TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kurtyka: Autobusy elektryczne w 24. polskich miastach
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.11.2019 15:00:24
Kurtyka: Autobusy elektryczne w 24. polskich miastach;fot. KPRM

Polska jest liderem w wielu kwestiach związanych z elektromobilnością. Jesteśmy największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej – wskazał premier na Global e-Mobility Forum

Elektromobilność pozostaje priorytetem, Polska jest liderem w wielu jej obszarach - oświadczył 21 listopada premier Mateusz Morawiecki podczas Global e-Mobility Forum w Warszawie.

Zdaniem ministra klimatu Michała Kurtyki, dzięki elektromobilności możemy mieć czyste miasta i czyste powietrze; to również szansa na dynamiczny rozwój gospodarczy w wielu sektorach.

-"Rozpoczęliśmy przygodę z elektromobilnością w 2016 r." i od tego czasu rząd wspierał rozwój rynku - mówił szef rządu. Wymienił m.in. zachęty podatkowe oraz ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która - w ocenie Morawieckiego - "jest ustawą pionierską".

Elektryczny eksporter

Premier powiedział, że polski przemysł motoryzacyjny daje silne podstawy do rozwoju elektromobilności. Wskazał m.in., że Polska jest największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w UE.

-"Jestem przekonany, że wsparcie dla rynku elektromobilności przyspieszy transformację sektora transportowego w stronę zeroemisyjnego" - dodał. "Przez ostatnie 3 lata wspieraliśmy rozwój rynku ze strony popytu, podaży, jak i regulacji. Wprowadziliśmy odpowiednie zachęty finansowe. Rozwój elektromobilności to pierwszy taki projekt w Polsce" - przekonywał Morawiecki.

24 e-miasta

Minister Kurtyka dodał, że nasza gospodarka nie tylko lideruje w produkcji autobusów, ale także dynamicznie rośnie ich liczba na polskich ulicach. Powiedział, że: "w 24 polskich miastach po ulicach jeżdżą autobusy napędzane energią elektryczną lub paliwem alternatywnym, a kolejne kilkaset jest w drodze". Dodał, że to oznacza 11-krotny wzrost liczy e-autobusów w stosunku do 2016 r.

Zdaniem ministra klimatu, elektromobilność to szansa na skok gospodarczy w powiązanych z nią sektorach.

-"Dzięki elektromobilności możemy mieć czyste miasta i czyste powietrze, ale to również szansa na dynamiczny rozwój gospodarczy i to w wielu sektorach. Polska ma duży potencjał jeśli chodzi o budowę i rozwój elektronicznych pojazdów, jak i infrastruktury" - zauważył minister. Dodał, że globalnie do 2025 r. będziemy mieli do wyboru 300 modeli elektrycznych samochodów, a cała branża związana z produkcją e-samochodów zostanie dofinansowana setkami miliardów euro. "Już dziś polski eksport autobusów na prąd jest wart ponad 50 mln euro. To 1. miejsce w UE" - oświadczył.

Co z infrastrukturą?

Kurtyka powiedział, że produkcja pojazdów to tylko jeden z elementów elektromobilnej rewolucji.

-"Budowa odpowiedniej infrastruktury dla pojazdów nisko- i zeroemisyjnych to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed rozwojem elektromobilności" oświadczył.

Zwrócił uwagę, że w budowie infrastruktury mamy również sukcesy: 40 proc. baterii litowo-jonowych w UE pochodzi z Polski.

-"Rozwijamy też system ładowania. W przyszłym roku będzie 6 tys. stacji ładowania w całym kraju" - oświadczył minister.

Zwrócił uwagę, że największą na świecie ładowarkę pantografową o mocy 540 kW zbudowano w Polsce. Kurtyka powiedział także, że dzięki elektromobilności budujemy mosty między państwami, zyskujemy szansę wymiany doświadczeń między krajami geograficznie odległymi. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
elektromobilność
elektrobus