TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jutro sąd zdecyduje co z przetargiem w Kielcach
INFOBUS.PL - Opublikowano: 10.01.2018 17:44:11 11 komentarzy
fot. bip.kielce.so.gov.pl

Jutro, 11 stycznia Sąd Okręgowy w Kielcach ogłosi wyrok w sprawie skarg ZTM w Kielcach i MPK na decyzję KIO, która uznała, że niesłusznie wykluczono firmę Michalczewski z największego przetargu liniowego w Polsce.

  Jutro, 11 stycznia Sąd Okręgowy w Kielcach ogłosi wyrok w sprawie skarg Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji na decyzję Krajowej Izby Odwoławczej, która uznała, że niesłusznie wykluczono firmę Michalczewski z największego przetargu liniowego w Polsce.

  Przypomnijmy, że pod koniec września ZTM zakończył badanie ofert w przetargu na obsługę komunikacji w Kielcach przez najbliższe 10 lat, uznając za ważną droższą ofertę, jaką złożyło obecnie świadczące te usługi MPK. Drugi oferent, prywatna spółka Michalczewski z Radomia odwołała się w tej sprawie do KIO.

  Jednym z warunków zamawiającego było dysponowanie przez przystępującego do postępowania bazą transportową o określonych parametrach lub posiadanie jej w ciągu pięciu miesięcy od podpisania umowy. ZTM w decyzji wykluczającej z przetargu prywatną firmę uznał m.in., że nie jest ona w stanie spełnić warunków dotyczących organizacji zajezdni.

  W połowie października KIO uwzględniła odwołanie firmy Michalczewski i uznała, że wykluczenie tego wykonawcy z udziału w postępowaniu jest naruszeniem jednego z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (dotyczącego wykluczania wykonawcy, który nie wykazał warunków udziału w postępowaniu).

  Izba ustaliła, że zgodnie z treścią warunku udziału w postępowaniu, zamawiający wymagał, aby wykonawcy wykazali, że dysponują lub będą dysponowali w Kielcach w ciągu pięciu miesięcy od podpisania umowy bazą transportową o określonych parametrach, a dokumentem potwierdzającym spełnienie tego warunku było wyłącznie oświadczenie wykonawcy. W uzasadnieniu wyjaśniono m.in., że ewentualne twierdzenie zamawiającego, że ten termin nie będzie dochowany, nie rodzi konsekwencji w postaci wykluczenia z postępowania. Może przynieść wyłącznie skutki wynikające z postanowień projektu umowy - kary umowne albo odstąpienie od umowy.

  Zarówno ZTM, jak i MPK, złożyły skargi na wyrok KIO. W piątek rozpatrywał je Sąd Okręgowy w Kielcach. Sala rozpraw była pełna – zabrakło miejsc siedzących. Publiczność stanowili głównie pracownicy MPK. Zdaniem pełnomocnika ZTM Karola Ziemby, KIO w październikowym wyroku całkowicie pominęła dowody, jakie zgromadził ZTM – nie analizowała m.in. pism z oficjalnej korespondencji z prezydentem Kielc, z których wynika jakie są terminy urzędowe na uzyskanie odpowiednich decyzji administracyjnych, niezbędnych do stworzenia zajezdni.

  Z kolei pełnomocnik MPK Mieczysław Piekarski, odnosząc się do budowy zajezdni przez firmę Michalczewski podkreślił, że "wykazane postępowania administracyjne, w sposób jednoznaczny, oczywisty i wynikający wprost z obowiązujących przepisów prawa" potwierdzają, że niemożliwe jest przystosowanie terenu jakim dysponuje obecnie w Kielcach ta firma, do warunków określonych w specyfikacji przetargowej.

  Z kolei pełnomocnik spółki Michalczewski Aneta Szumowska przypomniała, że ZTM podczas wizji lokalnej potwierdził w protokole, że wybrany przez radomską firmę teren spełnia większość punktów specyfikacji przetargu co do jego wielkości, ogrodzenia i nawierzchni. Podkreśliła również, że "spółka rozpoczęła procedurę uzyskiwania stosownych pozwoleń, w związku z czym w obecnej chwili założenia skarżących są częściowo nieaktualne". "Żaden wykonawca przed udzieleniem zamówienia nie ma obowiązku czynić nakładów z przedmiotowym zamówieniem" – zaznaczyła Szumowska.

  Pełnomocnik firmy Michalczewski, odnosząc się do zarzutów stron przeciwnych, zapewniła, że spółka dopełni wyznaczone terminy jeśli chodzi o budowę warsztatu i parkingu. Zaznaczyła, że jeżeli radomski przewoźnik nie uzyskałby w stosownym czasie niezbędnych dokumentów na budowę myjni klasycznej, alternatywnym sposobem byłoby zastąpienie jej myjnią parową. "Wbrew twierdzeniom skarżących, takie rozwiązania są stosowane i pozwalają na zapewnienie obsługi komunikacji na najwyższym poziomie" – podkreśliła Szumowska.

  Sąd z wielką atencją wysłuchał stanowisk każdej strony postępowania. Przewodnicząca rozprawie sędzia Irena Szrajer-Dragan uznała, że sprawa ma charakter wyjątkowo zawiły. I stąd decyzja o odroczeniu ogłoszenia wyroku na jutro. Waszym zdaniem jakie orzeczenie zapadnie? Wydaje nam się, że możliwe są trzy opcje. A Wy jak myślicie?


Sprawdź też:
przetarg
linie
ZTM Kielce
MPK Kielce
Michalczewski
 • Warchoły – 10.01.2018

  3 opcje? ITS rulez

 • Jacek – 10.01.2018

  Oj chyba uwala ten przetarg.

 • Xx – 10.01.2018

  Nie ma podstaw do uwalenia

 • RPR – 10.01.2018

  Gdyby to nie był sąd w Kielcach tylko gdzieś indziej, np. w Krakowie, to wyrok na pewno nie byłby stronniczy, a tak to sami wywnioskujcie co będzie dalej...

 • obibok – 10.01.2018

  Pomijając absurd sytuacji z całymi jej zawiłościami (jakże typowymi) mam tylko jedno - skoro nie da się tej zajezdni wybudować w 5 miesięcy, to jakim kurde prawem zamawiający tego wymagał?

 • PO.Kierownik – 11.01.2018

  Oby to Olka wygrała . Bo w Kielcach nie lubi sie Radomia

 • Stig779 – 11.01.2018

  Jak MPK wygra to cały zarząd do zmiany. Niech wypieprzaja
  z hukiem Latosiński, Śreniawska i wszystkie robole po 60-tce
  Gdy oni będą nigdy nie uświadczymy komfortowych autobusów

 • info – 11.01.2018

  Niestety skargi ZTM i MPK zostały uwzględnione.

 • Pasażer – 11.01.2018

  Sąd wydał korzystny wyrok dla MPK:
  http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,22881952,michalczewski-czy-mpk-dzis-sad-rozstrzygnie-kto-bedzie-wozil.html#BoxLokKielImg

 • z przykrością stwierdzam – 11.01.2018

  NIESTETY mpk wygrało.

 • CK – 12.01.2018

  Przecież to kpina, że sprawę prowadził sąd w Kielcach....

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.