TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lotos: Stacje ładowania elektryków na A1 i A2
InfoBus.pl - Opublikowano: 11.07.2019 08:38:31

Lotos zapowiada kolejne stacje szybkiego ładowania elektryków.

Grupa Lotos zapowiada, że do końca I kwartału 2020 r. utworzy kolejnych 38 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Od ubiegłego roku działa pilotażowy projekt "Niebieski szlak" - 12 stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych przy autostradach A1 i A2.

Po wakacjach Lotos podsumuje pilotażowy okres funkcjonowania tego projektu - podała spółka w środowym komunikacie.

"Dzięki tej inwestycji kierowcy samochodów elektrycznych i hybrydowych mogą swobodnie podróżować na trasie pomiędzy Warszawą, a Trójmiastem" - podkreślono w komunikacie. Pod koniec października 2018 r. na wybranych stacjach paliw Lotosu wzdłuż autostrad A1 i A2 oddano do użytku 12 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. "Ich lokalizację zaplanowano tak, aby najdłuższy odcinek między nimi nie przekraczał 150 km – czyli tyle, ile wynosi odległość pomiędzy MOP Krzyżanów i MOP Malankowo przy autostradzie A1. Pozwoli to na swobodne przejechanie trasy niezależnie od rodzaju baterii, stylu jazdy czy warunków atmosferycznych" - oceniono.

Jak zaznaczyła spółka, korzystanie z szybkich ładowarek w dalszym ciągu jest bezpłatne. "Na Niebieskim Szlaku kierowcy mogą skorzystać z ładowarek o łącznej mocy do 150 kWh, wyposażonych w 4 typy złączy 2 x 50 kW (ChAdeMO + CCS )+ 2 x 22 kW Type 2, które pozwalają na naładowanie większości (ok. 90 proc) dostępnych na rynku marek i modeli samochodów elektrycznych oraz hybryd typu plug-in. Średni czas ładowania pojazdu elektrycznego do 80 proc. pojemności baterii to 30 minut" - podano.

"Widzimy zainteresowanie ze strony kierowców, również tych niekorzystających z samochodów elektrycznych czy hybrydowych, którzy często pytają o szczegóły związane z ładowaniem. Co dla nas bardzo istotne, dzięki dotychczasowym obserwacjom poznajemy preferencje i zachowania naszych klientów, tak aby móc rozwijać ten biznes w przyszłości" - ocenił cytowany w komunikacie prezes spółki Lotos Paliwa Wojciech Weiss .

Grupa Lotos zaznaczyła, że do końca I kwartału 2020 r. ma powstać kolejnych 38 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. "Wiele z nich zlokalizowanych będzie nie tylko na północy czy w centrum kraju, ale również przy trasach zachodniej i południowej Polski. W planach uwzględniono budowę kolejnych punktów przy drogach ekspresowych i autostradach. Warto dodać, że spośród pierwszych 50 stacji, które Lotos planuje wyposażyć w szybkie ładowarki, aż 1/3 stanowić będą Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP)" - podkreślono.

W finansowaniu projektu koncern wsparła Unia Europejska. "Połowa kwoty kosztów kwalifikowanych (ok. 400 tys. euro) inwestycji pochodzi z funduszy CEF (ang. Connecting Europe Facility - Instrument +Łącząc Europę+ - PAP). Projekt, oprócz oddania do użytku samej infrastruktury, polega również na przeprowadzeniu prac studyjno-badawczych, analiz danych dotyczących jej wykorzystania i funkcjonowania, systemu obsługi klienta, zachowań oraz preferencji klientów korzystających z usług ładowania pojazdów" - głosi komunikat. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ładowarka
stacja
Lotos