TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kto zna komunikacyjne zasady między czerwoną a żółtą strefą?
InfoBus.pl - Opublikowano: 04.09.2020 15:00:18
Komunikacyjne zasady między czerwoną a żółtą strefą? Biała plama; fot. MPK Nowy Sącz

W poszczególnych strefach zagrożenia epidemicznego w autobusach obowiązują różne limity pasażerów. Jak zatem przemieszczać między strefami?

4 września Ministerstwo Zdrowia podało najnowszą listę powiatów z obostrzeniami w kategoriach żółtej i czerwonej. Podział na strefy oznaczone adekwatnymi kolorami obowiązuje od 8 sierpnia.

W czerwonej strefie są trzy powiaty tj. Nowy Sącz, limanowski, pajęczański; w żółtej – siedem tj. nowosądecki, łowicki, lipski, kolski, konecki, przeworski, kłobucki.

-"W powiatach, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z koronawirusem, dochodzi do mniejszej liczby zakażeń, działania przynoszą efekt – ocenił w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

To pocieszające wieści, natomiast do dzisiaj nie doczekaliśmy się jednoznacznej interpretacji z GIS, jak przemieszczać się między strefami. Przecież w poszczególnych strefach zagrożenia epidemicznego w autobusach obowiązują różne limity pasażerów. Taka sytuacja powoduje, że każdy radzi sobie na własną rękę.


Nowosądecka interpretacja

Szczęście w nieszczęściu, "strefowa" komunikacja dotyczy na razie tylko jednego przewoźnika miejskiego, czyli MPK Nowy Sącz. Zdaniem tej spółki, pasażerowie, którzy chcą dojechać ze strefy żółtej (która obowiązuje w powiecie) do strefy czerwonej (którą wciąż objęty jest Nowy Sącz), nie mogą być wypraszani z autobusu przed wjazdem do miasta. Mieszkańcy Podegrodzia, czy Starego Sącza – czyli powiatu mogą zająć 50% wszystkich dostępnych miejsc w pojeździe, czy tyle, ile wynosi limit dla strefy żółtej.

Przekroczenie strefy czerwonej będzie się wiązało jedynie z tym, że do autobusu nie będą wpuszczani już nowi pasażerowie.

Z kolei Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego uważa, że kierowca może wpuścić do autobusu tyle osób, ile wynosi limit obowiązujący w strefie, do której planują dojechać. Czyli mieszkańcy Podegrodzia, którzy chcą dotrzeć do Nowego Sącza, będą mogli zająć tylko 30% miejsc w pojeździe MPK - taki bowiem limit dotyczy strefy czerwonej.

Sanepid zapytany, która z tych interpretacji jest prawidłowa, odpowiada jedynie, że nie jest organizatorem transportu zbiorowego. I bądź tu mądry…

Strefy zostają

Tym czasem Ministerstwo Zdrowia zapowiada utrzymanie dwustrefowego podziału.

-"Stworzenie dwóch kategorii – czerwonej i żółtej — spowodowało to, że dochodzi do zmniejszonej ilości zakażeń w tych powiatach. Czyli system punktowy, powiatowy w tej chwili działa. Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy prowadzić tę politykę, bo widzimy, że ona przynosi dobre efekty" – powiedział mediom Kraska.

Najważniejsze obostrzenie w czerwonym rygorze dotyczy obowiązkowego zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Osoby, które z racji choroby nie mogą przemieszczać się w maseczkach, są zobligowane do posiadania odpowiedniego dokumentu potwierdzającego od lekarza.

W strefie czerwonej maksymalna liczba gości weselnych to 50 osób. Lokale gastronomiczne muszą przygotować sale w taki sposób, aby odpowiadała współczynnikowi 1 osoba na 4 mkw. Z kolei na siłowniach i salach fitness obowiązuje limit tak, aby na jedną osobę przypadało 10 mkw., natomiast w kinach może być zajętych maksymalnie 25 proc. miejsc. Czerwona strefa w danym powiecie oznacza również m.in.:

  • zakaz

  • zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych,

  • zakaz wpuszczania publiczności na widowiska sportowe.

W powiecie oznaczonym czerwonymi rygorami nie będzie dozwolone korzystanie z wesołych miasteczek, parków rozrywki oraz parków rekreacyjnych. Oprócz tego w miejscowościach nie będą mogły swojej działalności prowadzić sanatoria oraz uzdrowiska rehabilitacyjne. W kościołach natomiast dozwolone jest:

  • 50% obłożenia budynku (kościoła) lub innego obiektu kultu religijnego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa,

  • 150 osób na zewnątrz oraz obowiązek zakrywania ust i nosa (niezależnie od dystansu).

W transporcie zbiorowym w czerwonej strefie zajętych może być 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdów.

Obostrzenia w żółtej strefie

W żółtym rygorze mieszkańcy nie muszą nosić maseczki w przestrzeni publicznej. Obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust m.in. w środkach transportu miejskiego oraz sklepach - tak jak miało to miejsce do tej pory. W obrębie tej strefy na weselach, imprezach rodzinnych oraz innych spotkaniach liczba gości nie może być większa niż 100 osób.

W żółtej strefie podczas widowisk sportowych oraz w kinach zajęte może być 25 proc. wszystkich miejsc na widowni. Lokale gastronomiczne muszą przygotować powierzchnię w identyczny sposób, jak w przypadku rygoru czerwonego - 4 mkw. na jedną osobę. W siłowniach, klubach i centrach fitness właściciele muszą przygotować obiekty w ten sposób, aby jednoczesna liczba osób korzystających była nie większa niż 1 osoba na 7 mkw. Natomiast w przypadku parków rozrywki i wesołych miasteczek - 10 mkw. na osobę.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
bezpieczeństwo
linie
MPK Nowy Sącz
rząd