TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Medcom z umową w Jaworznie. KIO odrzuca protest
InfoBus.pl - Opublikowano: 17.05.2017 12:53:59 2 komentarze
Medcom z umową w Jaworznie. KIO odrzuca protest

16 maja PKM Jaworzno podpisało umowę z firmą Medcom na zakup 8 ładowarek plug-in. To efekt wcześniejszego oddalenia przez KIO kolejnego odwołania Energotronic Polska (spółki-córki Ekoenergetyki).

16 maja 2017 r. PKM Jaworzno podpisało umowę z firmą Medcom na zakup 8 ładowarek plug-in. To efekt wcześniejszego oddalenia przez KIO kolejnego odwołania Energotronic Polska (spółki-córki Ekoenergetyki).

Historia tego przetargu pokazuje, jak wiele pułapek czeka na przedsiębiorstwa transportowe chcące wejść w elektromobilność i jak łatwo jeden element może czasowo wywrócić pozostałe. Przypomnijmy - 14 kwietnia 2017 r. zgodnie z pierwszym werdyktem KIO – PKM Jaworzno unieważniło wybór oferty Medcom jako najkorzystniejszej w przetargu na zakup 8 ładowarek plug-in, odtajniło jej ofertę i następnie wybrało ofertę … Medcomu jako najkorzystniejszą w postępowaniu. Cena ośmiu warszawskich ładowarek to 682 896 PLN brutto.

Taki ruch przewoźnika ponownie jednak zaskarżyła druga firma startująca w tym przetargu, czyli Energotronic Polska, która zaproponowała PKM Jaworzno ładowarki za sumę 1 131 600 PLN brutto i od razu oskarżała Medcom o zaoferowanie rażąco niskiej ceny.

Jednak KIO, zarówno za pierwszym, jak i za drugim razem, nie podzieliła tego przepuszczenia i nie wykluczyła żadnego oferenta. Za pierwszym razem Izba nakazała zamawiającemu ponowny wybór oferty. Za drugim jednoznacznie oddaliła odwołanie.

Szybkie ładowarki z Medcomu

Energotronic złożył także odwołanie do przetargu PKM Jaworzno na dostawę pięciu stacji szybkiego ładowania akumulatorów, zlokalizowanych na terenie miasta. Tutaj swoje oferty przedstawiły dwie spółki:

  • Energotronic Polska z ceną 1 643 770,77 PLN brutto;

  • Medcom z ceną 1 540 329 PLN brutto.

PKM Jaworzno na ten cel wyasygnowało kwotę 1 857 300 PLN brutto, co oznacza, że obie oferty zmieściły się w budżecie. Po podliczeniu punktów przewoźnik wybrał ofertę Medcomu jako najkorzystniejszą. Jednak Energotronic oprotestował tę decyzję – jednak zdaniem KIO bezzasadnie.

Transformatory z ZPUE

Z kolei w trzecim e-postępowaniu PKM Jaworzno, na dostawę i montaż dwóch stacji transformatorowych wraz z wyposażeniem do zasilania stacji szybkiego ładowania autobusów elektrycznych, nie było żądnych wątpliwości. Swoje oferty złożyło aż pięciu oferentów. Wszystkie złożone propozycje zawierały 5-letnią gwarancję. PKM wybrało najtańszą ofertę ZPUE Włoszczowa z ceną 1 123 974 PLN brutto.

Przypomnijmy, że jeszcze w 2016 r. PKM rozstrzygnęło dwa postępowania na zakup łącznie 22 szt. autobusów elektrycznych wygrała spółka Solaris Bus & Coach, która w ramach pierwszego kontraktu dostarczy 16 pojazdów (4 szt. 9-metrowe Urbino 8,9 LE electric, 3 szt. 12-metrowych Urbino 12 electric i dziewięciu 18-metrowych Urbino 18 electric), a w ramach drugiego - 6 elektrobusów (12-metrowych autobusów Urbino 12 electric). Zgodnie ze specyfikacjami autobusy z pierwszego zamówienia mają być dostarczane sukcesywnie do końca listopada 2017 r., natomiast pojazdy z drugiego zamówienia - do lipca 2017 r. Pytanie jest teraz, czy ładowarki zdążą dojechać na czas?


Sprawdź też:
PKM Jaworzno
ładowarka
Medcom
Ekoenergetyka
  • Alek – 09.06.2017

    2x 15 tys. w plecy...

  • polak – 22.09.2017

    No i transformatory są, autobusy są, hala wybudowana, a ładowarek nie ma....opoznienie kilka miesięcy w pierwszym i ponad miesiąc w drugim zamówieniu... Brawo !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.