TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

IGKM: Nowe rozporządzenie ucywilizuje pracę kierowców
InfoBus.pl - Opublikowano: 10.09.2020 10:00:05
IGKM: Nowe rozporządzenie ucywilizuje pracę kierowców

Opinia IGKM o projekcie Ministerstwa Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w komunikacji miejskiej oraz autobusowej komunikacji międzymiastowej.

Trwają konsultacje projektu Ministerstwa Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w komunikacji miejskiej oraz autobusowej komunikacji międzymiastowej.

Spora część zapisów tego projektu jest autorstwa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej i był przedmiotem prac Komisji BHP IGKM w latach 2017-2018. Tym samym zdecydowana większość zawartych w procedowanym dokumencie przepisów była szeroko konsultowana w środowisku, dlatego można powiedzieć, że jest branżowe rozporządzenie.

BHP w KM

Projekt rozporządzenia, które w czwartek, 27 sierpnia trafiło do konsultacji zawiera m.in. wymóg toalet i miejsc do spożywania posiłków dla motorniczych i kierowców na pętlach tramwajowych i autobusowych oraz obowiązkowe oddzielenie kabiny kierującego od części pasażerskiej w nowych pojazdach komunikacji. Szeroko o tych przepisach pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Teraz czas na opinię współautora rozporządzenia, czyli Izbę Gospodarcza Komunikacji Miejskiej.

-"Istotą tego projektu jest przede wszystkim ucywilizowanie kwestii zaplecza socjalnego dla prowadzących pojazdy - tak aby przyjęte rozwiązania korespondowały choćby z kodeksem pracy – mówi Dorota Kacprzyk, prezes IGKM. - Wcześniej Inspekcja Sanitarna wielokrotnie karała przewoźników za brak dostępu pracowników do toalet. W miastach, gdzie organizatorzy transportu zlecają przewozy wielu operatorom (np. Warszawa czy GOP) trudno wyobrazić sobie, aby przewoźnicy - każdy z osobna - organizował dla siebie zaplecze socjalno-sanitarne. W przypadku mniejszych miast problemem jest zwrócenie uwagi organizatorów transportu publicznego na dotychczas bagatelizowany problem zaplecza sanitarnego. Szczególnie trudno wyobrazić sobie brak dostępu do toalet w tych miastach, gdzie wielu kierowców autobusów to kobiety."

Zamknięta kabina

Rozporządzenie sporo miejsca poświęca też osłonie miejsca pracy kierowcy. To pierwszy taki przypadek, że rozporządzenie będzie miało bezpośredni wpływ na kompletację nowych autobusów miejskich w Polse.

-"W tej kwestii pandemia bezwzględnie potwierdziła wcześniej zaproponowane przez nas w projekcie rozwiązania - potwierdza Dorota Kacprzyk i dodaje: -"Projekt rozporządzenia zmienia również szczegółowe przepisy tam, gdzie nastąpiły zmiany technologiczne. Nowa wersja rozporządzenia uwzględnia np. kwestie związane z obsługą autobusów LNG."

Jak widać projekt nadąża za zmianami w komunikacji miejskiej w Polsce, gdzie właśnie tym tygodniu – a dokładniej w Warszawie – podpisano największy kontrakt na zakup autobusów LNG w Europie, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Link do rozporządzenia znajduje się TUTAJ

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
kierowca
rząd
IGKM