TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kierowcy PKM Katowice i PKM Sosnowiec z podwyżkami. Dzięki związkom
NSZZ REGION ŚLĄSKO-DĄBROWSKI - Opublikowano: 08.08.2019 11:00:39
fot. Konrad Bek

Organizacje związkowe działające w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu wynegocjowały wzrost wynagrodzeń dla wszystkich pracowników spółki. Wyższe pensje wpłyną na ich konta najpóźniej 10 sierpnia.

Organizacje związkowe działające w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu wynegocjowały wzrost wynagrodzeń dla wszystkich pracowników spółki. Wyższe pensje wpłyną na ich konta najpóźniej 10 sierpnia.

Również dzięki staraniom związków na początku lipca na konta pracowników Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Katowice też wpłynęły wyższe wypłaty.

Jak informuje Jan Baran, wiceprzewodniczący Solidarności w PKM w Sosnowcu, w lipcu wynagrodzenia zasadnicze osób zatrudnionych w biurach wzrosły o 168 zł brutto. Natomiast stawki godzinowe pozostałych pracowników zostały podniesione o 1 zł, czyli o także o ok. 168 zł brutto, miesięcznie.

Wraz z podwyżkami stawek zasadniczych wzrosną też pochodne, takie jak dodatek stażowy, premia, dodatek za pracę w porze nocnej i dodatek za pracę w niedziele i święta.

W czerwcu podobne porozumienie płacowe weszło w życie w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej Katowice. Tu związki zawodowe też wynegocjowały podwyżki stawek godzinowych kierowców i mechaników o 1 zł brutto, natomiast pracownicy administracji otrzymali podwyżkę wynoszącą 170 zł miesięcznie. Po raz pierwszy wyższe wypłaty wpłynęły na ich konta na początku lipca.

"Udało nam się też doprowadzić do podwyższenia stawek zaszeregowania kierowców i pracowników zaplecza technicznego w zależności od stażu pracy" – mówi Józef Kuśmierczyk, przewodniczący Solidarności w PKM Katowice.

Jak zaznacza, dla pracowników z 5-letnim stażem będzie to 18 zł brutto, z 10-letnim, 19 zł brutto. Natomiast stawka godzinowa kierowcy lub pracownika zaplecza technicznego posiadającego 20-letni staż pracy wzrośnie do 21 zł. Te podwyżki wejdą w życie w październiku tego roku.

Przewodniczący zakładowej Solidarności w katowickim PKM podkreśla, że rozmowy z pracodawcą były bardzo trudne, a wynegocjowane podwyżki nie do końca usatysfakcjonowały pracowników, zwłaszcza kierowców i mechaników. 

"Będziemy się starali dalej negocjować. Jeśli ludzie w naszej firmie nie zaczną dużo lepiej zarabiać, to po prostu zaczną szukać innej pracy" – zaznacza Józef Kuśmierczyk.

PKM w Sosnowcu zatrudnia 850 pracowników, a PKM Katowice ponad 800 osób.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
PKM Sosnowiec
PKM Katowice
 • Daniel Mrotek – 08.08.2019

  Takie podwyżki to nie podwyżki. Co to jest 170zl brutto na miesiąc? Wstyd!

 • Tomasz Koliński Kolins – 08.08.2019

  Dzięki związkom czy dzięki temu że brakuje kierowców ?.

 • Robert Piwowarczyk – 08.08.2019

  Akurat uwierzę że dzięki związkom 🤔

 • Kamil Grzegorczyk – 08.08.2019

  W pierwszej lepszej firmie na strefie ekonomicznej dają na start 18, nie licząc bonusów...

 • Łukasz Michalski – 08.08.2019

  Pewnie to przypadek że podnieśli minimalną stawkę akurat o tyle, ile będzie wynosić pensja minimalna od stycznia, czyli 16 brutto Brawo :)

 • Henryk Osika – 09.08.2019

  Góra sobie myśli - niech się cieszy Plebs! Ludzie bez żadnej odpowiedzialności dostają 16 PLN brutto. A za kierowcami non stop jeździ Prokurator...

 • Sebbastian Piorro – 12.08.2019

  Wolny żart ta podwyżka... Ale skoro mają kierowców chętnych do pracy za takie stawki - to nie dziwię się, że są oporni w podwyższaniu pensji... Przecież zarząd musi mieć sute nagrody 😁😁😁😁. Moim zdaniem kierowcy powinni solidarnie odmówić pracy za stawkę niższa niż 25 brutto na godzinę - to i tak jest niewiele biorąc pod uwagę odpowiedzialność tej pracy...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.