TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

50 elektrobusów dla Krakowa. Szczegóły nowych ofert
INFOBUS.PL - Opublikowano: 19.02.2020 17:00:09
50 elektrobusów dla Krakowa. Szczegóły nowych ofert

Znamy szczegóły ofert w drugim już krakowskim przetargu na dostawę 50 elektrobusów przegubowych. MPK znów trochę brakuje, aby móc go rozstrzygnąć. Ale można powiedzieć, że w praktyce spółka dostała jeszcze lepsze oferty.

Znamy szczegóły ofert w drugim już krakowskim przetargu na dostawę 50 elektrobusów przegubowych. Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu znów trochę brakuje, aby móc go rozstrzygnąć. Ale można powiedzieć, że w praktyce spółka dostała jeszcze lepsze oferty w porównaniu z pierwszym podejściem.

Przypomnijmy, że krakowskie zamówienia obejmuje dostawę:

  • 50 sztuk autobusów przegubowych z napędem elektrycznym wraz z wyposażeniem elektronicznym;
  • 50 sztuk dedykowanych do każdego autobusu przegubowego urządzeń ładujących za pośrednictwem złącza plug-in

Szczegółowo o wymagania oraz zasadach oceny ofert, na które postawiło krakowskiego MPK w nowym przetargu pisaliśmy tutaj. Niewiele się zmieniło w porównaniu z pierwszym, nieudanym przetargiem. 14 lutego poinformowaliśmy, że o zamówienie walczą ci sami gracze co w pierwszym podejściu. To dystrybutor autobusów Mercedes, a więc EvoBus Polska oraz Solaris. Więcej tutaj.

Budżet bez zmian
Już możemy nieco więcej powiedzieć o otwarciu ofert. MPK opublikowało protokół z tej czynności. Budżet na całe zamówienie to dalej 158 670 000 PLN brutto. Wychodzi więc średnio 2 580 000 PLN netto za elektrobusa z ładowarką, a wiec tyle samo ile szacunkowa wartość zamówienia.

Jak więc widać znów MPK liczyło na warszawski rabat. Niestety to się nie udało, ale nie trudno się dziwić. Warszawski przetarg odbywał się w zupełnie innych okolicznościach, inne też były czynniki, które budowały ofertę. A zatem nic dziwnego, że obie otwarte w walentynki propozycje przewyższają krakowskie szacunki. Ale można mówić o dużym postępie.

Solaris z gwarancją gratis
Tańszy jest Solaris. Propozycja producenta "jamników" za całe zadanie to 165 435 000 PLN brutto. Cena z Nowego Urbino 18 electric wyniosła 2 616 000 PLN netto. Z kolei jedna ładowarka plug-in od Ekonergetyki miałaby kosztować MPK 74 000 PLN netto. To dosyć ciekawy ruch, ponieważ Solaris zaoferował identyczne ceny w poprzednim przetargu. Jest jednak ważny szczegół.

Można powiedzieć, że producent "jamników" zdecydował się na ciekawy gratis dla krakowskiego MPK. W porównaniu z pierwszym przetargiem wydłużono okresy gwarancji. I tak całopojazdowa oraz na baterie uległy wydłużeniu z 37 miesięcy na 61. Trzeba przyznać, że to bardzo interesujący ruch. A to powoduje, że propozycja Solarisa jest nad wyraz interesująca. W końcu kto by nie chciał takiego gratisu?

eCitaro G tańszy, ale z krótszą gwarancją
EvoBus znów spóobował zawalczyć o Kraków. W swojej ofercie za dostawę 50 autobusów Mercedes eCitaro G i urządzeń ładujących zaproponowała kwotę 176 499 157, 50 PLN brutto. To daje za jednego elektrobusa i dedykowaną ładowarkę 2 869 905 PLN netto. Po rozbiciu na ceny jednostkowej otrzymujemy 2 780 000 PLN netto za jeden elektrobus oraz 89 905 PLN netto za urządzenie ładujące.

Dla porównania w poprzednim przetargu EvoBus proponował 2 953 000 PLN netto za jeden autobus bateryjny oraz 84 700 PLN netto za ładowarkę. Te pierwsze jak widać mocno staniały, drugie natomiast nieznacznie podrożały. Jednak w ujęciu całościowym dało to spadek ceny, bo o prawie 6%.

To sporo, ale odbyło się to kosztem gwarancji. Gwarancja całopojazdowa pozostała bez zmian i dalej jest ona na na okres 61 miesięcy. Skrócono natomiast rękojmię za trwałość baterii z 61 do 37 miesięcy. I to najlepiej tłumaczy obniżkę ceny eCitaro G dla Krakowa.

Co zrobi MPK?
Znów wszystko w rękach krakowskiego przewoźnika. Jeszcze raz konieczne będzie poszukanie dodatkowych pieniędzy. Choć trzeba stwierdzić również, że najlepiej będzie je znaleźć. Mimo, że obie oferty znów przewyższają budżet to można mówić o pewnym postępie, gdyż obiektywnie rzecz ujmując i EvoBus i Solaris zaproponowali MPK bardzo ciekawe oferty. Znów bowiem wyszły dwa interesujące sposoby ofertowania.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MPK Kraków
Mercedes
EvoBus
Solaris
elektrobus
ładowarka
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.