TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jakie są Iveco Crossway 12LE Line PKS Racibórz?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 29.11.2019 16:00:01
fot. PKS Racibórz

Można więcej powiedzieć o autobusach Iveco Crossway 12LE Line, które dla PKS Racibórz zakupił powiat. Przewoźnik zdradził więcej szczegółów o nowych nabytkach, które przekazano mu pod koniec października.

Można więcej powiedzieć o autobusach Iveco Crossway 12LE Line, które dla PKS Racibórz zakupił powiat. Przewoźnik zdradził więcej szczegółów o nowych nabytkach, które przekazano mu pod koniec października.

4/10
W tej chwili PKS dysponuje czterema Crossway'ami. Ale łącznie będzie ich miał 10. Autobusy dostarczyła firma ABP Bus&Coach ze Słupska, której specjalnością jest między innymi sprzedaż autobusów marki Iveco. Zakup 10 Crossway'ów 12LE Line to koszt w wysokości 9 440 250 PLN brutto. To dało cenę jednostkową za autobusów w wysokości 767 500 PLN netto.

Co i jak?
Każdy z nich zabiera na pokład 89 pasażerów. 45 osób może liczyć na przejażdżkę na miejscach siedzących. Co w Crossway'ach jest charakterystyczne nie ma foteli dostępnych z niskiej podłogi. Ale ze względu na przeznaczenie autobusów do eksploatacji w reżimie przewozów lokalnych można to jak najbardziej wybaczyć. Dostęp na pokład jest zapewniony przez dwa wejścia w układzie 1-2-0. Iveco zastosowało drzwi odskokowe.

Raciborskie Crossway'e 12LE Line napędza silnik Iveco Tector 7, który spełnia normę Euro 6. To jednostka o pojemności skokowej 6,7 l i mocy 235 kW. Osiąga ona 1100 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Silnik zblokowano z mechaniczną sześciobiegową skrzynią ZF. To przekładnia typu 6AS1200.

Autobusy zostały zakupione w ramach realizowanego przez powiat raciborski projektu "Wymiana części taboru poprzez zakup niskoemisyjnych autobusów komunikacji publicznej w powiecie raciborskim". Pojazdy są wyposażone we wszystkie udogodnienia, których oczekują obecnie pasażerowie. Iveco posiadają więc: 

  • klimatyzację
  • system monitoringu wewnątrz i poza autobusem
  • system zapowiedzi głosowych wraz z mikrofonem dla kierowcy
  • wyświetlacze LED oraz monitory LCD do wyświetlania informacji o przebiegu trasy i kolejnych przystankach
  • bezprzewodowy router (sieć Wi-Fi), ładowarki USB

Unia pomaga
Nowe autobusy Iveco zastąpią wysłużony tabor i obsługiwać będą 14 linii na terenie całego powiatu raciborskiego. Ich realizowany w ramach projektu pn. "Wymiana części taboru poprzez zakup niskoemisyjnych autobusów komunikacji publicznej w powiecie raciborskim" jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 4.5.2 Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – RIT Subregionu Zachodniego.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też: