TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kongres Nowej Mobilności: Ważny jest elektromobilny łańcuch
InfoBus.pl - Opublikowano: 16.09.2019 13:00:17
Kongres Nowej Mobilności: Ważny jest elektromobilny łańcuch ; fot. PSPA

Chcąc wykorzystać w pełni potencjał ekonomiczny e-mobilności, potrzeba czegoś więcej niż tylko wydajnego systemu ładowania.

Podczas Kongresu Nowej Mobilności 2019, który odbył się w dniach 9-10.09 w Lublinie włodarze ponad 30 polskich miast podpisali deklarację na rzecz rozwoju elektrombilności.

Samorządowcy w większości są zgodni co do promowania czystego transportu i zapowiadają stworzenie optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi elektromobilności, jednak działania do tego zmierzające postępują dosyć wolno.

To wydarzenie skomentował dla nas Grzegorz Pióro, kierownik Grupy Innowacyjne Technologie w SPIE Building Solutions.

-"Elektromobilność w coraz większym stopniu i w nieunikniony sposób staje się stałym elementem nowego, zrównoważonego stylu życia w mieście. Stanowi wielką szansę na przełom, zarówno w polityce energetycznej kraju, jak też miast borykających się ze złym powietrzem. Tematy związane z ochroną klimatu codziennie pojawiają się na pierwszych stronach portali, a mieszkańcy miast oczekują przyspieszenia wdrażania czystego transportu, jednak żeby to się stało potrzebna jest współpraca rynku publicznego z komercyjnym. Ten drugi dysponuje technologią umożliwiającą dopasowanie stacji ładowania do potrzeb i obiektów różnego typu. Najbardziej funkcjonalne są tzw. ładowarki triple charger, 3w1. Takie punkty spełniają wszelkie przyjęte standardy ładowania i umożliwiają zarówno szybkie ładowanie prądem stałym, jak i zmiennym. To praktyczne rozwiązanie – szczególnie na obszarze prywatno-publicznym, który jest użytkowany przez najróżniejsze modele e-samochodów.

Chcąc wykorzystać w pełni potencjał ekonomiczny e-mobilności, potrzeba czegoś więcej niż tylko wydajnego systemu ładowania. Uruchomienie stacji to jedno, ale w ślad za tym musi pójść integracja urządzeń z zewnętrznym systemem zarządzającym i inteligentne sterowanie obciążeniem zapewniające stabilne działanie sieci.

Niezmiernie ważne jest jednak, aby odpowiednio zaprojektowany i zrealizowany był cały łańcuch związany z instalacją stacji ładowania: od analizy potrzeb i projektu instalacji elektrycznej, przez jej zbudowanie, nawet z rozdzielnią czy transformatorem, jeśli jest taka konieczność, po zakup odpowiedniej ładowarki, jej instalację i spięcie z aplikacją do rozliczeń. Spójne i inteligentne rozwiązanie wymaga integracji procesów i całego systemu, wsparcia profesjonalistów przy implementacji, wreszcie fachowego serwisu."Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
elektromobilność
SPIE Building Solutions