TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Mamy autobusowego Mistrza Polski 2017. Z Łodzi!
InfoBus.pl - Opublikowano: 23.10.2017 10:00:54
Mamy autobusowego Mistrza Polski 2017. Z Łodzi; fot. FB MPK Łódź

61 kierowców autobusów w dwudniowej rywalizacji zmagało się w Płocku z zadaniami teoretycznymi i praktycznymi. Najlepszym okazał się Sebastian Mlonka z MPK-Łódź.

20 października dobiegł końca odbywający się w Płocku VII Ogólnopolski Konkurs Kierowców Autobusów Komunikacji Miejskiej. Dwa lata temu, w Warszawie, tytuł najlepszego kierowcy wywalczył Waldemar Stefaniak, kierowca MPK-Łódź z Zajezdni Limanowskiego. Można powiedzieć, że teraz Łódź obroniła mistrzowską pozycję.

Po dwóch latach, w kolejnym konkursie znów kierowca łódzkiego MPK (tym razem z zajezdni Nowe Sady) okazał się najlepszy, pokonując 61 kierowców z innych miast w Polsce! Autobusowym mistrzem roku 2017 został Sebastian Mlonka! Drugi był Daniel Stachowiak z MPK Wrocław. Na trzecim miejscu ex aequo uplasowali się: Michał Olichwiruk z KM Płock i Piotr Trojański z MPK Kraków. Grupę nagrodzonych kierowców - na piątym miejscu - zamyka Mirosław Barczyński z KM Piła.

Od teorii do praktyki

Na początku wszyscy kierowcy musieli rozwiązać test wielokrotnego wyboru z przepisów. Prowadzący musieli udzielić odpowiedzi na 70 pytań w czasie 30 minut. Następnie przyszedł czas na konkurencje praktyczne, które podzielono na dwa bloki - precyzyjny i tor przeszkód na czas. W części, gdzie ważna była dokładność, każdy z kierowców musiał dojechać na określoną odległość do przeszkody, podjechać na przystanek tak, aby zamontowany na ramieniu lusterka wskaźnik laserowy trafił w środek leżącej na ziemi tarczy oraz przejechać odcinek drogi ze stałą prędkością 25 km/h.

Konkurencja, w której ważny był czas składała się ze slalomu oraz tzw. "Lancelota", czyli trafienia zamontowaną z przodu autobusu lancą w otwór o średnicy 10 cm. Dodatkowo był też wjazd tyłem do garażu i parkowanie ukośne do przodu. A wszystko to utrudniała piłeczka tenisowa, która nie mogła spaść z talerza przytwierdzonego tuż pod szybą czołową autobusu.

Po tych konkurencjach tylko 10 najlepszych kierowców przeszło do decydującej fazy konkursu, która odbyła się drugiego dnia zawodów. Na finalistów czekały trzy konkurencje. Pierwsze polegało na zaprezentowaniu umiejętności związanych z obsługą pasażerów. Zadaniem kierowcy było przejechanie kontrolnego przystanku w sytuacji możliwie zbliżonej do warunków rzeczywistych. Na przystanku do autobusu wsiadały: osoba niepełnosprawna na wózku, osoba niedowidząca oraz pasażerowie, którzy utrudniali podróż pozostałym. Obsługę każdej z tych osób oceniał oddzielny sędzia.

W drugiej części finału, jego uczestnicy wykonywali w autobusie zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zorganizowanej i przeprowadzonej przez PCK odział Płock.

Kolejnym zadaniem finałowym była konkurencja pod nazwą "usterka". Przedstawiciele serwisu firmy "Solaris Bus&Coach" SA przygotowali "zestaw" 15 usterek w autobusie. Były to głównie usterki mechaniczne (np. poluzowanie poręczy w przestrzeni pasażerskiej) oraz elektryczne (m.in. usunięcie żarówek lub bezpieczników). Zadaniem zawodników było wykrycie możliwie największej liczby usterek w czasie 15 minut. W tym zadaniu ważna była również forma zapisu na karcie drogowej.

W drodze na podium

Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji najlepszy okazał się Sebastian Mlonka z MPK Łódź Sp. z o.o. zdobywając nagrodę główną – Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, tytuł "Najlepszego kierowcy w komunikacji miejskiej za rok 2017" oraz nagrodę pieniężną w wysokości 6.000 złotych ufundowaną przez firmę Solaris Bus&Coach S.A., a także nagrody od Prezydenta Miasta Andrzeja Nowakowskiego i SPR Wisły Płock.

Miejsce drugie zajął Daniel Stachowiak z MPK Wrocław Sp. z o.o., otrzymał nagrodę pieniężną w kwocie 5.000 zł, ufundowaną przez firmę Volvo Polska sp. z o.o.,

Trzecie miejsce otrzymali ex aequo: Michał Olichwiruk z KM-Płock Sp. z o.o. – otrzymując nagrodę pieniężną w wysokości 4.000 zł, ufundowaną przez firmę Medcom Sp. z o.o. oraz Piotr Trojański z MPK Kraków SA – otrzymując nagrodę pieniężną w kwocie 4.000 zł, ufundowaną przez firmę Dräger Polska Sp. z o.o.
(obaj zawodnicy otrzymali w ostatecznym rozrachunku jednakową liczbę punktów)

Piąte miejsce zajął Mirosław Braczyński z MZK Piła Sp. z o.o. – otrzymując nagrodę pieniężną w wysokości 2.000 zł, ufundowaną przez firmę Voith Turbo Sp. z o.o.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom. Tak właśnie powinniśmy promować miejską komunikację.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konkurs
kierowca
IGKM
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.