TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Końskie dołożą do midibusów Mercusa. A co dalej?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 14.05.2019 14:00:17
Końskie dołożą do midibusów Mercusa. A co dalej?

W Końskich podjęli decyzję. Miasto dołoży do oferty Mercusa i kupi na pewno sześć midibusów. A co z trójką z opcji? Urzędnicy rozważają różne scenariusze.

W Końskich podjęli decyzję. Miasto dołoży do oferty Mercusa i kupi na pewno sześć midibusów. A co z trójką z opcji? Wszystko zależy od tego jak potoczy się inny przetarg w ramach projektu komunikacyjnego. Urzędnicy rozważają różne scenariusze.

Przypomnijmy, że Końskie interesowały autobusy w pełni niskopodogłowe lub niskowejściowe. Każdy ma zabierać na pokład min. 26 pasażerów, w tym przynajmniej 14 na miejscach siedzących. Min. dwa fotele mają być dostępne z niskiej podłogi. Dostęp na pokład ma być zapewnione przez dwa wejścia, w tym min. jedno o prześwicie nie mniejszym niż 1050 mm. Autobusy będą napędzane silnikami diesla Euro 6 o mocy min. 115 kW. Jednostki mają być zblokowane z mechanicznymi, min. pięciobiegowymi mechanicznymi skrzyniami biegów.

W ramach zamówienia podstawowego miasto zdecydowało, że kupi na pewno sześć minibusów. Trafią one do Końskich w ciągu maksymalnie ośmiu miesięcy od podpisania umowy. Jeżeli natomiast magistrat znajdzie dodatkowe pieniądze w opcji może zamówić jeszcze trzy pojazdy.

Do 26 kwietnia miasto czekało na oferty. Na sześć midibusów z zamówienia podstawowego miasto przygotowało 2 400 000 PLN brutto. To oznacza, że Końskie przyjęły wycenę jednostkową na poziomie 325 203,25 PLN netto.

Jedyna oferta, którą otwarto kilka tygodni temu przewyższała te szacunki. Przedstawiła ją warszawska firma Truck Export-Import Wynajem, czyli dealer Mercusa. Jej propozycja opiewa na 2 797 020 PLN brutto. Dało to cenę za mały autobus w wysokości 379 000 PLN netto w pakiecie z pięcioletnią gwarancją całopojazdową. Co zaoferowano dla Końskich? Opcje są dwie. To miejska wersja Mercedesa Sprintera albo nowy MAN TGE City. Intuicja podpowiada nam jednak pierwszą możliwość.

Końskie: Dokładamy
Przetargu jeszcze nie rozstrzygnięto, ale już zapadła decyzja , że miasto przeznaczy na zakup autobusów dodatkowe fundusze i zaakceptuje ofertę stołecznej firmy. Sześć midibusów zatem na pewno trafi do Końskich. A co z trzema w ramach opcji? To zależy od wyników innych przetargów w ramach koneckiego projektu komunikacyjnego.

W tym tygodniu ma zostać ogłoszone postępowanie na wybór dostawcy wiat przystankowych na teranie miasta oraz poza nim. Dopiero po jego rozstrzygnięciu będzie wiadomo czy zostaną pieniądze na dodatkowe małe autobusy Mercusa. A czasu jest niewiele, bo miasto ma tylko 60 od podpisania umowy z Truck Export-Import Wynajem na poinformowanie o uruchomieniu opcji.

Ale możliwy jest jeszcze inny scenariusz. Miasto jako alternatywę rozważa, aby zamiast trzech mniejszych kupić jeden duży autobus. A ten z powodzeniem mógłby na przykład służyć w godzinach szczytu, choć z drugiej strony wiadomo, że w tej sytuacji nie osiągałby on oszałamiających przebiegów.

Póki co wszystko zależy od wyników przetargu "przystankowego".


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Końskie
UM
Mercus
Truck Export-Import Wynajem