TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kontrole w Bydgoszczy i Tarnowskich Górach. Patent na gąbkę
InfoBus.pl - Opublikowano: 26.07.2020 16:00:29
Kontrole w Bydgoszczy i Tarnowskich Górach. Patent na gąbkę; fot. ITD

Gąbka pod osłoną silnika miała ukryć wyciek oleju - z takim "patentem" na ukrycie wad technicznych woził pasażerów jeden z autobusów w Tarnowskich Górach.

Inspektorzy ITD zapowiadają kolejne kontrole autobusów w komunikacji miejskiej. Będą one prowadzone cyklicznie nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach.

Działania te prowadzone są w trosce o bezpieczeństwo pasażerów. Ostatnio pisaliśmy o pozytywnych wynikach na Opolszczyźnie oraz w województwach łódzkim i małopolskim. Jak się okazuje, nie wszędzie jest tak dobrze.

Tarnowskie Góry z patentem na gąbkę

14 lipca śląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego skierowali 9 autobusów do mobilnej stacji diagnostycznej. Efekt? Sześć zatrzymanych dowodów rejestracyjnych i 5 zakazów jazdy. Powodem był zły stan techniczny autobusów. W pojazdach stwierdzono m.in. wady układów ABS i ESP, różnicę sił hamowania na kołach tej samej osi. Zamiast naprawiać pojazdy, szukano "patentów" na ukrycie nieprawidłowości.

W jednym z autobusów aby wyciek oleju nie był widoczny, pod osłoną silnika umieszczono sporych rozmiarów gąbkę. Była ona jednak tak nasączona olejem, że wyciek był widoczny.

Ruda i Łódź

Negatywny wynik kontroli w Tarnowskich Górach nie jest jedynym w ostatnim czasie na terenie Śląska. W piątek (10 lipca) śląska ITD sprawdziła stan taboru autobusów miejskich w Rudzie Śląskiej. Na 10 skontrolowanych autobusów 3 miały wady techniczne – niesprawny układ kierowniczy i uszkodzone zawieszenie. Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne tych pojazdów.

Także działania łódzkiej ITD, prowadzone 7 lipca na terenie powiatu zgierskiego, zakończyły się zakazami jazdy dla autobusów miejskich. Inspektorzy z Łodzi sprawdzili stan techniczny 10 pojazdów. Z 2 autobusów wyciekały płyny eksploatacyjne. Jeden z pojazdów miał założone opony o różnym bieżniku na tej samej osi. Inspektorzy wycofali z ruchu autobusy oraz zatrzymali dowody rejestracyjne. Jeden z autobusów z miejsca kontroli odjechał na holowniku.

Kujawsko-pomorskie

W lipcu także przy pomocy specjalistycznego sprzętu, kujawsko-pomorscy inspektorzy sprawdzili układy techniczne pojazdów mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz układy związane z ochroną środowiska.

Wytypowane autobusy kierowane były na jedną z trzech stacji kontroli pojazdów (SKP), gdzie dokonywano szczegółowych kontroli technicznych.

Podczas 4 godzinnych działań inspektorzy skontrolowali 16 autobusów i w 6 przypadkach stwierdzili pojedyncze usterki, skutkujące zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych. Przyczynami zatrzymań dowodów były:

- wycieki płynów z jednostek napędowych ( 2 usterki),

- wypracowanie elementów układów zawieszenia i układu kierowniczego ( 2 usterki),

- nadmiernie zużyte lub uszkodzone opony ( 4 usterki).

Skutkiem kontroli było wyłączenie pojazdów z ruchu drogowego oraz nałożenie stosownych mandatów karnych na kierujących.

Nadmienić należy, iż podobne działania m.in. na terenie miasta Bydgoszczy miały miejsce niespełna dwa miesiące temu. Kierujących przebadano na zawartość w organizmie substancji niedozwolonych – w tym zakresie nie ujawniono uchybień.

Jak informuje ITD, kolejne kontrole zostały już zaplanowane.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
ITD