TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jakie są Iveco Crossway 12LE Line PKS Racibórz?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 29.11.2019 16:00:01
fot. PKS Racibórz

Można więcej powiedzieć o autobusach Iveco Crossway 12LE Line, które dla PKS Racibórz zakupił powiat. Przewoźnik zdradził więcej szczegółów o nowych nabytkach, które przekazano mu pod koniec października.

Można więcej powiedzieć o autobusach Iveco Crossway 12LE Line, które dla PKS Racibórz zakupił powiat. Przewoźnik zdradził więcej szczegółów o nowych nabytkach, które przekazano mu pod koniec października.

4/10
W tej chwili PKS dysponuje czterema Crossway'ami. Ale łącznie będzie ich miał 10. Autobusy dostarczyła firma ABP Bus&Coach ze Słupska, której specjalnością jest między innymi sprzedaż autobusów marki Iveco. Zakup 10 Crossway'ów 12LE Line to koszt w wysokości 9 440 250 PLN brutto. To dało cenę jednostkową za autobusów w wysokości 767 500 PLN netto.

Co i jak?
Każdy z nich zabiera na pokład 89 pasażerów. 45 osób może liczyć na przejażdżkę na miejscach siedzących. Co w Crossway'ach jest charakterystyczne nie ma foteli dostępnych z niskiej podłogi. Ale ze względu na przeznaczenie autobusów do eksploatacji w reżimie przewozów lokalnych można to jak najbardziej wybaczyć. Dostęp na pokład jest zapewniony przez dwa wejścia w układzie 1-2-0. Iveco zastosowało drzwi odskokowe.

Raciborskie Crossway'e 12LE Line napędza silnik Iveco Tector 7, który spełnia normę Euro 6. To jednostka o pojemności skokowej 6,7 l i mocy 235 kW. Osiąga ona 1100 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Silnik zblokowano z mechaniczną sześciobiegową skrzynią ZF. To przekładnia typu 6AS1200.

Autobusy zostały zakupione w ramach realizowanego przez powiat raciborski projektu "Wymiana części taboru poprzez zakup niskoemisyjnych autobusów komunikacji publicznej w powiecie raciborskim". Pojazdy są wyposażone we wszystkie udogodnienia, których oczekują obecnie pasażerowie. Iveco posiadają więc: 

  • klimatyzację
  • system monitoringu wewnątrz i poza autobusem
  • system zapowiedzi głosowych wraz z mikrofonem dla kierowcy
  • wyświetlacze LED oraz monitory LCD do wyświetlania informacji o przebiegu trasy i kolejnych przystankach
  • bezprzewodowy router (sieć Wi-Fi), ładowarki USB

Unia pomaga
Nowe autobusy Iveco zastąpią wysłużony tabor i obsługiwać będą 14 linii na terenie całego powiatu raciborskiego. Ich realizowany w ramach projektu pn. "Wymiana części taboru poprzez zakup niskoemisyjnych autobusów komunikacji publicznej w powiecie raciborskim" jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 4.5.2 Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – RIT Subregionu Zachodniego.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.