TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolejny protest niemieckich autokarów. Dostaną 170 mln euro?
InfoBus.pl - Opublikowano: 18.06.2020 13:00:30
Kolejny protest niemieckich autokarów. Dostaną 170 mln euro? ; fot. dpa

17 czerwca miała miejsce w Berlinie kolejne autobusowa demonstracja. Czy tym razem niemiecka branża autokarowa uzyska pomoc?

17 czerwca miała miejsce w Berlinie kolejne autobusowa demonstracja. Czy tym razem niemiecka branża autokarowa uzyska pomoc?

W środę minister transportu Niemiec po raz kolejny obiecał autobusowym przewoźnikom 170 milionów euro. To powielenie poprzedniej obietnicy, o której pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Przypomnijmy, że z podobnymi postulatami do polskiego rządu zwróciło się Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych - o czym pisaliśmy TUTAJ.  Jak na razie dyplomatyczne  i merytoryczne podejście nie przynosi większych konkretów. Może czas wziąć przykład z niemieckich kolegów?

Trzy miesiące

Większość autokarowych firm w Niemczech nie działa od trzech miesięcy i przeżywa niespotykany dotąd kryzys. Zgodnie z badaniem dla niemieckiej agencji prasowej (dpa), średnio całkowita strata na firmę wynosi ok. pół miliona euro. Tym samym co drugi niemiecki przewoźnik obawia się końca. To oznacza prawie 240 000 miejsc pracy zagrożonych likwidacją.

Dlatego wczoraj do stolicy Niemiec przyjechało około 1000 autokarów.

Demonstracje zorganizowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Autobusów Turystycznych (RDA) oraz Federalne Stowarzyszenie Niemieckich Operatorów Autobusowych i Autokarowych (bdo). Podczas konferencji przy Bramie Brandenburskiej przedsiębiorcy domagali się większej pomocy rządowej.

-"Fala bankructw w branży autobusowej jest wynikiem wcześniej nieudanej polityki ratunkowej" - skrytykował aktualną pomoc ze strony rządu prezes bdo, Karl Hülsmann. -"To po prostu jest niesprawiedliwe, że te same narzędzia są dostępne dla wszystkich sektorów gospodarki. Powinny być one zróżnicowane i zwiększone dla tych sektorów, które są bardziej dotknięte kryzysem".

bdo wystąpiło z propozycję sektorowej dotacji w wysokości co najmniej 170 milionów euro.

Rząd odpowiada

Autokarowe protesty spowodowały, że minister transportu Andreas Scheuer ogłosił, że rząd dołoży do bieżącego budżetu dodatkowe 170 milionów euro. Zgodę na to wyraziła pani kanclerz.

Prawdopodobnie Bundestag przyjmie projekt za dwa tygodnie. To by oznaczało, że pomoc finansowa byłaby dostępna już w lipcu.

Niemieckie firmy otrzymają wsparcie po złożeniu wniosku.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
protest
autokar
Niemcy