TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lublin elektromobilny przed czasem
INFOBUS.PL - Opublikowano: 25.11.2019 14:00:32
Lublin elektromobilny przed czasem

Lublin obecnie spełnia najwyższy 25% próg udziału autobusów zeroemisyjnych we flocie pojazdów przewidziany w ustawie o elektromobilności. W 2021 r. wskaźnik ten osiągnie poziom ponad 50% całego taboru pojazdów komunikacji miejskiej.

Lublin obecnie spełnia najwyższy 25% próg udziału autobusów zeroemisyjnych we flocie pojazdów przewidziany w ustawie o elektromobilności. W 2021 r., po realizacji projektów unijnych, w taborze lubelskiej komunikacji miejskiej będzie 70 autobusów elektrycznych i 150 trolejbusów, a wskaźnik ten osiągnie poziom ponad 50% całego taboru pojazdów komunikacji miejskiej. 

W latach 2014-2020, na realizację projektów w zakresie transportu Miasto wyda blisko 1 mld zł, z czego 700 mln zł to środki europejskie. W ramach bieżącej perspektywy finansowej UE Miasto kupiło już 35 nowych pojazdów komunikacji miejskiej. W sumie zakupionych będzie 85 pojazdów nowoczesnego taboru (30 trolejbusów, 23 autobusy i 32 autobusy elektryczne wraz z ładowarkami). Dostawy autobusów elektrycznych oraz trolejbusów stawiają Lublin w pierwszym rzędzie miast, będących liderami elektromobilności.

Dodatkowa kasa
Na wniosek Lublina zostało zwiększone dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Zapewniło to możliwość realizacji tych trzech projektów taborowych, które stały pod znakiem zapytania z powodu wzrostu cen. Na nie trafiła na połowa z dodatkowej gotówki. A to dokładnie 17 244 600 PLN brutto. Pieniądze te pozwoliły na zamówienie łącznie 35 nowych pojazdów z napędem elektrycznym oraz infrastrukturą towarzyszącą. Wszystkie dostarczy Solaris. Będzie to: 

  • 20 elektrobusów klasy MAXI 

  • 5 przegubowych trolejbusów 

  • 10 przegubowych trolejbusów 

Infrastruktura
W ramach projektów transportowych miasto zrealizuje m. in. 9 zintegrowanych węzłów przesiadkowych oraz 6 zespołów przystanków. Do tej pory węzły wraz z parkingiem P&R powstały przy ul. Abramowickiej oraz przy ul. Choiny. Do końca 2021 r. w Lublinie powstaną kolejne 3 parkingi typu Park&Ride. 

Rozstrzygnięto przetarg na zaprojektowanie, dostawę i wdrożenie nowego systemu biletu elektronicznego. Oddano do użytkowania nowe odcinki trakcji trolejbusowej (obecnie jest 70 km trakcji) i buspasy o długości ok. 7 km na ulicach: Grygowej, Droga Męczenników Majdanka, Fabryczna i Lubelskiego Lipca '80.

Ładowarki nie tylko dla komunikacji miejskiej
Na terenie miasta działa 20 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Punkty są rozmieszczone w 9 stacjach ładowania. W 2019 r. zostały oddane do użytku 3 ogólnodostępne stacje normalnego ładowania z 6 punktami ładowania zlokalizowane przy lubelskich ośrodkach sportowych, tj. przy Hali Globus, Aqua Lublin oraz Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Łabędzia. Funkcjonują także 3 stacje szybkiego ładowania przy centrach handlowych. W planach jest budowa kolejnych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
ZTM Lublin
MPK Lublin
trolejbus
elektrobus