TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kielecki dworzec autobusowy opóźniony o miesiąc
InfoBus.pl - Opublikowano: 19.05.2020 13:00:33
Kielecki dworzec autobusowy opóźniony o miesiąc fot. UM Kielce

Kielce/ Z powodu koronawirusa opóźnia się remont dworca autobusowego

Z powodu pandemii koronawirusa opóźni się otwarcie remontowanego dworca autobusowego w Kielcach. Początkowo planowano, by pierwsze autobusy odjechały z nowego Centrum Komunikacyjnego na początku sierpnia.

Jednak oddanie inwestycji może się opóźnić przynajmniej o miesiąc.

Do 15 września

Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach Barbara Damian przekazała PAP, że wykonawca, firma Budimex, złożyła aneks do umowy z prośbą o przedłużenie terminu zakończenia inwestycji do 15 września.

-"Jest to dłuższy termin niż się spodziewaliśmy. Wykonawca jednak zapewnia, że zrobi wszystko, aby udało się dworzec oddać i uruchomić wcześniej. Wykonawca wskazuje na problemy z wyświetlaczami informującymi o przyjeździe autobusów, których podzespoły są produkowane w Chinach. Ze względu na pandemię koronawirusa był problem ze sprowadzeniem tych części" – powiedziała dyrektor.

Podwykonawca, który będzie odpowiedzialny za montaż wyświetlaczy zadeklarował, że zrobi to do 15 lipca. Jednak nie jest też wykluczone, że dłużej trzeba będzie poczekać na odbiór techniczny inwestycji.

-"Od 15 sierpnia będziemy się starać otrzymać pozwolenie na użytkowanie. Ze względu, że aktualnie terminy administracyjne są zawieszone, to są obawy, czy w krótkim czasie uda się je szybko uzyskać. Będziemy próbować, aby procedury uległy skróceniu i by od pierwszego września dworzec zaczął funkcjonować" – dodała dyrektor.

Zaznaczyła, że budowa Centrum Komunikacyjnego w Kielcach wkroczyła w końcową fazę. Gotowe są już mała i duża kopuła kieleckiego "spodka". W środku trwają obecnie roboty wykończeniowe. Wykonano już ok. 90 proc. zaplanowanych prac.

Historia spodka

Oddany do użytku w 1984 r. dworzec autobusowy w Kielcach jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami.

Od 2018 roku budynek przechodzi gruntowny remont. Ze starego obiektu zachowała się jedynie metalowa konstrukcja. Jak dotąd zamontowano nowe miedziane zadaszenie oraz charakterystyczne świetliki. Budynek ma też nową szklaną elewację. Szyby zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych i w zależności od natężenia światła będą automatycznie zmieniać swoja barwę. Po przebudowie na dworcu znajdą się ruchome schody, windy, poczekalnia dla pasażerów, przechowalnia bagażu i punkty gastronomiczne. Na antresoli dworca ma pojawić się mediateka.

Modernizacja kieleckiego dworca autobusowego wykonuje firma Budimex, a koszt tej inwestycji to prawie 69 mln zł. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
ZTM Kielce