TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MAN Bus Starachowice i pierwsze E-zamówienie
InfoBus.pl - Opublikowano: 13.12.2019 13:00:12
MAN Bus Starachowice z pierwszym kontraktem na elektrobusy

Dobra informacja dla zakładu MAN Bus Starachowic. Pierwsze elektryki z logo lwa zostały zakontraktowane.

Pierwsze zamówienie na autobus elektryczny MAN złożyła firma transportowa Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein, która chce kupić 17 egzemplarzy Lion's City E.

Dostawa 12-metrowych elektrobusów z zakładu MAN Bus Starachowice rozpocznie się na początku II połowy 2020 r., a wszystkie pojazdy powinny dotrzeć do Hamburga do końca przyszłego rok. Tym samym ruszy seryjna produkcja tego modelu w Polsce. Za kolejne 6 miesięcy do produkcji wejdzie przegubowy model Lion's City EG.

Elektryczny przetarg

Firma transportowa Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein (VHH) zamówiła 17 autobusów MAN Lion's City E w ramach przetargu publicznego, gdzie jedno z dwóch zadań wygrała spółka MAN Truck & Bus.

Drugi kontrakt VHH na 16 elektrobusów zdobył EvoBus, który dostarczy do Hamburga 16 szt. Mercedes-Benz eCitaro.

-"Jesteśmy bardzo zadowoleni z zamówienia, ponieważ dla jest to dla nas pierwsza duża dostawa autobusów elektrycznych realizowana w ramach przetargu. To kamień milowy w mapie naszej e-mobilności "- powiedział Rudi Kuchta, dyrektor ds. sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus i dodał: -"VHH polega na naszych kompetencjach w zakresie e-mobilności i to jeszcze przed uruchomieniem seryjnej produkcji. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby sprostać temu zaufaniu."

Przedstawiciele VHH i MAN Truck & Bus symbolicznie podpisali umowę na dostawę 12-metrowych solobusów na Busworld 2019 w Brukseli. Tam MAN zaprezentował w pełni elektrycznego Lion's City E, a tym samym swoją kompleksową koncepcję w zakresie elektromobilności.

-"Z jednej strony to niezawodny autobus elektryczny ze sprawdzoną technologią ogniw i akumulatorów, zaś z drugiej - usługi MAN Transport Solutions, które obejmują kompleksowe konsultacje i indywidualne rozwiązania w zakresie eksploatacji, infrastruktury i serwisu"- dodał Kuchta.

Kolejne kroki

Firma Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein otrzyma już pod koniec grudnia 2019 r. pojazd testowy, dzięki któremu będzie mogła zdobyć pierwsze doświadczenie w codziennym użytkowaniu elektrobusu.

Takie pojazdy demonstracyjne - w łącznej liczbie 15 sztuk - pojawią się też u innych klientów w pięciu krajach europejskich. To ostatni, wielki test przed uruchamianiem seryjnej produkcji w Starachowicach.

Przypomnijmy, że Lion's City 12 E może pomieścić do 88 pasażerów. Pominięcie wieży silnikowej pozwoliło zoptymalizować część siedzeń z tyłu, a tym samym dodać cztery dodatkowe miejsca siedzące. Umieszczenie akumulatorów na dachu zapewnia bezpieczeństwo w przypadku kolizji i ułatwia dostęp do nich podczas prac serwisowych. MAN wykorzystuje silnik centralny na tylnej osi.

W autobusie klasy MAXI całkowicie elektryczny układ napędowy wytwarza 160 kW do maksymalnie 240 kW. Energia do tego pochodzi z akumulatorów modułowych o pojemności 480 kWh. Zaawansowane zarządzanie temperaturą zapewnia zasięg na poziomie ok. 200 km (i do 270 km w sprzyjających warunkach) przez cały okres użytkowania akumulatorów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
elektrobus
MAN
Niemcy