TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Końskie kupią Iveco Crossway 12LE. Dwa czy trzy autobusy?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 18.02.2020 16:00:35
Końskie kupią Iveco Crossway 12LE. Dwa czy trzy autobusy?

Końskim uda się kupić autobusy klasy MAXI. Znaleziono dodatkowe środki i miasto pozyska przynajmniej dwa Iveco Crossway 12LE. Pozostaje jeszcze kwestia trzeciego, który jest objęty prawem opcji. Ale to powinno się niedługo wyjaśnić.

Końskim uda się kupić autobusy klasy MAXI. Znaleziono dodatkowe środki i miasto pozyska przynajmniej dwa Iveco Crossway 12LE. Pozostaje jeszcze kwestia trzeciego, który jest objęty prawem opcji. Ale to powinno się niedługo wyjaśnić.

Koneckiego magistratu oczekiwania
Miasto dopuściło możliwość zaoferowania autobusów wysokopodłogowych. Każda "dwunastka" ma być długa na 11,5 - 12,5 m. Każda musi umożliwiać podróż nie mniej niż 34 pasażerom na miejscach siedzących. Dostęp na pokład ma być zapewniony przez dwa wejścia w układzie 2-2-0 lub 1-2-0.

Autobusy mają być napędzane silnikami diesla Euro 6. Ma to być jednostka nie słabsza niż 200 kW. Silniki będą zblokowane z przynajmniej sześciobiegowymi mechanicznymi skrzyniami biegów. W komorze silnika oczywiście nie zabraknie systemu detekcji i gaszenia pożaru.

Wentylację przestrzeni pasażerskiej zapewnią okna boczne i co najmniej dwa szyberdachy i dwa wentylatory wyciągowe. Autobusy muszą być klimatyzowane za pomocą agregatu, którego moc chłodnicza ma wynosić min. 20 kW. Nie zabraknie oczywiście także monitoringu. Dla kierowcy przewidziano kabinę typu półzamkniętego.

Autobusy będą wyposażone trzy zewnętrzne diodowe wyświetlacze o standardowej rozdzielczości. Za kabiną kierowcy zamontowany zostanie LCD 19". Nie zabraknie także systemu GPS i głosowych zapowiedzi przystanków.

Zamówienie może ulec rozszerzeniu. Miasto zapewniło sobie możliwość skorzystania z prawa opcji na domówienie trzeciego autobusu. Na jego wykorzystanie mają 60 dni od chwili podpisania umowy na część podstawową zamówienia. Wybrany dostawca będzie musiał dostarczyć pojazdy do miasta w ciągu maksymalnie ośmiu miesięcy od podpisania umowy. Każda z koneckich "dwunastek" będzie objęta min. dwuletnią gwarancją całopojazdową.

Iveco wjeżdża do Końskich
24 stycznia minął termin składania ofert. W Końskich na zamówienie podstawowe przygotowali 2 000 000 PLN brutto. To dawało wycenę jednostkową w wysokości 813 008 PLN netto. Jedyna otwarta oferta nieznacznie przewyższała te szacunki.

Przedstawiła ją firma ABP Bus&Coach. Polski dealer Iveco najprawdopodobniej zaoferował dla Końskich autobusy Iveco Crossway 12LE. Jego propozycja za dwa takie pojazdy wyniosła 2 127 900 PLN brutto. A to dało 865 000 PLN netto za jednego. W pakiecie jest trzyletnia gwarancja całopojazdowa.

Co w tej sytuacji zrobiły Końskie? Różnica jest zbyt duża, a przy ewentualnej powtórce taniej zapewne nie będzie. Podejrzewaliśmy więc, że miasto poszuka dodatkowych pieniędzy. A te udało się znaleźć. Dzięki temu wczoraj, 17 lutego magistrat przystał na ofertę polskiego dealera Iveco. Pozostaje już tylko czekać na umowę oraz informację, czy opcja na trzeci autobus zostanie wykorzystana.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Końskie
UM
Iveco
ABP
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.