TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Masowe kontrole kierowców w Polsce: Wpadka w Katowicach
InfoBus.pl - Opublikowano: 11.07.2020 09:00:33
Masowe kontrole kierowców w Polsce: Wpadka w Katowicach ; fot. KMP Kraków

Śląskie/ Policja zatrzymała prawo jazdy kierowcy autobusu, który prowadził po alkoholu

Policjanci z katowickiej drogówki zatrzymali prawo jazdy kierowcy autobusu komunikacji miejskiej, który prowadził pojazd będąc po użyciu alkoholu – badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał 0,26 promila w organizmie.

Jak podała w piątek katowicka komenda, do kontroli autobusu doszło w czwartek, 9 lipca, na ul. Pod Młynem.

-"Badanie trzeźwości wskazało, że 48-letni kierujący pojazdem miał w organizmie 0,26 promila alkoholu. Od mężczyzny pobrana została również krew do dalszych badań laboratoryjnych. W trakcie jazdy na pokładzie autobusu znajdowało się 5 pasażerów" - poinformowali policjanci.

Po zatrzymaniu 48-latkowi prawa jazdy, firma świadcząca usługi przewozowe wysłała na miejsce innego kierującego.

Według przepisów

Zgodnie z przepisami prawa, jeżeli ktoś ma w organizmie od 0,2 do 0,5 promila, jego stan określa się jako "po użyciu alkoholu".

Zgodnie z kodeksem wykroczeń, "kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł". Grozi za to także czasowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Zgodnie z kodeksem karnym kierowca prowadzi w stanie nietrzeźwości, jeśli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Wówczas popełnia przestępstwo, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

To kolejny w ostatnich godzinach kierowca autobusu na Śląsku, który stracił prawo jazdy. Także w czwartek policjanci z drogówki w Rybniku zatrzymali prowadzącego autobus 41-latka, kiedy narkotest wykazał w jego organizmie obecność amfetaminy. Dodatkowo zgodnie z procedurą pobrano mu krew do badania. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
promile
Policja
Śląskie