TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Inauguracja roku szkolnego Klasy Patronackiej Solarisa
- Opublikowano: 14.09.2018 09:30:30
Inauguracja roku szkolnego Klasy Patronackiej Solarisa

W bolechowskiej siedzibie firmy uczniowie rozpoczęli naukę w zawodzie mechatronik. Kontynuowany jest również, rozpoczęty w ubiegłym roku, program obejmujący uczniów technikum.

Solaris Bus & Coach S.A. po raz 12 zainaugurował rok szkolny Klasy Patronackiej prowadzonej wspólnie ze Szkołą Branżową I Stopnia w Murowanej Goślinie. W bolechowskiej siedzibie firmy uczniowie rozpoczęli naukę w zawodzie mechatronik. Kontynuowany jest również, rozpoczęty w ubiegłym roku, program obejmujący uczniów technikum.

W roku szkolnym 2018/2019 naukę w Klasie Patronackiej rozpoczęło 8 uczennic i uczniów Szkoły Branżowej I Stopnia w Murowanej Goślinie, a kolejnych 12 absolwentów odebrało umowy o pracę. Uczniowie zakwalifikowani do programu, oprócz regularnej nauki w szkole, będą odbywać zajęcia praktyczne przez dwa dni w tygodniu w fabryce Solarisa, co pozwoli im uzyskać unikalne kompetencje i wyjątkowe, jak na tak młody wiek, doświadczenie zawodowe. Od początku nauki otrzymają umowę o pracę. Kontynuowana jest także klasa nauczania dualnego w technikum. Jest ona prowadzona wspólnie z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu. W tym roku naukę w zawodzie technika mechatronika rozpocznie 13 uczniów, a w całym programie kształci się 25 uczennic i uczniów.

-"Niezmiernie cieszę się, że możemy mieć realny wpływ na rozwój szkolnictwa zawodowego w regionie. Dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu i lokalnymi szkołami kształcimy fachowców w zawodach potrzebnych na rynku pracy. Uczniowie szkolą się w naszej firmie przez trzy lata. To jednocześnie najlepsza forma rekrutacji zarówno dla pracodawcy, jak i samego pracownika – powiedziała Krystyna Woźniak, Wiceprezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

-"Kształcenie branżowe to przyszłość. Wiedzą to dobrze absolwenci klas patronackich firmy Solaris, z którą od wielu lat współpracuje Powiat Poznański. Dzięki temu nasi uczniowie mają nie tylko zapewnione doskonałe warunki nauki, pomoc fachowej kadry pedagogicznej oraz możliwość zdobywania kwalifikacji w fabryce jednego z najlepszych producentów autobusów w Europie. Co najważniejsze – absolwenci klas patronackich znajdują od razu zatrudnienie. Posiadają umiejętności pozwalające im dobrze zarabiać i czerpać satysfakcję z pracy – powiedział Jan Grabkowski, Starosta Poznański.

11 lat

Współpraca Solarisa z lokalną Szkołą Branżową I Stopnia w Murowanej Goślinie trwa nieprzerwanie od 2007 roku. Od tego czasu stałe zatrudnienie w firmie uzyskało ponad 80 absolwentów klas patronackich, a ponad 20 uczniów kształci się i jednocześnie pracuje w oparciu o status pracownika młodocianego. W 2012 roku do programu dołączył również zakład w Środzie Wielkopolskiej – uczniowie okolicznych szkół zawodowych przygotowują się tam do pracy na stanowisku spawacza w specjalnie wydzielonym warsztacie, wyposażonym w 4 stanowiska spawalnicze i wyciągi wentylacyjne. Z kolei od 2014 roku uczniowie Klasy Patronackiej mają także możliwość przygotowania się do niemieckiego egzaminu zawodowego organizowanego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska). Zakłada to uzupełnienie treści programowych o dodatkowe 280 godzin nauki w całym cyklu kształcenia.

Program Klasy Patronackiej Solarisa, od samego początku swej działalności, spotyka się z dużym zainteresowaniem uczniów. Dzięki obecności w firmie i wykonywaniu realnych zadań wspólnie z doświadczonymi pracownikami, mają szansę dobrze poznać produkt i kulturę organizacyjną dużego zakładu produkcyjnego, co z kolei przyczyni się do łatwiejszego startu absolwentów na rynku pracy.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.