TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Irex i Meteor wspomogą kierowcami PKM Tychy
INFOBUS.PL - Opublikowano: 04.10.2019 16:00:31
fot. Konrad Bek, phototrans.pl

Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej w Tychach udało się znaleźć partnera, który wesprze go kierowcami. 25 września oferta konsorcjum Irexu i Meteora została zaakceptowana przez tyskiego przewoźnika.

Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej w Tychach udało się znaleźć partnera, który wesprze go kierowcami. 25 września oferta konsorcjum Irexu i Meteora została zaakceptowana przez tyskiego przewoźnika.

Jak to z zewnętrznymi kierowcami było?
Przypomnijmy, że PKM już wiosną szukał podwykonawcy, który przez dwa lata zapewni mu min. 60 kierowców autobusów. Mieli oni obsadzić zadania przewozowe, na których praca eksploatacyjna miała wynieść 4 140 000 wzkm. Ostatecznie nic z tego nie wyszło. Tyski przewoźnik nie miał zabezpieczonych odpowiednich środków by skorzystać ze wsparcia świętochłowickiego Meteora i Irexu z Sosnowca.

W połowie sierpnia został ogłoszony nowy przetarg. Do obsadzenia będą zadania przewozowe, na których będzie do wykonania 3,2 mln wzkm. A to według naszych szacunków może oznaczać zapotrzebowanie na obsadzenie służb w zakresie między 178 000, a 200 000 roboczogodzin w trakcie całego kontraktu.

Umowa z podwykonawcą ma obowiązywać niecałe dwa lata, od 1 października 2019 r. do końca maja 2021 r. Do realizacji zamówienia podwykonawca PKM powinien skierować co najmniej 52 kierowców posiadających określone przepisami prawa kwalifikacje do przewozu osób autobusami komunikacji miejskiej.

Plan zakłada wykorzystanie zewnętrznych prowadzących na zadaniach przewozowych według następującej struktury:

  • dni robocze – 6591 wzkm wykonywane dobowo – 25 autobusami 

  • soboty – 3709 wzkm wykonywane dobowo – 13 autobusami 

  • niedziele i święta – 797,2 wzkm wykonywane dobowo – czterema autobusami

PKM może zwiększyć zakres zadań, które powierzy swojemu partnerowi. Przewoźnik zastrzegł sobie możliwość udzielenia zamówienia uzupełniającego do kwoty nie większej niż 2 208 000 zł netto.

Grosz różnicy
17 września minął termin składania ofert. Na wynajęcie zewnętrznych kierowców PKM przygotował 9 000 000 zł brutto. A to dawało wycenę w wysokości 2,29 zł/wzkm netto.

Jedyna oferta, którą otrzymał minimalnie przewyższała jego szacunki. Pochodziła ona od firm, które walczyły w wiosennym podejściu o tyskie zlecenie. Przedstawiło ją znów konsorcjum Irexu i Meteora. Propozycja opiewała na 9 052 800 zł brutto, czyli 2,30 zł/wzkm.

Jak widać grosz różnicy na jednym wzkm, więc od początku zakładaliśmy, że rozstrzygnięcie będzie formalnością. I tak też się stało. 25 września PKM przystał na propozycję Irexu i Meteora. Tyskie zlecenie to największe tego typu postępowanie pod względem skali.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
kierowca
PKM Tychy
Irex
Meteor