TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

KM Łomianki o klimatyzację się nie martwi i tłumaczy
INFOBUS.PL - Opublikowano: 07.08.2018 14:00:56
fot. KM Łomianki

Polskę ogarnęła ostatnio fala dawno nienotowanych upałów. Wysokie temperatury utrzymują się od dłuższego czasu. Dają się one również we znaki pasażerom komunikacji publicznej. Sytuacja ta rodzi wiele pytań dotyczących klimatyzacji w naszych autobusach.

Polskę ogarnęła ostatnio fala dawno nienotowanych upałów. Wysokie temperatury utrzymują się od dłuższego czasu. Dają się one również we znaki pasażerom komunikacji publicznej. Sytuacja ta rodzi wiele pytań dotyczących klimatyzacji w naszych autobusach. Komunikacja Miejska w Łomiankach postanowiła rozwiać pewne wątpliwości.

Spółka KMŁ stale podnosi standard posiadanego taboru tak aby komfort jazdy był możliwie najwyższy. Jego odnowienie - zgodnie z aktualnymi oczekiwaniami - wymaga czasu i działań sukcesywnych rozłożonych na wiele lat. W zakresie działań inwestycyjnych obecnie przewoźnik zakupuje nowy tabor wyłącznie z pełną klimatyzacją. Również dwa nowe elektrobusy od Solarisa, które zasilą flotę KMŁ na początku przyszłego roku będą ją posiadać.

Plany wieloletnie zakładają corocznie wycofanie dwóch najstarszych autobusów i wprowadzenie w ich miejsce autobusów spełniających aktualnie najwyższe standardy. Na dzień dzisiejszy spółka w ramach komunikacji objętej porozumieniem z warszawskim ZTM wysyła na trasę w godzinach szczytu 21 autobusów. Klimatyzację posiada 15 jednostek. W pozostałych spółka zleca jej instalację w ilości 3 sztuk rocznie. W ciągu dwóch nadchodzących lat podstawowa grupa autobusów powinna być w pełni wyposażona w klimatyzację.

Warto w tym momencie przytoczyć kilka uwag dotyczących działania "klimy". W autobusach uruchamiana jest przez kierowcę, gdy temperatura zewnętrzna przekracza 25 st. C i co do zasady automatycznie powinna być utrzymywana o 3 st. niżej w stosunku do temp. zewnętrznej. W sytuacji, gdy często otwierane są na przystankach drzwi, wchodzi wielu pasażerów, a niektórzy otwierają okna, utrzymanie pożądanej temperatury jest bardzo trudne, a przy temperaturach zewnętrznych rzędu 33-35 st. C praktycznie niemożliwe.

Stąd też- jak zaznacza KMŁ- zapewne nieco złośliwe komentarze rozpowszechniane przez niektórych użytkowników mediów społecznościowych, że kierowcy nagradzani są za oszczędzanie paliwa kosztem uruchamiania klimatyzacji. Oczywisty absurd!


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
KM Łomianki
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.