TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Medcom z umową w Jaworznie. KIO odrzuca protest
InfoBus.pl - Opublikowano: 17.05.2017 12:53:59 2 komentarze
Medcom z umową w Jaworznie. KIO odrzuca protest

16 maja PKM Jaworzno podpisało umowę z firmą Medcom na zakup 8 ładowarek plug-in. To efekt wcześniejszego oddalenia przez KIO kolejnego odwołania Energotronic Polska (spółki-córki Ekoenergetyki).

16 maja 2017 r. PKM Jaworzno podpisało umowę z firmą Medcom na zakup 8 ładowarek plug-in. To efekt wcześniejszego oddalenia przez KIO kolejnego odwołania Energotronic Polska (spółki-córki Ekoenergetyki).

Historia tego przetargu pokazuje, jak wiele pułapek czeka na przedsiębiorstwa transportowe chcące wejść w elektromobilność i jak łatwo jeden element może czasowo wywrócić pozostałe. Przypomnijmy - 14 kwietnia 2017 r. zgodnie z pierwszym werdyktem KIO – PKM Jaworzno unieważniło wybór oferty Medcom jako najkorzystniejszej w przetargu na zakup 8 ładowarek plug-in, odtajniło jej ofertę i następnie wybrało ofertę … Medcomu jako najkorzystniejszą w postępowaniu. Cena ośmiu warszawskich ładowarek to 682 896 PLN brutto.

Taki ruch przewoźnika ponownie jednak zaskarżyła druga firma startująca w tym przetargu, czyli Energotronic Polska, która zaproponowała PKM Jaworzno ładowarki za sumę 1 131 600 PLN brutto i od razu oskarżała Medcom o zaoferowanie rażąco niskiej ceny.

Jednak KIO, zarówno za pierwszym, jak i za drugim razem, nie podzieliła tego przepuszczenia i nie wykluczyła żadnego oferenta. Za pierwszym razem Izba nakazała zamawiającemu ponowny wybór oferty. Za drugim jednoznacznie oddaliła odwołanie.

Szybkie ładowarki z Medcomu

Energotronic złożył także odwołanie do przetargu PKM Jaworzno na dostawę pięciu stacji szybkiego ładowania akumulatorów, zlokalizowanych na terenie miasta. Tutaj swoje oferty przedstawiły dwie spółki:

  • Energotronic Polska z ceną 1 643 770,77 PLN brutto;

  • Medcom z ceną 1 540 329 PLN brutto.

PKM Jaworzno na ten cel wyasygnowało kwotę 1 857 300 PLN brutto, co oznacza, że obie oferty zmieściły się w budżecie. Po podliczeniu punktów przewoźnik wybrał ofertę Medcomu jako najkorzystniejszą. Jednak Energotronic oprotestował tę decyzję – jednak zdaniem KIO bezzasadnie.

Transformatory z ZPUE

Z kolei w trzecim e-postępowaniu PKM Jaworzno, na dostawę i montaż dwóch stacji transformatorowych wraz z wyposażeniem do zasilania stacji szybkiego ładowania autobusów elektrycznych, nie było żądnych wątpliwości. Swoje oferty złożyło aż pięciu oferentów. Wszystkie złożone propozycje zawierały 5-letnią gwarancję. PKM wybrało najtańszą ofertę ZPUE Włoszczowa z ceną 1 123 974 PLN brutto.

Przypomnijmy, że jeszcze w 2016 r. PKM rozstrzygnęło dwa postępowania na zakup łącznie 22 szt. autobusów elektrycznych wygrała spółka Solaris Bus & Coach, która w ramach pierwszego kontraktu dostarczy 16 pojazdów (4 szt. 9-metrowe Urbino 8,9 LE electric, 3 szt. 12-metrowych Urbino 12 electric i dziewięciu 18-metrowych Urbino 18 electric), a w ramach drugiego - 6 elektrobusów (12-metrowych autobusów Urbino 12 electric). Zgodnie ze specyfikacjami autobusy z pierwszego zamówienia mają być dostarczane sukcesywnie do końca listopada 2017 r., natomiast pojazdy z drugiego zamówienia - do lipca 2017 r. Pytanie jest teraz, czy ładowarki zdążą dojechać na czas?


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Jaworzno
ładowarka
Medcom
Ekoenergetyka
  • Alek – 09.06.2017

    2x 15 tys. w plecy...

  • polak – 22.09.2017

    No i transformatory są, autobusy są, hala wybudowana, a ładowarek nie ma....opoznienie kilka miesięcy w pierwszym i ponad miesiąc w drugim zamówieniu... Brawo !

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.