TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MI zachęca do FRPA 2020: Macie tydzień! [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 22.05.2020 12:00:59
MI zachęca do FRPA 2020: Macie tydzień! [FILM]

Weber: kolejny nabór wniosków o dofinansowanie linii autobusowych w br.

Rozpoczął się kolejny nabór wniosków o dopłaty w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych na 2020 rok - powiedział w piątek, 22 maja,  wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Jak wskazał wiceminister, 16 maja 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, nowelizująca ustawę o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. W ramach nowelizacji zwiększona została stawka dopłaty do 1 wozokilometra przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej z kwoty nie wyższej niż 1 zł do 3 zł.

Jak zaznaczył, nowa stawka dopłaty obowiązuje od 1 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.

"Trzykrotnie zwiększona stawka dopłaty ma na celu zachęcenie jednostek samorządu terytorialnego do organizacji kolejnych linii komunikacyjnych i udziału w naborze" - mówił.

"Pomoc ta jest szczególnie istotna w czasie zmniejszonej mobilności obywateli spowodowanej epidemią koronawirusa, przyczyniając się do utrzymania linii komunikacyjnych w tym niezwykle trudnym okresie dla transportu autobusowego" – powiedział. "Zachęcam samorządy, aby tworzyły linie użyteczności publicznej i korzystały z rządowego wsparcia" - dodał.

Weber wskazał, że pojawiały się obawy o utrzymanie w czasach epidemii projektów społecznych i rozwojowych.

"Zapewniam, że nie tylko nic takiego się nie stało, ale na przykładzie funduszu autobusowego (widać, że) one się jeszcze zwiększyły" - wskazał wiceminister infrastruktury.

Zobaczcie dzisiejsza konferencję ministra na filmie:


Co nowego?

Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej weszła w życie na początku lipca ub. roku. Z Funduszu dofinansowywane jest przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. W roku 2020 Fundusz dysponuje kwotą 800 mln zł.

-"Dzięki przywracaniu kolejnych linii autobusowych skutecznie walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. Trzykrotnie zwiększona stawka dopłaty ma na celu zachęcenie jednostek samorządu terytorialnego do organizacji kolejnych linii komunikacyjnych i udziału w naborze. Pomoc ta jest szczególnie istotna w czasie zmniejszonej mobilności obywateli spowodowanej epidemią koronawirusa, przyczyniając się do utrzymania linii komunikacyjnych w tym niezwykle trudnym okresie dla transportu autobusowego – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Nowa stawka dopłaty obowiązuje od 1 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r., a poniżej mocno napięty harmonogram naboru wniosków:

  • 22 - 29 maja 2020 r. – nabór wniosków o objęcie w 2020 r. dopłatą z FRPA,

  • 1 - 5 czerwca 2020 r. - rozpatrywanie wniosków,

  • od 8 czerwca 2020 r. - ogłoszenie wyników naboru oraz zawarcie z organizatorami umów o dopłatę.

Co dalej?

Po podpisaniu umowy o dopłatę, organizatorzy publicznego transportu zbiorowego będą zawierali umowy z operatorami o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego i uruchamiali linie komunikacyjne przy wsparciu środków Funduszu.

W ramach przeprowadzonych naborów wniosków o objęcie w 2019 roku dopłatą z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wpłynęły łącznie 294 wnioski o dofinansowanie dla uruchomienia 1500 linii komunikacyjnych. Łączna liczba wozokilometrów linii objętych dofinansowaniem wynosi 17 243 199, a kwota wykorzystanych środków z funduszu 17,9 mln zł.

Natomiast w ramach naboru wniosków o objęcie w 2020 roku dopłatą z Funduszu wpłynęły 253 wnioski o dofinansowanie dla uruchomienia 1741 linii komunikacyjnych. Łączna liczba wozokilometrów linii objętych dofinansowaniem wynosi 60 547 342, a kwota wykorzystanych środków z funduszu 59,5 mln zł.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
FRPA
rząd