TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Komunikacja w Środzie Śląskiej rośnie! Nowe minibusy Iveco, więcej kursów
INFOBUS.PL - Opublikowano: 12.06.2018 16:30:50
Środa Śląska kupi kolejne Iveco 72C Urby. Umowa z MMI podpisana

Środa Śląska sfinalizowała kolejny autobusowy zakup. Kolejne Iveco 72C Urby zasilą flotę spółki ŚKP po wakacjach. Ponadto doszło do pierwszych korekt rozkładów jazdy,

Środa Śląska sfinalizowała kolejny autobusowy zakup. 29 maja miasto podpisało z firmą MMI ze Zbyszewa na dostawę pięciu autobusów klasy MINI. Kolejne Iveco 72C Urby zasilą flotę spółki Średzka Komunikacja Publiczna po wakacjach. Doszło także do pierwszych korekt rozkładów jazdy.

Kolejne autobusowe zakupy
Przypomnijmy, że przetarg ogłoszono w drugiej połowie marca. Miasto chciało wybrać dostawcę pięciu autobusów klasy MINI z nadwoziami o długości ok. 8 m. Mają to być pojazdy o napędzie spalinowym z silnikami diesla, które spełniają normę Euro 6. Pojazdy stanowiące przedmiot dostawy, muszą ponadto spełniać następujące wymagania:

  • muszą być fabrycznie nowe, tj. wyprodukowane nie wcześniej niż 12 miesięcy przed terminem realizacji dostawy oraz nie eksploatowane dotychczas
  • muszą być wyprodukowane co najmniej w 50 % z części lub z podzespołów pochodzących z państwa członkowskich Unii Europejskiej lub państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorstw
  • nie mogą być pojazdami, zbudowanymi poza wytwórnią jako "składak" lub "SAM"

Autobusy mają zostać przekazane miastu do 20 września. Jednak symbolicznie premiowane było przyspieszenie dostawy. Środa Śląska na kolejnych pięć minibusów przygotowała 2 500 000 PLN brutto. Wedle tej wyceny za jeden mały autobus urzędnicy byli gotowi zapłacić maksymalnie 406 504 PLN netto. Dwie oferty, które otwarto 26 kwietnia zmieściły się w tych szacunkach.

Tańszą przedstawiła firma MMI ze Zbyszewa. Jej propozycja opiewała na 2 392 350 PLN brutto. Cena jednostkowa za Iveco 72C Urby w wersji dla Środy Śląskiej wyniosła więc 389 000 PLN netto. Dodatkowo MMI zaproponowało premiowane przyspieszenie dostawy.

Droższa propozycja pochodziła od spółki TRUCK EXPORT-IMPORT WYNAJEM z Warszawy. Opiewała ona na 2 453 850 PLN brutto. Dało to cenę za jednego minibusa w wysokości 399 000 PLN netto. Jakie pojazdy kryły się w tej ofercie? Najprawdopodobniej warszawska firma wystartowała jako dealer Mercusa.

17 maja przetarg został rozstrzygnięty. Wybór miasta padła na tańszego oferenta. 29 maja po uprzednich formalnościa podpisano umowę ze zwycięzcą. MMI dostarczy do Środy Śląskiej kolejne minibusy Iveco po wakacjach. W efekcie flota spółki Średzka Komunikacja Publiczna powiększy się do ośmiu pojazdów 72C Urby.

To jednak nie koniec średzkich zakupów. Miasto prowadzi równolegle przetarg na dostawę dwóch autobusów klasy MINI o długości ok. 6 m. Piszemy o nim tutaj.

Czas na pierwsze korekty
4 czerwca doszło do pierwszej ważnej zmiany w funkcjonowaniu średzkiej komunikacji. Prócz doraźnych korekt w rozkładach obowiązujących w dni powszednie, a od 9 czerwca uruchomiono także kursy linii miejskich w soboty. Powstała również nowa linia miejska B2, którą planowano uruchomić w pierwotnej koncepcji.

“Linia B2 jest nowością, idealną linią dla dzieci dojeżdżających do szkoły z ulicy Sikorskiego oraz okolicznych ulic, a także dla dzieci odjeżdżających z przystanku ul.Górna/Szkoła Podstawowa w kierunku Dworca Autobusowego" – podkreśla Arkadiusz Gruszczyński, główny dyspozytor ŚKP.

Największą nowością jest to, że w Środzie Śląskiej pojazdy spółki przewozowej kursują również w soboty, począwszy od 9 czerwca. Wyjątkiem są jedynie dni świąteczne, które wypadają w soboty.

“Nasze sobotnie kursy będziemy rozpoczynać o godz. 8:15, a kończyć o 13:40. To odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy zgłaszali do nas zapotrzebowanie na miejskie kursy w soboty. Ułatwią one komunikację w szczycie zakupowym, ale także umożliwią dostanie się w sobotę na cmentarz, czy do Średzkiego Parku Wodnego" – mówi Jaromir Stawirej, prezes spółki Średzka Komunikacja Publiczna. Nowy, obowiązujący od 4 czerwca rozkład jazdy można znaleźć na stronie internetowej komunikacja.srodaslaska.pl.

Pierwsze miesiące systemu
Średzki system komunikacji zbiorowej, który urochomiono w lutym w etapie pierwszym objął swoim zasięgiem północną część gminy oraz obszar miasta Środa Śląska. W pierwszej fazie projektu uruchomione zostały cztery linie autobusowe łączące miasto ze stacją kolejowa i z miejscowościami w północnej części gminy (Szczepanów, Święte, Komorniki, Przedmoście, Rzeczyca, Brodno, Słup, Lipnica, Zakrzów i Kobylniki) oraz z dwiema podstrefami Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Komorniki i Święte. Dodatkowo uruchomione zostały cztery linie miejskie w Środzie Śląskiej – linia A, B i C, które łączą ze sobą osiedla peryferyjne z centrum miasta.

Docelowo zaplanowano uruchomienie komunikacji autobusowej na całym obszarze gminy. Drugi etap projektu, który zapewni obsługę południowej części gminy ma być uruchomiony we wrześniu 2018, po sfinalizowaniu zakupu pozostałych autobusów i minibusów oraz zatrudnieniu dodatkowych kierowców.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
tabor
linie
Środa Śląska
UG
ŚKP Środa Śląska
MMI
Iveco
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.