TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolejne hybrydy Solarisa w Pabianicach. Po liftingu
InfoBus.pl - Opublikowano: 03.12.2018 09:00:24 1 komentarz
Kolejne hybrydy Solarisa w Pabianicach. Po liftingu; fot. MZK Pabianice FB

W sobotę 1 grudnia na trasy wyruszyły dwa autobusy Solaris Urbino 12 Hybrid z napędem hybrydowym i z nowym designem.

W sobotę 1 grudnia na trasy wyruszyły dwa autobusy Solaris Urbino 12 Hybrid z napędem hybrydowym i nowym designem. Inauguracyjny kurs modelu z napisem "Uwielbiam to miasto" odbył się o 10:15. Hybryda wyruszyła wtedy na linię 263 z Waltera-Jankego do Ksawerowa.

W tym roku Pabianice zamówiły łącznie 18 hybrydowych autobusów marki Solaris. Na zakup miasto pozyskało dofinansowanie łódzkiego RPO Kolejne pojazdy mają przyjechać do Pabianic w transzach do maja 2019 r.

Pabianicki standard

Pabianice są pierwszym miastem, które otrzymały autobus marki Solaris w najnowszej wersji, po liftingu. Główne zmiany, przygotowane przez producenta to nowe wzornictwo frontu autobusu, nowy kształt ściany przedniej i osłon dachowych, lepsza widoczność przedniej tablicy kierunkowej dla pasażerów, lepsza widoczność dla kierowcy oraz nowy system oświetlenia przedniego bazujący w 100% na technologii LED.

W pabianicki hybrydach przewidziano liczne udogodnienia dla pasażerów, takie jak całopojazdowa klimatyzacja czy biletomaty, przyjmujące płatności bezgotówkowe kartą płatniczą. Pasażerowie do dyspozycji będą mieć m.in. gniazda USB, bezpłatny internet udostępniany przez wi-fi. Ważną cechą zamówionych pojazdów są także ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, w tym m.in. przyklęk prawej strony pojazdu, przyciski sygnalizacyjne dla pasażerów (STOP i Drzwi) dodatkowo opisane alfabetem Braille'a oraz czytelniejsze wyświetlacze zewnętrzne koloru białego.

Dodatkowym miłym elementem jest napis na każdym z autobusów, który wita pasażerów. Wchodząc do pojazdu, możemy przeczytać: "Miło Cię widzieć", "Lubię Cię" lub "Przyjazne miasto".

-"To będzie ich znak rozpoznawczy. Każdy z osiemnastu nowych autobusów będzie miał na bocznej szybie unikalne zdanie właśnie takie jak "Uwielbiam to miasto" czy "Miło Cię widzieć" – powiedziałGrzegorz Mackiewicz,prezydent Pabianic. - Mam nadzieję, że dzięki temu pabianiczanie będą milej zaczynać dzień. Jak na razie widać, że są zadowoleni z wyglądu i komfortu jazdy."

Pierwsze hybrydy

Nowością w pabianickiej komunikacji miejskiej jest wykorzystanie napędu hybrydowego, łączącego tradycyjny silnik diesla z silnikiem elektrycznym. Silnik elektryczny zasilany jest energią elektryczną z magazynu energii. Ten z kolei ładowany jest z generatora prądu napędzanego silnikiem wysokoprężnym o niewielkiej pojemności (4,5 litrowy silnik Cummins o mocy 210 KM, spełniający normę emisji spalin Euro 6).

Podczas hamowania odzyskiwana jest energia kinetyczna, a następnie zamieniana w energię elektryczną i gromadzona w superkondensatorach. System Stop-and-Go całkowicie wyłącza pracę silnika spalinowego podczas postoju na przystanku oraz umożliwia opuszczenie go w trybie bezemisyjnym – z wykorzystaniem energii, zgromadzonej w superkondensatorach. Umożliwia to cichy, niemal bezszelestny, odjazd autobusu z przystanku. Zastosowanie napędu hybrydowego pozwala na oszczędności w zużyciu paliwa.

Timing dostaw

1 grudnia dwa pabianickie autobusy Solaris Urbino 12 Hybrid zaliczyły dwój debiut liniowy. Wcześniej - od października - po ulicach miasta jeździł już jeden z zamówionych autobusów. Łącznie będzie ich 18. Wszystkie mają zostać dostarczone do maja 2019 roku. Pierwszy film o tych pojazdach przygotował portal epainfo.pl:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
hybryda
MZK Pabianice
Solaris
 • Festn2F – 03.12.2018

  Co tutaj jest takiego śmiesznego?

 • Mateusz Jadziński – 04.12.2018

  Myślałem, że będzie wyglądał gorzej. Ale i tak brakuje tych zaokrągleń na styku karoserii i dachu

 • Artur Puczyłowski – 04.12.2018

  Co tutaj śmiesznego?

 • bonifacy – 11.12.2018

  Dobrze że miasta starają się ograniczyć emisję smogu w transporcie miejskim, ale nie zapominajmy że miałoby to większy sens jeśli zwykli ludzie częściej wybieraliby też hybrydy takie jak auris czy yaris, dzięki czemu problem ze smogiem w miastach zapewne by się zmniejszył

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.