TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lublin też wraca do stref buforowych w autobusach i trolejbusach
InfoBus.pl - Opublikowano: 10.10.2020 19:00:24
Lublin też przywraca strefy buforowe w autobusach i trolejbusach; fot. ZTM Lublin

Wraca wydzielenie strefy specjalnej w pojazdach lubelskiej komunikacji miejskiej

Od 10 października strefy bezpieczeństwa wracają do autobusów i trolejbusów obsługiwanych zarówno przez MPK Lublin, jaki przewoźników prywatnych Irex i LLA.

-"W związku z rosnącą skalą zachorowań, a przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów w autobusach i trolejbusach lubelskiej komunikacji miejskiej, ponownie zostaną wydzielone specjalne strefy - informuje Monika Fisz z ZTM Lublin.

Strefa buforowa

To oznacza, że od tego weekendu pasażerowie lubelskiej komunikacji miejskiej nie będą mogli wsiadać do autobusów i trolejbusów pierwszymi drzwiami pojazdów. Obszar przy kabinie kierowców stanie się strefą wydzieloną nieodstępną dla podróżnych. To element ograniczeń wprowadzonych w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

Z założenia obszar wydzielonych stref specjalnych w pojazdach nie będzie obejmował pierwszych siedzeń za kabiną kierowcy (tak jak to miało miejsce w przypadku stref wydzielonych w marcu br. Niemniej w pojedynczych pojazdach układ wnętrza może wymusić wyłączenie tych miejsc z dostępu dla pasażerów. Będą to jednak nieliczne przypadki.

Co ważne w dalszym ciągu zawieszona zostaje możliwość zakupu biletu u kierowcy.

-"Jest to działanie profilaktyczne, mające na celu przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się koronawirusa – mówi Fisz. I dodaje: - W dalszym ciągu obowiązkowe jest także zasłanianie ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej, a od soboty (9 października), w związku z zaostrzeniem przepisów, konieczne jest przestrzeganie tej zasady również na przystankach komunikacji miejskiej.

Co robi Lublin?

Poniżej przypominamy inne działania, które prowadzone są w lubelskiej komunikacji miejskiej w ramach walki z epidemią:

  • Wszyscy przewoźnicy świadczący usługi przewozu na zlecenie ZTM w Lublinie (MPK Lublin, IREX i Lubelskie Linie Autobusowe) dezynfekują swoje pojazdy, ze szczególnym uwzględnieniem poręczy, biletomatów, kasowników i przycisków, a więc powierzchni najbardziej narażonych na kontakt.

  • Stale dezynfekcji podlegają przystanki oraz infrastruktura przystankowa.

  • Zawieszenie funkcji "ciepłego guzika" w pojazdach komunikacji miejskiej. Kierowcy zatrzymują się na wszystkich przystankach niezależnie od ich statusu (również na przystankach "na żądanie") oraz samodzielnie otwierają drzwi, bez stosowania funkcji tzw. "ciepłego guzika".

  • Wstrzymanie sprzedaży biletów przez kierowców w środkach komunikacji miejskiej.

  • Wyposażenie kierowców, kontrolerów biletów i pracowników obsługi w środki ochrony bezpośredniej.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
bezpieczeństwo
kierowca
pasażer
Lublin