TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Mercedes z jedyną ofertą w Zielonej Górze!
InfoBus.pl - Opublikowano: 19.05.2017 14:03:08 37 komentarzy
Mercedes z jedyną ofertą w Zielonej Górze!

Nieoczekiwany zwrot akacji w przetargu na 17. autobusów przegubowych w Zielonej Górze. W I unieważnionym przetargu mieliśmy tylko jedną ofertę Solarisa, teraz mamy także jedną ofertę tyle, że od EvoBus Polska. Z sumą poza budżetem.

Nieoczekiwany zwrot akacji w przetargu na 17. autobusów przegubowych w Zielonej Górze. W I unieważnionym przetargu mieliśmy tylko jedną ofertę Solarisa, teraz mamy także jedną ofertę tyle, że od firmy EvoBus Polska.

Budżet Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze na sfinansowanie zamówienia wynosi 25 092 000 PLN brutto / 20 400 000 PLN netto, co daje jednostkową cenę netto na poziomie 1 200 000 PLN netto.

19 maja 2017 r. w przetargu jedyną ofertę złożyła firma EvoBus Polska z ceną 26 924 440 ,59 PLN brutto / 21 889 788 PLN netto, co daje jednostkową cenę netto na poziomie 1 287 634,6 PLN netto.Propozycja zakłada standardowy termin dostawy - do 31 stycznia 2018 r.  i minimalną, 3-letnią gwarancję.

Nie wiemy jeszcze, jakie autobusy zaproponował producent Zielonej Górze. Firma zadeklarowała dostawę w standardowym terminie - do końca stycznia 2018 roku, także stawiamy na Nowe Conecto LF, chociaż możliwość pojawienia się starego "Conecto" wcale nie jest wykluczona. . Raczej – z uwagi na cenę – nie mogło to być Citaro.

Co zrobi MZK? To dobre pytanie. Pamiętajmy, że przewoźnik osobno zamawia do tych pojazdów takie wyposażenie, jak informacja pasażerska, kasowniki i biletomaty, także zamawiane pojazdy to krótko mówiąc "golasy" z klimą i adaptacjami pod zewnętrzne komponenty. Prawie 1,3 mln netto za taki pojazd to nie jest promocja roku, dlatego decyzja MZK – w zależności od zasad dofinansowania – może być różna. Z jednej strony MZK może poszukać oszczędności w jeszcze jednym, trzecim przetargu, zaś z drugiej – patrząc na najnowsze kryteria widać, że firma chce rozliczyć ten kontrakt jak najszybciej i dlatego działając pod presją czasu może zaakceptować propozycję Mercedesa. Jak będzie? Przekonamy się niebawem. MZK na pewno nie będzie tutaj zwlekać z podjęciem decyzji.

Cena Nowego Urbino

Przypomnijmy, że w ramach pierwszego przetargu - z otwarciem ofert w dniu 29.03.2017 - Solaris zaproponował MZK Zielona Góra za 17 szt. Nowych Urbino 18 sumę 28 351 131 PLN brutto / 23 049 700 PLN netto, co daje jednostkową cenę netto nU18 na poziomie 1 355 864,7 PLN netto. To 1426691 PLN brutto więcej niż najnowsza propozycja EvoBus. Wówczas dla Zielonej Góry było to stanowczo za dużo. I stąd II przetarg.

Przypomnijmy, że Zieloną Górę czekamy ponowne rozstrzygniecie zamówienia na 47 elektrobusów klasy MAXI, gdzie również oferty Solarisa i Ursusa przekroczyły budżet i to postępowanie także umorzono. Tutaj otwarcie ofert przesunięte zostało na 24 maja.

Zielonogórskie kryteria

Zastosowane przez MZK Zielona Góra kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty to:

  • Gwarancja / Waga: 10 %

  • Skrócenie terminu wykonania przedmiotu umowy (max 4 tygodnie) / Waga: 10 %

  • Zużycie paliwa wg SORT 2 / Waga: 10 %

  • Monitorowanie ciśnienia w ogumieniu z pozycji kierowcy / Waga: 5 %

  • Układ odzyskiwania energii hamowania / Waga: 5 %

  • Cena - Waga: 60 %

Jak widać w kryteriach nastąpiła znaczna zmiana – wszystkie dotychczasowe punkty oceny technicznej wyciągnięto na wierzch, (czyli kryterium zużycia paliwa, ciśnienia oponach, rekuperację) i dodano kryterium skrócenia terminu dostawy. Zrezygnowano też z liczenia miejsc dostępnych z niskiej podłogi. Wszystko dla zwiększenia otwartości przetargu, a ostatecznie pojawia się jedna oferta...


Sprawdź też:
MZK Zielona Góra
Mercedes-Benz

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.