TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

KIO o ładowarkach do elektrobusów PKM Jaworzno
InfoBus.pl - Opublikowano: 11.04.2017 18:32:04 5 komentarzy
KIO o ładowarkach elektrobusów dla Jaworzna

10 kwietnia KIO podjęła decyzję w dwóch sprawach związanych z przetargami na zakup ładowarek do przez PKM Jaworzno. O te kontrakty po raz pierwszy starły się dwie polskie firmy: Medcom i Ekoenergetyka.

10 kwietnia 2017 r. KIO podjęła decyzję w dwóch sprawach związanych z przetargami na zakup szybkich i wolnych ładowarek do autobusów elektrycznych przez PKM Jaworzno. O te kontrakty po raz pierwszy starły się polskie firmy: Medcom i Ekoenergetyka (reprezentowana w tym zamówienia przez spółkę-córkę Energotronic).

Wcześniejsze, zeszłoroczne przetargi PKM Jaworzno na elementy infrastruktury stacji ładowania i wymiany baterii oraz stacji ładowania autobusów zostały unieważnione. W ponowionych w tym roku trzech e-zamówieniach przewoźnik wybrał już najkorzystniejsze oferty, ale od dwóch tych decyzji złożono odwołanie do KIO.

Szybkie ładowarki z Medcomu

Pierwsze odwołanie złożono do przetargu PKM Jaworzno na dostawę pięciu stacji szybkiego ładowania akumulatorów, zlokalizowanych na terenie miasta. Tutaj swoje oferty przedstawiły dwie spółki:

 • Energotronic Polska zaproponowała cenę 1 643 770,77 PLN brutto;

 • Medcom ? 1 540 329 PLN brutto.

PKM Jaworzno na ten cel wyasygnowało kwotę 1 857 300 PLN brutto, co oznacza, że obie oferty zmieściły się w budżecie. Po podliczeniu punktów przewoźnik wybrał ofertę Medcomu jako najkorzystniejszą.Jednak Energotronic oprotestował tę decyzję - jednak zdaniem KIO bezzasadnie.

-"Odwołanie w tej sprawie zostało oddalone ? powiedziała nam Magdalena Grabarczyk, rzecznik prasowy KIO.

Wybór wolnych ładowarek do powtórki

Z kolei drugie odwołanie dotyczyło przetargu na dostawę ośmiu ładowarek plug-in do ładowania akumulatorów trakcyjnych w autobusach elektrycznych, gdzie swoje oferty złożyły te same dwie firmy:

 • Medcom z ceną 682 896 PLN brutto (!)

 • Energotronic Polska z ceną 1 131 600 PLN brutto.

Budżet zamawiającego na tel wyniósł 1 476 000 PLN brutto. Tak duże różnica w cenach ofert od razu wywołała podejrzenie, że jedna z firm zaproponowała tzw. rażąco niską cenę w stosunku do oszacowanej przez zamawiającego. Jednak KIO nie podzieliła tego przepuszczenia i nakazała zamawiającemu ponowny wybór oferty.Czekamy w takim razie na kolejną decyzję komisji przetargowej PKM Jaworzno.

-"W sprawie KIO 478/17 odwołanie zostało uwzględnione w części. Izba nakazała zamawiającemu unieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty oraz odtajnienie wyjaśnień rażąco niskiej ceny wykonawcy wybranego, ponowną ocenę i wybór najkorzystniejszej oferty. W pozostałym zakresie odwołanie zostało oddalone" ? informuje Magdalena Grabarczyk z KIO.

Transformatory z ZPUE

Z kolei w trzecim e-postępowaniu PKM Jaworzno, na dostawę i montaż dwóch stacji transformatorowych wraz z wyposażeniem do zasilania stacji szybkiego ładowania autobusów elektrycznych, nie było żądnych wątpliwości. Swoje oferty złożyło aż pięciu oferentów. Wszystkie złożone propozycje zawierały 5-letnią gwarancję. PKM wybrało najtańszą ofertę ZPUE Włoszczowa z ceną 1 123 974 PLN brutto.

Przypomnijmy, że jeszcze w 2016 r. PKM rozstrzygnął dwa postępowania na zakup łącznie 22 szt. autobusów elektrycznych wygrała spółka Solaris Bus & Coach, która w ramach pierwszego kontraktu dostarczy 16 pojazdów (4 szt. 9-metrowe Urbino 8,9 LE electric, 3 szt. 12-metrowych Urbino 12 electric i dziewięciu 18-metrowych Urbino 18 electric), a w ramach drugiego ? 6 elektrobusów (12-metrowych autobusów Urbino 12 electric). Zgodnie ze specyfikacjami autobusy z pierwszego zamówienia mają być dostarczane sukcesywnie do końca listopada 2017 r., natomiast pojazdy z drugiego zamówienia - do lipca 2017 r.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Jaworzno
ładowarka
Medcom
Ekoenergetyka
przetarg
 • Obserwator – 11.04.2017

  "Tak duże różnica w cenach ofert od razu wywołała podejrzenie, że jedna z firm zaproponowała tzw. rażąco niską cenę w stosunku do oszacowanej przez zamawiającego. Jednak KIO nie podzieliła tego przepuszczenia i nakazała zamawiającemu ponowny wybór oferty" Jak to nie podzielila? Skoro nakazała unieważnić wybór to chyba jednak podzieliła. Ciekawe jaki będzie ciąg dalszy.

 • obserwator obserwatora – 27.04.2017

  a może w drugą stronę i jedna z cen była po prostu zawyżona?

 • Obs – 18.05.2017

  Zawyżona? Budżet który Jaworzno miał na ładowarki właśnie poprzez rozeznanie rynku czyli zapytania do energotronic i do medcom o wygórowane kwoty. Brak pojęcia

 • Obserwator – 12.09.2017

  Termin dostawy minął w czerwcu...a ładowarek ani widu, ani slychu....

 • polak – 22.09.2017

  No i transformatory są, autobusy są, hala wybudowana, a ładowarek nie ma....opoznienie kilka miesięcy w pierwszym i ponad miesiąc w drugim zamówieniu... Brawo PKM! Brawo KIO!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.