TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jaworzno wybiera ładowarki Medcomu. Ekoenergetyka protestuje
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.03.2017 11:24:05 1 komentarz
Jaworzno wybiera ładowarki Medcom. Ekoenergetyka protestuje

PKM Jaworzno rozstrzygnęło aż 5 przetargów na zakup elektrycznych autobusów oraz infrastruktury do jego ładowania. Zaiskrzyło tylko w jednym postępowaniu ? na osiem ładowarek plug-in.

O skali elektro-zakupów Jaworzna świadczy fakt, że miasto ogłosiło i rozstrzygnęło aż pięć osobnych postępowań, w tym dwa na zakup taboru oraz trzy na dostawę i budowę infrastruktury potrzebnej do ładowania elektrobusów.

Szybki tabor

Rozstrzygnięte w II połowie 2016 roku dwa postępowania na zakup łącznie 22 szt. autobusów elektrycznych wygrała spółka Solaris Bus & Coach, która w ramach pierwszego kontraktu dostarczy 16 pojazdów (4 szt. 9-metrowe Urbino 8,9 LE electric, 3 szt. 12-metrowych Urbino 12 electric i dziewięciu 18-metrowych Urbino 18 electric), a w ramach drugiego ? 6 elektrobusów (12-metrowych autobusów Urbino 12 electric).

Zgodnie ze specyfikacjami autobusy z pierwszego zamówienia mają być dostarczane sukcesywnie do końca listopada 2017 r., natomiast pojazdy z drugiego zamówienia - do lipca 2017 r.

Problem z infrastrukturą

Ogłoszone również wiosną ub.r. pierwsze przetargi PKM Jaworzno na elementy infrastruktury stacji ładowania i wymiany baterii oraz stacji ładowania autobusów zostały unieważnione - wobec braku ofert bądź wartości ofert przekraczających przewidziane nakłady.

W ponowionych przetargach wybrano już najkorzystniejsze oferty, w jednym z nich złożono odwołanie.

Jak poinformował 14 marca br. wiceprezes jaworznickiego PKM-u Zenon Torba "najbardziej elektryzująca" okazała się sprawa przetargów na dostawę ośmiu ładowarek plug-in dla potrzeb ładowania akumulatorów trakcyjnych w autobusach elektrycznych.

-"Zgłosiły się dwie firmy i między firmami jest bardzo duża walka" - wskazał Torba diagnozując, że oferentom chodzi przede wszystkim o zdobycie referencji pod kątem przyszłych podobnych przetargów w Krakowie, Zielonej Górze czy Warszawie.

Ekoenergetyka vs Medcom

W przetargu na osiem ładowarek plug-in swoje oferty złożyły dwie firmy:

  • Medcom z Warszawy z ceną 682 896 PLN brutto (!)

  • Energotronic Polska z Zielonej Góry (spółka należąca do Ekoenergetyki) z ceną 1 131 600 PLN brutto.

Budżet zamawiającego wyniósł 1 476 000 PLN brutto. Tak duże różnica w cenach ofert od razu wywołała podejrzenie, że jedna z firm zaproponowała tzw. rażąco niską cenę w stosunku do oszacowanej przez zamawiającego.

-"Dwa razy prosiliśmy o wyjaśnienie i uszczegółowienie oferty. Odpowiedź usatysfakcjonowała nas - okazało się, że cena nie jest rażąco niska; proszę pamiętać, że ten rynek dopiero tworzy się, nie jest jeszcze znany i trudno o punkt odniesienia" - zaznaczył wiceprezes. Torba ocenił, że ponieważ w tym przetargu kontroferent złożył już odwołanie sprawa zakończy się najpewniej w Krajowej Izbie Odwoławczej, która również z tego samego względu może mieć kłopoty z oceną sytuacji.

Wiceprezes jaworznickiego PKM zaznaczył, że wobec takiej sytuacji rynkowej spółka w ogłoszeniach przetargowych dawała wymagania umożliwiające możliwie szeroką konkurencyjność. W przypadku wymogu wcześniejszego przygotowania podobnych urządzeń - dopuszczono np. niższą ich moc czy możliwość realizacji pod kątem np. trolejbusów.

Pozostałe przetargi

Te same dwie firmy (Medcom i Energotronic Polska ) złożyły również oferty w przetargu na pięć stacji szybkiego ładowania dla potrzeb ładowania akumulatorów ? zlokalizowanych na terenie miasta.

  • spółka Energotronic Polska zaproponowała cenę 1 643 770,77 PLN brutto;

  • a Medcom ? 1 540 329 PLN brutto.

PKM Jaworzno na ten cel wyasygnowało kwotę 1 857 300 PLN brutto, co oznacza, że obie oferty zmieściły się w budżecie. Po podliczeniu punktów przewoźnik wybrał ofertę Medcomu jako najkorzystniejszą. I tu nie było żadnych odwołań.

Z kolei w postępowaniu na dostawę i montaż dwóch stacji transformatorowych wraz z wyposażeniem do zasilania stacji szybkiego ładowania autobusów elektrycznych swoje oferty złożyło aż pięciu oferentów. PKM wybrało najtańszą ofertę ZPUE Włoszczowa z ceną 1 123 974 PLN brutto. Wszystkie złożone propozycje zawierały 5-letnią gwarancję. To rozstrzygnięcie również nie wywołało żadnych protestów. Czekamy teraz na decyzje KIO ws 8 ładowarek.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Jaworzno
ładowarka
Medcom
Ekoenergetyka
przetarg
  • ryszard – 20.03.2017

    Wyraźnie dumping. W części dotyczącej szybkiego ładowania ceny sa wyrównane a w części plug-in aż taka różnica. Ten Medcom to pewnie wchodzi na ten rynek i musi dumpingować cenę. Zobaczymy jak to się skończy dla Jaworzna. Eksperymenty za drogo kosztują, ale

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.