TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lotos: Biopaliwa z konopi
InfoBus.pl - Opublikowano: 21.09.2018 07:00:07

Biopaliwa drugiej generacji, to biopaliwa otrzymywane z materiałów, które nie stanowią żadnej konkurencji dla żywności.

Koncern paliwowy Lotos oraz Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania podpisali w środę list intencyjny, który pozwoli na dokończenie badań nad bioetanolem drugiej generacji z masy konopnej.

List podpisali p.o. dyrektora Instytutu prof. Małgorzata Zimniewska oraz członek zarządu ds. finansowych Lotosu Robert Sobków. List został podpisany w Warszawie w obecności ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, podczas konferencji "Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej biogospodarki".

Jak zauważyła szefowa Instytutu, rozwój bioetanolu wyższej generacji z roślin konopnych jest zarówno w interesie Instytutu jak i grupy Lotos, ale także w interesie Polski. "Mamy możliwość wytworzenia biopaliw drugiej generacji z polskich komponentów, z polskich roślin odpadowych - masy konopnej" - mówiła.

Biopaliwa drugiej generacji, to biopaliwa otrzymywane z materiałów, które nie stanowią żadnej konkurencji dla żywności.

Wyjaśniła, że zainteresowanie grupy Lotos technologią opracowaną przez Instytut, którą opracowano w skali laboratoryjnej, doprowadziło do spotkania i wstępnego omówienia zasad współpracy, w wyniku czego został sformułowany list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie biopaliw.

Zimniewska przypomniała, że Polskę obowiązuje unijna dyrektywa, która nakazuje wykorzystanie biopaliw wyższej generacji jako dodatku paliw płynnych. Dodała, że współpraca z Lotosem daje możliwość Instytutowi wdrożenia na szeroką skalę wyników badań nad wykorzystaniem biopaliw z biomasy konopnej" - powiedziała.

Zadowolenie z podpisania listu intencyjnego wyraził także przedstawiciel Lotosu, który stwierdził, że list intencyjny jest dopiero początkiem drogi do pozyskania polskich biopaliw wyższej generacji. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
paliwo
LOTOS
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.