TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kierowcy autobusów testują ostrzegawcze bransolety
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 06.01.2018 13:00:34 3 komentarze
Kierowcy autobusów testują ostrzegawcze bransolety

Kierowcy autobusów z Portugalii testują bransolety ostrzegające ich przed zmęczeniem podczas jazdy. Urządzenie wydaje sygnały ostrzegawcze, gdy uznaje, że kierowca jest bliski zaśnięcia.

Kierowcy autobusów z ortugalii testują bransolety ostrzegające ich przed zmęczeniem podczas jazdy. Urządzenie wydaje sygnały ostrzegawcze, gdy uznaje, że kierowca jest bliski zaśnięcia.

W opinii Miguela Monteiro, który współpracuje z portugalskimi uczelniami w zakresie testów urządzeń elektronicznych, bransoleta dla kierowców przyjmie się nie tylko w tym iberyjskim kraju, ale w całej Europie.

"Urządzenie to jest niezwykle cenne dla wszystkich użytkowników dróg, a w szczególności dla kierowców autobusów, którzy często prowadzą pojazdy w stanie bardzo dużego zmęczenia. Dzięki bransolecie można uniknąć powszechnego powodu wypadków drogowych, jakim jest zaśnięcie kierowcy podczas jazdy" - powiedział PAP Monteiro.

Ekspert przypomniał, że w dużych krajach, takich jak Australia, niektóre firmy transportowe zawierają umowy z przydrożnymi stacjami paliw lub restauracjami, gdzie zmęczeni podróżą kierowcy autokarów mogą bezpłatnie napić się kawy.

Jak poinformował Andre Meira, współautor prototypu bransolety, rozpoczęte na początku grudnia testy nowatorskiego urządzenia objęły już kierowców linii Aveiro Bus, która należy do spółki Transdev Portugal.

Innowacyjny system ostrzegania przed zaśnięciem kierowcy nazywa się Trip Without Sleep (ang. podróż bez spania), prace nad nim rozpoczęła przed rokiem spółka Optimizer. W rozwoju projektu wspiera ją Politechnika Cavado e Ave w północnej Portugalii.

"Bransoleta mierzy uderzenia serca kierowcy w czasie rzeczywistym, a dodatkowo uwzględnia temperaturę ciała i wilgotność skóry kierowcy. Jeśli urządzenie oceni, że prowadzący pojazd może zasnąć, zaczyna wibrować na nadgarstku kierowcy bądź emituje sygnał ostrzegawczy" - wyjaśnił Meira.

Specjalista zaznaczył, że wysłanie alertu do kierowcy następuje 5-10 minut wcześniej, niż zaczyna on odczuwać symptomy zmęczenia.

"Bransoleta, która - mamy nadzieję - będzie używana powszechnie przez kierowców autokarów, powinna przyczynić się do drastycznego spadku liczby wypadków. Dochodzi do nich często z powodu zmęczenia osób prowadzących pojazd czy wykonujących inne zadania, przy których powinni zachować trzeźwość umysłu" - dodał Meira.

Na komercjalizację bransolety czekają już kierowcy pojazdów osobowych. Helder Sena, podróżujący często między Lizboną a granicą z Hiszpanią, przyznaje, że zainteresowany jest nabyciem wynalazku. "Kilka razy zasnąłem już za kółkiem. Na szczęście nie doszło do tragedii, a jedynie do porysowań auta o barierki na autostradzie. Mam nadzieję, że cena bransolety nie będzie zbyt wygórowana" - powiedział PAP Sena.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
bezpieczeństwo
Portugalia
  • Zaciekawiony Geograf – 08.01.2018

    Gdzie ta Ortugalia leży?

  • gz – 08.01.2018

    Koło Iszpanii

  • fromex – 08.01.2018

    Fajne założenia, ale...Czemu od razu nie zainstalowano dozownika stymulantów? Nie trzeba będzie tracić cennego czasu na zjazd na stację i picie kawy! I jeszcze płacić za kawę kierowcy, też coś...To idealny "gadżet" dla rodzimych przewoźników.Tylko czy kierowcy będą zachwyceni? Obstawiam, że woleli by się choćby chwilę zdrzemnąć po całej zmianie za kółkiem, ale wtedy "przewoźnik poniesie straty", więc kto się tym przejmuje? :>Bardzo chciałbym się mylić, ale im bliżej emerytury, tym mniej złudzeń :(Że tachografy? No, nie wszędzie :// i Polak potrafi, niestety...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.