TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Inspektorzy podsumowali akcję Ferie 2020
InfoBus.pl - Opublikowano: 27.02.2020 09:00:56
Inspektorzy podsumowali akcję Ferie 2020; fot. GITD

Inspekcji Transportu Drogowego sprawdziła w okresie zimowych ferii 1200 autokarów. W czasie akcji zatrzymano z uwagi na zły stan techniczny 60 dowodów rejestracyjnych. To wynik gorszy od ubiegłorocznego.

Inspekcji Transportu Drogowego sprawdziła w okresie zimowych ferii 1200 autokarów. W czasie akcji zatrzymano z uwagi na zły stan techniczny 60 dowodów rejestracyjnych. Inspektorzy wydali też zakazy jazdy dla 14 pojazdów. Te autobusy w ogóle nie powinny wyjechać na drogi. To wynik gorszy od ubiegłorocznego.

Ferie 2020

Lata ubiegłe, ale też i ten rok pokazują, że akcja ma sens. Choć stan taboru poprawił się na przestrzeni lat, to wciąż zatrzymywane są do kontroli pojazdy, które stwarzają niebezpieczeństwo na drodze.

Podczas tegorocznych ferii inspektorzy ITD.:

 • Skontrolowali 1200 autokarów,

 • Z uwagi na zły stan techniczny zatrzymano 60 (5%) dowodów rejestracyjnych, czyli nieco więcej niż rok temu (4,5% w 2019 r.,

 • Kontrole 14 pojazdów skończyły się zakazami jazdy,

 • Kierowców ukarano w sumie 260 (21,7%) mandatami.

Najczęściej inspektorzy znajdowali wady w układach hamulcowym, kierowniczym. Wielokrotnie zastrzeżenia budził też stan opon. ITD sprawdzała także trzeźwość prowadzących i tę kontrolę każdy kierowca przeszedł pozytywnie – wszyscy byli trzeźwi.

Poprzednie lata

W 2019 roku inspektorzy do 21 lutego skontrolowali stan techniczny 1072 autokarów, w tym:

 • nałożyli 250 mandatów karnych (23,3%)

 • ze względu na zły stan techniczny zatrzymano 48 (4,5% całej grupy) dowodów rejestracyjnych;

 • w 8 pojazdach (0,7%) wykryto nieprawidłowości, które mogły stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, stąd też inspektorzy wydali zakazy dalszej jazdy (0,7%).

Dla porównania - w ramach "Bezpieczny autokar - ferie 2018" skontrolowano 1221 pojazdów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek, w tym:

 • inspekcja nałożyła 288 mandatów karnych na kierowców (23%);

 • zatrzymano 51 dowodów rejestracyjnych (4,1%),

 • a w 21 przypadkach wydano zakaz dalszej jazdy ze względu na stwierdzony fatalny stan techniczny (1,7%).

Z kolei w akcji "Bezpieczny autokar - ferie 2017 r" skontrolowano 795 autokarów:

 • nałożono 104 mandaty karne (13%),

 • zatrzymano 35 dowodów rejestracyjnych (4,4%),

 • a do dalszej jazdy nie dopuszczono 6 pojazdów (0,6%).

W poprzednich latach wszyscy kierowcy poddani kontrolom byli trzeźwi. Natomiast w 2018 r. niestety nie udało się utrzymać tej dobrej passy. W jednym przypadku, w trakcie kontroli w Bydgoszczy, stwierdzono, że kierowca autokaru miał 0,15 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Koniec ferii, nie koniec kontroli

Mimo zakończonych ferii Inspekcja Transportu Drogowego stale będzie nadzorować polskie drogi, sprawdzając nie tylko ciężkie, 40-tonowe pojazdy, ale także busy i autokary. Podczas przerwy zimowej kontrole autobusów odbywały się w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, przy trasach szybkiego ruchu, ale też na zgłoszony wcześniej wniosek. Każdy zainteresowany nadal może zgłosić do Inspekcji potrzebę weryfikacji autokaru np. przed odjazdem. Wnioski można kierować do właściwego miejscowo Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego telefonicznie lub mailowo. Ważne, aby potrzebę kontroli zgłosić wcześniej.

Akcja "Bezpieczny Autokar" jest prowadzona przez ITD od 17 lat. Główny cel, jaki przyświeca prowadzonym w ramach akcji wakacyjnym czy feryjnym kontrolom, to poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
ITD
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.