TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kalisz po unijnych autobusach kupuje używane
InfoBus.pl - Opublikowano: 11.09.2019 14:00:16
Kalisz po unijnych autobusach kupuje używane; fot. KLA Kalisz

W 2018 r. wielkopolskie miasto zamknęło unijny projekt, dzięki któremu zakupiło aż 16 nowych autobusów hybrydowych. Teraz nadeszła proza komunikacyjnego życia i KLA szuka 8 używanych pojazdów.

W 2018 r. wielkopolskie miasto zamknęło unijny projekt, dzięki któremu zakupiło aż 16 nowych autobusów hybrydowych. Teraz nadeszła proza komunikacyjnego życia i KLA szuka 8 używanych pojazdów.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku do Kalisza przyjechało 11 nowych autobusów MAN Lion`s City Hybrid. Dołączą one do piątki pojazdów tego typu, które od 2017 roku eksploatuje kaliski przewoźnik. Hybrydowe "lwy" kosztowały 19 187 434,20 PLN brutto, co daje jednostkową cenę za MAN Lion's City A37 hybrid na poziomie 1 418 140 PLN netto. O tym zamówieniu pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Potem Kaliskie Linie Autobusowe testowały hybrydowego Solarisa, a nawet autobus elektryczny tej marki. Teraz mamy mocne zejście na ziemię i taborowy zakup już bez wsparcia unijnych funduszy.

8 używanych autobusów

5 września Kaliskie Linie Autobusowe ogłosiły przetarg na dostawę w formie leasingu operacyjnego 8 sztuk używanych autobusów miejskich z silnikiem diesla. Pojazdy mają być jednoczłonowe, niskopodłogowe, przeznaczonego do wykonywania przewozów w publicznej komunikacji miejskiej. Ponadto pojazdy powinny być:

 • nie starsze niż 6 lat (rocznik 2013 i młodsze), przebieg maksymalnie do 500 tys. kilometrów;

 • z dostawą w terminie do 60 dni od podpisania umowy. Dostawy mogą być realizowane partiami;

 • leasing na 60 miesięcy (tj. 59 miesięcy leasingu + wykup 1) z opłatą wstępną w wysokości 10 %;

 • wszystkie mają być tej samej marki i typu o długości 11,8-12,2 m, szerokości min. 2,5 m, wysokości maks. 3,3 m.

 • liczba miejsc ogółem co najmniej 80, w tym: liczba miejsc siedzących min. 28.

 • silnik wysokoprężny min. Euro 5 o pojemności od 9,0 dm3 do 11,5 dm3 z automatycznym systemem wykrywania pożarów w komorze silnika.

 • skrzynia automatyczna, minimum 4-biegowa, ze zintegrowanym retarderem,

 • klimatyzacja całego wnętrza pojazdu, zainstalowana na dachu autobusu w kompaktowej obudowie

 • tarczowy układ hamulcowy ma być wyposażony m.in. w RBS

To razem daje razem zastrzyk stosunkowo młodych autobusów do kaliskiej floty, o ile oczywiście takie pojazdy znajda się na wtórnym rynku. Podobny przetarg ogłosił niedawno MZK Toruń i nie znalazł oferentów - o tym zamówieniu pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ.

O tym, czy i jakie oferty dostanie KLA przekonamy się najszybciej 10 października, kiedy wyznaczono termin składania ofert. Jedynym kryterium oceny ofert jest najniższa cena.

Stan floty

Dzięki zeszłorocznej dostawie hybryd prawie co czwarty autobus obsługujący kaliską komunikację posiada napęd hybrydowy. Bez wątpienia będzie to jeden z lepszych takich wyników w Polsce. W chwili obecnej kaliska spółka posiada pojazdy następujących marek:

Volvo – 2 szt.

MAN – 16 szt.

Scania – 17 szt.

Solaris Urbino 10 – 2 szt.

Solaris Urbino 12 – 21 szt.

Solaris Urbino 18 – 3 szt.

Iveco Kapena 65c – 2 szt.

Iveco Daily – 2 szt.

VW Crafer -2 szt.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
używane
KLA Kalisz
 • Piotr Badowski – 11.09.2019

  Tabor mają doskonały, czas na zwiększanie częstotliwości.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.