TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MI: powstanie Polska Sieć Instytutów Badawczych Transportu Poltrin
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 18.07.2018 14:13:10

Trzy instytuty badawcze, podległe ministrowi infrastruktury, stworzą Polską Sieć Instytutów Badawczych Transportu Poltrin

Trzy instytuty badawcze, podległe ministrowi infrastruktury, stworzą Polską Sieć Instytutów Badawczych Transportu Poltrin - poinformował w środę resort infrastruktury. Dodano, że wspólnie będą realizować duże projekty badawcze, co pozwoli na szybszy rozwój krajowej infrastruktury i transportu.

Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Instytut Kolejnictwa oraz Instytut Transportu Samochodowego zawarły porozumienie w sprawie utworzenia Polskiej Sieci Instytutów Badawczych Transportu (Polish Transport Research Institutes Network - Poltrin). Jak informuje resort infrastruktury, połączone potencjałów ośrodków badawczych umożliwi realizację dużych projektów innowacyjnych, które przyczynią się do rozwoju transportu i poniesienia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

"Porozumienie trzech instytutów działających w obszarze transportu jest ważną inicjatywą w kontekście wyzwań stojących przed Polską, związanych m.in. z elektromobilnością, autonomicznością w transporcie, kolejami dużych prędkości, niskoemisyjnym transportem zbiorowym, transportem intermodalnym, jak również z budową centralnego portu komunikacyjnego" – powiedział, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Trzy instytuty prowadzą komplementarną działalność i już od wielu lat współpracują zarówno w zakresie projektów naukowo-badawczych, jak i np. w obszarze certyfikacji. Łączy je wiele umów doraźnych i długoterminowych. Utworzenie sieci skupiającej jednostki naukowe pozwoli usystematyzować te działania oraz ułatwi podejmowanie wspólnych inicjatyw. Szczególnie znaczenie będą mieć przedsięwzięcia związane z dużymi projektami transportowymi, takimi jak budowa nowych dróg i autostrad oraz modernizacja linii kolejowych.

Z informacji resortu infrastruktury wynika, że konsolidacja instytutów pozwoli efektywniej realizować zadania istotne dla polityki gospodarczej państwa. Chodzi m.in o realizację wspólnych prac naukowych i rozwojowych, współpracę pomiędzy laboratoriami, wymianę doświadczeń badawczych, reprezentację na arenie międzynarodowej w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
badanie
MI
Poltrin
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.