskiej.

Kolejny, wspólny apel branży komunikacji miejskiej w Polsce.

Po listach dotyczących rekomendacji w zakresie cmentarnej komunikacji (o czym pisaliśmy TUTAJ) i większej ochrony dla pracowników transportu publicznego (o czym informowaliśmy TUTAJ) miejskie organizacje ponownie wracają do problemu braku wsparcia rządu dla sektora usług komunalnych.

Bez komunikacji?

Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Transportu Publicznego oraz Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, samorządowy sektor usług komunalnych nie został uwzględniony w przygotowywanych przez rząd planach pomocowych. Branżą pyta dlaczego, skoro to właśnie rządowe obostrzenia uderzyły bezpośrednio w komunikacyjne budżety.

-"Epidemia koronawirusa w znaczący sposób uderza w transport publiczny. Było tak podczas wiosennej fali, dzieje się to również teraz, kiedy dotyka Polskę jesienna fala. Komunikacja miejska jest jednym z pierwszych sektorów, gdzie wdrażane są znaczne obostrzenia. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami możemy w transporcie zbiorowym przewozić maksymalnie 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Oznacza to oczywiście mniej pasażerów, popyt na usługi przewozowe spadł również z racji wprowadzenia pracy zdalnej w przedsiębiorstwach i urzędach oraz zamknięcia szkół i uczelni. Tym samym odnotowujemy znaczny spadek wpływów ze sprzedaży biletów, a pasażerowie masowo zabiegają o zawieszanie" biletów okresowych – piszą wspólnie IGKM i PZPTP.

Obie instytucje podkreślają, że komunikacja publiczna cały czas pracuje i umożliwia obywatelom załatwianie niezbędnych spraw życia codziennego. Co ważne, koszty utrzymania komunikacji nie spadają. A wręcz przeciwnie.

-"Organizatorzy komunikacji miejskiej muszą utrzymać bazy, tabor i pracowników. Sektor usług komunalnych (m.in. komunikacja miejska), tak jak i inne branże usługowe, równie silnie odczuwają skutki ekonomiczne doby koronawirusa i również potrzebują wsparcia zewnętrznego dla utrzymania dotychczasowych standardów i ciągłości działania. Liczymy na to, że opracowywane przez rząd formy pomocy, uwzględnią tym razem samorządowy sektor usług komunalnych, a nasza prośba spotka się ze zrozumieniem – pisze branżą komunikacji miejskiej w liście do premiera.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rząd
IGKM
PZPTP