TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

50 elektrobusów dla Krakowa. Znów Solaris vs Mercedes!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 14.02.2020 17:00:58
fot. MPK Kraków

Dwóch producentów złożyło do MPK w Krakowie swoje oferty na dostawę 50 przegubowych autobusów eklektycznych o długości 18 metrów. To Solaris i Mercedes!

Dwóch producentów złożyło do Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Krakowie swoje oferty na dostawę 50 przegubowych autobusów eklektycznych o długości 18 metrów. Solaris przedstawił identyczną ofertę jak we wcześniejszym przetargu, a Mercedes nieznacznie staniał.

Firma Solaris Bus&Coach za realizację tego kontraktu wraz z urządzeniami ładującymi plug-in dla każdego pojazdu zaproponowała kwotę 165 435 000 PLN brutto. Wychodzi więc średnio za jednego Nowego Urbino 18 electric wraz z ładowarką 2 690 000 PLN netto. To dokładnie taka sama cena jak w poprzednim przetargu, który został unieważniony.

Firma EvoBus Polska w swojej ofercie za dostawę 50 autobusów Mercedes eCitaro G i urządzeń ładujących zaproponowała kwotę 176 499 157, 50 PLN brutto. To daje za jednego elektrobusa i dedykowaną ładowarkę 2 869 905 PLN netto. To dosyć spory spadek ceny, bo o prawie 6%. Poprzednio EvoBus proponował bowiem 3 037 700 PLN netto. Nowa oferta może oznaczać, że dystrybutor "gwiazd" zaoferował trzyletnią gwarancję całopojazdową.

Brak jest natomiast póki co informacji o budżecie krakowskiego przewoźnika. Poprzednio było to 158 670 000 PLN brutto. Wychodziło więc średnio 2 580 000 PLN netto za przegubowego elektrobusa z ładowarką,

MPK będzie teraz sprawdzać obie przesłane oferty. W ocenie ofert będzie brana pod uwagę nie tylko cena, ale także kwestie techniczne, w tym także zaoferowany przez producentów okres gwarancji zarówno dla autobusów, jak i dla baterii.

Warto podkreślić, że zakup 50 przegubowych autobusów elektrycznych dla Krakowa znalazł się już na liście projektów wybranych do dofinansowania ze środków unijnych. Złożony przez MPK wniosek spełnił wymagane przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych kryteria oceny i uzyskał odpowiednią liczbę punktów, dzięki czemu MPK zyska ok. 110 mln zł dotacji UE na sfinansowanie tej inwestycji.

Nowe autobusy elektryczne będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej, platformy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach oraz bezemisyjny system ogrzewania. Będą wykorzystywane na czterech liniach 144, 173, 179 i częściowo 503 kursujących przez Aleje Trzech Wieszczów, a wiec w rejonie miasta, gdzie odnotowywane są największe przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MPK Kraków
Mercedes
EvoBus
Solaris
elektrobus
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.